У світі нова країна - Південний Судан

9 липня увійде в історію як день народження 193-ї і наймолодшої країни на планеті – Південного Судану.

Копирайт изображения afp
Image caption У столиці Південного Судану - місті Джуба святковий настрій

Президент Судану Омар ал-Башір має прибути на святкування проголошення незалежності країни. У південну столицю Джубу також прибувають численні високоповажні гості з усього світу.

Президент Судану вже побажав Південному Судану спокою та стабільності. Але також зазначив, що "братерські стосунки" залежатимуть від того, як будуть поважатися кордони і суверенні права.

Новий гімн і старі образи

Не так давно між сторонами знову спалахнуло озброєне протистояння. Це призвело до того, що близько 170 тисяч людей були змушені покинути домівки.

Копирайт изображения ap
Image caption Прапори нової країни

Долю Судану як єдиної країни вирішив січневий референдум. 99 відсотків мешканців півдня проголосували за те, щоб відділитися від північних територій.

Так було реалізовано угоду 2005 року, яка мала покласти край громадянській війні, що тривала 20 років.

Вже опівночі 9 липня розпочнеться церемонія в центрі Джуби.

Кореспондент Бі-Бі-Сі Вілл Рос розповідає, що місцеві радіостанції постійно передають новий гімн нової країни – Південного Судану.

Копирайт изображения ap
Image caption Ветерани сил Півдня, скалічені війною

Навіть після відокремлення Південний Судан залишатиметься за територією більшим, ніж його сусіди – Кенія, Руанда і Уганда разом взяті.

За два десятиліття під час громадянської війни в Судані загинуло близько півтора мільйона людей.

Зона конфлікту під контролем ООН

Сполучені Штати закликали керівництво Судану подовжити термін перебування миротворців ООН на півночі. А от Хартум хоче виведення підрозділів ООН.

Утримати сторони від нових конфліктів непросто. Південь та Північ мають узгодити кордони, поділити державні борги і домовитись щодо основного багатства – нафти.

Копирайт изображения AP
Image caption Суданська нафта - основне багатство і причина розбрату

Більшість родовищ розташовані на півдні. Але Хартум має свої козирі – більша частина нафтопроводів - на його території. На даний час вирішено використовувати родовища рівнозначно.

Країна експортує нафти на мільярди доларів. Потік видобутої сировини тече трубами через всю країну, виснажену війною, до порту Судан на Червоному морі.

Голівудська реклама і підтримка Заходу

Основними спонсорами угоди про збереження миру називають ООН, а також країни Заходу: Сполучені Штати Америки, Велику Британію і Норвегію.

У США незалежність Південного Судану - приємна новина як для демократів, так і для республіканців. Кореспондент Бі-Бі-Сі Леслі Гоф звертає увагу на неординарну роль деяких відомих діячів Голівуду в популяризації ідеї створення нової країни у Східній Африці.

Копирайт изображения bbc
Image caption Джордж Клуні, він же "Містер Судан"
Копирайт изображения AP
Image caption Актор Дон Чідл - теж активіст кампанії за Південний Судан

Серед них особливо помітні дві постаті. Це голівудські актори Дон Чідл і Джордж Клуні. Останнього в Штатах навіть почали називати "Містер Судан".

Пан Клуні залучив до кампанії багатьох відомих людей і виступав зі спеціальною промовою в Організації Об’єднаних Націй у 2006 році.

Одним із чутливих для американців аспектів, донесених знаменитостями та християнськими організаціями, стали факти переслідувань християн Півдня мусульманами з Півночі.

Увага до Судану була великою, зрештою, як і підштовхування президента Джорджа Буша до активних дій.

У 2004 році проти Судану було ухвалено економічні санкції. А через рік було підписано угоду, наслідком якої зараз і можна вважати народження нової країни.