Російські військові невдоволені Юдашкіним

В російській армії та на флоті ностальгують за одностроями старого зразка, які зараз замінено на те, що у 2007 році було представлено, як "форма від Юдашкіна".

Копирайт изображения Getty
Image caption Російський флот десятиліттями балансував між прагненням зберегти силуети військової форми царських часів і необхідністю модернізації одностроїв

Відомий російський дизайнер одягу тоді представив президенту Владіміру Путіну нову форму. Військова форма Путіну сподобалось. Процес випробувань зразків і масового перевдягання армії та флоту тривав довго. Але вже починаючи з 2010 року і сухопутники, і моряки, і авіатори змогли оцінити масштаби нововведення.

Жертви моди

Російська преса оприлюднила подробиці того, як сучасна форма позначилась на здоров'ї солдат та матросів. Холодна зима поклала до шпитальних ліжок чимало військових, які скаржилися на те, що їм холодно в новій формі. Дійшло навіть до скарг у прокуратуру, пише преса.

Але дехто побачив у цьому потоці образ на адресу військових дизайнерів, очолюваних Юдашкіним, свідчення консерватизму російського війська. Мовляв, там звикли до сукна, онучів та чобіт. А тут було введено чимало новацій – наприклад, погони, як в арміях країн НАТО, почали чіпляти на груди. Комірці курток та каптури викликали роздратування командирів, які вбачали в цьому більше "цивільного" стилю, ніж військового.

Копирайт изображения AP
Image caption Російський десантник під час параду на Красній площі

Військовий оглядач Тімур Гайнутдінов звернув увагу на те, що російські військові носили нову форму на білизну старого зразка, тобто на бавовняні тканини. Це, на його думку, й призводило до захворювань. А чому солдати не отримували термобілизну? Російська армія була забезпечена нею погано. "Не варто звинувачувати відомого кутюр'є в помилках тиловиків" , - писав Гайнутдінов.

Матроси розпрощались з "кльошами"

Остання хвиля невдоволення торкається російських моряків, яких теж перевдягали в однострої під брендом Юдашкіна. Російський письменник, у минулому морський офіцер, Олександр Покровський в інтерв’ю виданню "Новая газета" сказав, що "з точки зору загальної краси" було зроблено "щось вузьке, облягаюче, обтягуюче. Але користі від цього ніякої". Далі письменник, популярний завдяки вмінню іронічно змальовувати військові будні, зауважує, що традиційний крій штанів "кльош" був потрібен, щоб коли людина потрапляла у воду, створювався прошарок з води між тілом і одежею. Це допомагало морякам уникнути переохолодження. За словами Покровського, одежу також було легко знімати і у воді, і під час пожежі, якщо її охопить полум’я.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Тривалий час в російській армії новий імідж вояка створювали під впливом закордонних художніх фільмів про "бойові мистецтва"

Однак колишній офіцер ВМФ визнає, що моряки консервативні і "нове в одязі сприймається, як опудало".

Міністру оборони Росії Анатолію Сердюкові теж довелось захищати нову форму, заявляючи, що у нього "нема ніяких сумнівів щодо якості нових військових одностроїв". Російський міністр сказав, що форму випробовували спецназівці та десантники.

Україна: нове за ваші гроші

Україна теж вже впродовж кількох років змінює однострої. Зовнішньо певні її зразки, наприклад, повсякденна форма морських офіцерів, вже нагадує зразки флотів західних країн. В політизованому Севастополі навіть спалахували дискусії, що українці почали носити "натівську форму". Однак закиди представників проросійських організацій не мали сенсу, тому що НАТО не має єдиної форми. В кожній з країн альянсу військова форма своя.

Ще одним недоліком процесу модернізації форми стала відсутність коштів. Тому більшість офіцерів були змушені доплачувати свої гроші на пошиття.

Тканина військової форми хоча й легка на дотик, але погано пристосована для спекотного клімату.

Image caption Російський адмірал і український адмірал: чий кашкет більший?

Декілька років тому на українському флоті командування запровадило новацію – зробити білі військові кашкети меншого розміру. Великі поля кашкетів ВМС України залишались відголоском флотської моди радянських часів. Жартома ці кашкети називали "аеродроми". Від флотських "аеродромів" на головах, як не дивно, раніше від українців відмовились грузинські моряки. Вони почали копіювати західний досвід і у військовій формі.

В останній час у ВМС України, як кажуть військові оглядачі, відчувається дефіцит військової форми і чимало офіцерів змушені доношувати старі запаси.