Екстрадиція Младіча до Гааги може затягтися

Сербський президент Боріс Тадіч заявив, що розслідування стосовно колишнього командувача сербської армії Ратко Младіча має тривати, поки не будуть виявлені всі, хто допомагав звинуваченому уникати арешту впродовж 16 років.

Image caption Ратко Младіч у суді, який ухвалив рішення про екстрадицію

Про це сербський президент сказав Бі-Бі-Сі. Генерала Младіча збираються доправити до Гаазького суду для слухання справи про військові злочини. Звинувачення стосуються періоду 1992-1995 років часів війни в Боснії. Адвокати Младіча на відповідне рішення суду подали апеляцію.

Арешт стався у четвер 26 травня. Сербському генералу закидають убивство близько семи з половиною тисяч боснійських мусульман у Сребрениці. Масове вбивство чоловіків та хлопчиків називають найжорстокішим з усіх злочинів, які мали місце у Європі з часів Другої Світової війни.

Серед родичів загиблих новина про арешт Младіча викликала полегшення. Однак на боснійській території, де переважає сербське населення, відбулись акції протесту чисельністю до 2000 учасників. На мітингу висловлювалось обурення з приводу затримання колишнього командувача сербських сил.

Кореспондент Бі-Бі-Сі у Белграді Марк Лоуен каже, що екстрадиція Младіча до Гааги може бути затримана на прохання родичів, які наполягають на необхідності медичного обстеження арештованого. Однак представник прокуратури вже назвав таку вимогу спробами відтягнути у часі момент екстрадиції.

Тому Ратко Младіч очікує остаточного рішення міністерства юстиції. Офіційного оголошення очікують наступного тижня.

Копирайт изображения AFP
Image caption Ратко Младіч колись і зараз

Уряд Сербії демонструє зацікавленість щодо розслідування справи про геноцид та інші військові злочини. З політичної точки зору це мало б допомогти Сербії позбавитись тягаря минулого.

Генеральний прокурор міжнародного трибуналу щодо злочинів у колишній Югославії Сердж Брамерц вже заявив про можливість слухання на одному судовому процесі генерала Младіча і заарештованого три роки тому політичного лідера боснійських сербів Радована Караджича.

Від арешту генерал Младіч почав активно переховуватися з 2001 року, коли було заарештовано колишнього президента Югославії Слодобана Мілошевича. Затримали Ратко Младіча у провінції Воєводіна в селі Лазарєво за 80 кілометрів від Бєлграду. На суді генерал уперше за 10 років побачив свою дружину та сина, який заявив журналістам, що батько не є винним.