Китай протистоїть в’єтнамським навчанням

в'єтнамські військові моряки Копирайт изображения Getty
Image caption В'єтнамські військові моряки висадились на одному з островів архіпелагу, через який тривають суперечки з Китаєм

В’єтнам проводить військові навчання з бойовою стрільбою в Південно-Китайському морі. Місцем навчань обрано частину акваторії, де загострились територіальні суперечки з сусіднім Китаєм.

Однак представник військово-морських сил В’єтнаму заявив, що навчання мають звичний характер. За словами цього військового, навчання відбуваються за 40 кілометрів від провінції Кванг Нам поза територією, через яку виникла напруженість між країнами.

Друга стадія навчань має розпочатися вночі. З цього приводу судноплавство в зоні стрільб заборонили.

Державні засоби масової інформації Китаю розцінили дії в’єтнамського флоту як військове шоу, що має на меті демонстрацію сили.

Ціна боротьби – нафта і газ на шельфі

Територіальні суперечки між країнами тривають за низку островів і відповідне право на морський шельф. Це пов’язано із можливим знаходженням родовищ нафти та газу в цій частині моря.

Минулого місяця В’єтнам звинуватив Китай в перешкоджанні дослідницькому бурінню з судна. А минулого тижня стався ще один схожий інцидент. Цього разу китайське риболовецьке судно, як заявила в’єтнамська сторона, зумисне пошкодило бурильні канати.

Китай цього не заперечує. Міністерство закордонних справ країни пояснило, що в канатах в’єтнамських бурильників заплутались сіті китайських рибалок. Китайська сторона стведжує також, що дослідницьке судно В’єтнаму діяло в цих водах нелегально.

Китай розсварився за море вже з декількома країнами

За словами кореспондента Бі-Бі-Сі в Південно-Східній Азії Рейчела Харві, військові навчання набули надзвичайно великого резонансу через те, що вони розпочалися саме в цей час.

Копирайт изображения AP
Image caption У столиці В'єтнаму Ханої протестувальники вимагали від Китаю відмовититись від територіальних претензій

У самому В’єтнамі у минулі вихідні відбулися антикитайські демонстрації. Цього разу влада, яка за звичай не схвалює подібних акцій, не заважала демонстрантам.

Оглядачі кажуть, що територіальні суперечки стосовно морських кордонів у Китаю виникали також з Філіппінами, Брунеєм, Малайзією і Тайванем. Сполучені Штати раніше висловлювали занепокоєння з приводу планів Китаю посилити власні військово-морські сили.