Кот-д'Івуар: захоплено президентський палац

У головному місті Кот-д'Івуару, Абіджані, військове протистояння вийшло на новий рівень.

За повідомленнями, захоплено резиденцію одного з лідерів країни - Лорана Ґбаґбо, який відмовляється покидати посаду і твердить, що саме він переміг на президентських виборах.

Копирайт изображения AFP
Image caption Війська Уаттари вчинили наступ на території, контрольовані Ґбаґбо. Оглядачі кажуть, що кінець конфлікту може бути близьким

Сили, лояльні до міжнародно визнаного президента Кот-д'Івуару Алассана Уаттари, твердять, що захопили будівлю після дня жорстоких сутичок.

Французькі війська зайняли аеропорт

Речник пана Уаттари Патрік Ачі сказав Бі-Бі-Сі, що поки що незрозуміло, чи пан Ґбаґбо був всередині будівлі. Він сказав, що якщо його знайдуть, його "притягнуть до відповідальності".

У вівторок знову чути важку артилерію.

Цивільні перш за все

Генеральний секретар ООН Бан Кі Мун сказав, що наказ про напади було віддано, аби захистити цивільних, і що вони не були оголошенням війни панові Ґбаґбо. Він сказав, що сили Ґбаґбо посилили використання ракет, гранатометів і кулеметів проти цивільних.

Мільйони цивільних не можуть покинути місто, де вже 5 днів тривають бої і де пан Ґбаґбо тримається за владу, попри те, що результати виборів у листопаді, визнані ООН, говорять про перемогу його опонента Уаттари.

Минулого тижня сили, лояльні до пана Уаттари, почали рішучий військовий наступ, підійшовши до головного міста з півночі й заходу.

Кінець уже близько

У понеділок гелікоптери ООН і Франції атакували цілі біля президентської резиденції. Вони стріляли по арсеналу Ґбаґбо, цілячи ракетами в його важку артилерію та військові бази.

Чільний представник миротворчих військ Ален Ле Руа сказав, що те рішення було ухвалене на підставі резолюції Ради Безпеки ООН, яка дозволяла такі дії для захисту цивільних. Він сказав, що сили Ґбаґбо останніми днями різко збільшили використання важкої артилерії та підвищили її калібр.

Він додав, що місію ООН атакували майже безперервно.

Проте, як передає зі штаб-квартири ООН у Нью-Йорку кореспондент Бі-Бі-Сі Барбара Плетт, авіанапади ООН та Франції співпали з останнім поштовхом сил Уаттари проти точок, що ще перебували під контролем Ґбаґбо. Оглядачі кажуть, що це не може бути співпадінням, і говорять про відчуття, що протистояння між двома претендентами на президентську посаду, яке триває вже кілька місяців, добігає кінця.