Конгрес США готується підняти планку держборгу

Сенат та Палата представників США готуються до ключового голосування законопроекту, який має підняти верхню межу державного боргу.

Копирайт изображения Getty
Image caption Найзапекліші дебати прогнозують у Палаті представників

Голосування заплановане на понеділок, лише за день до останнього терміну, коли це можна зробити і не оголошувати "технічний дефолт".

Напередодні демократи та республіканці після тривалих переговорів та торгів домовилися підняти планку боргу. І хоча обидві сторони не дуже задоволені самою угодою, вони кажуть, що важливіший сам факт домовленості.

Щоби домовленість стала законом, її мають підтримати і в Сенаті, і в Палаті представників. Очікують, що дехто і в таборі демократів, і республіканців проголосують проти, але законопроект буде схвалено.

На тлі інформації про те, що США може забракнути грошей для забезпечення своїх зобов’язань, глобальні фінансові ринки лихоманило. Ситуація поліпшилася після того, як оголосили про попередню домовленість між демократами та республіканцями, і ключові індекси на світових фондових біржах зросли.

Обрані під час останніх виборів республіканці вимагали негайних та масштабних скорочень державних витрат, а також жорсткішого законодавчого обмеження бюджетного дефіциту в США. Натомість, демократи опиралися різкому скороченню витрат на соціальні програми та медицину.

Найзапекліші дебати очікують в Палаті представників, тоді як в Сенаті, кажуть аналітики, консенсусу більше.

"Не найкраща угода"

Раніше президент США Барак Обама оголосив, що його адміністрація змогла домовитися з демократами і республіканцями щодо збільшення рівня державного боргу.

Обама заявив, що за планом, витратна частина бюджету країни буде зменшена на 1 трлн. доларів за 10 років, а до листопада спеціально затверджена комісія сформулює свої пропозиції щодо подальшого зменшення дефіциту.

Копирайт изображения AP
Image caption Президент Обама не дуже радіє стосовно змісту компромісу щодо держборгу, проте задоволений тим, що його досягнуто.

"Я хочу оголосити, що лідери обох партій в обох палатах Конгресу досягли домовленості, яка дозволить скоротити дефіцит бюджету і попередить дефолт. Дефолт, який може мати руйнівні наслідки для нашої економіки", - йдеться в заяві президента Обами. Про те, що може означати дефолт США для України читати тут.

Президент додав, що сам він надав би перевагу іншим домовленостям: "Це не той документ, який би мене порадував", - відзначив президент Обама, але наголосив, що компромісний план допоможе суттєво зменшити бюджетний дефіцит.

Не "порадували" нові домовленості і спікера нижньої палати Конгресу, республіканця Джона Бонера, який був автором першого законопроекту щодо врегулювання проблеми держборгу, що його відкинув Сенат. Проте він теж висловив задоволення з приводу досягнення компромісу.

"Це не найкраща угода у світі. Проте вона показує, як ми могли змінити напрямок дискусій", - заявив Джон Бонер.

За словами автора законопроекту, керівника демократичної більшості в сенаті Гаррі Ріда, лідери демократів та республіканців нададуть угоди своїм однопартійцям завтра.

"Щоб ця угода була ухвалена, ми повинні будемо отримати підтримку демократів і республіканців і в палаті представників, і в сенаті" - заявив Рід.

Заява Обами позитивно позначилась на фондовому ринку – на токійській біржі акції виросли у ціні у середньому на 1,7 %, а долар зміцнів по відношенню до єни. Проте оглядачі зазначають, що остаточно можна буде сказати про уникнення дефолту у США після голосування у Конгресі.