World Cup schedule: Russia 2018

Skip to group: A | B | C | D | E | F | G | H

Skip to: Quarter-finals | Semi-finals | Third-place - play-off | FINAL

Group A
Date / time Match Stadium
14 Jun, 1500 GMT Russia - Saudi Arabia Luzhniki, Moscow
15 Jun, 1200 GMT Egypt - Uruguay Ekaterinburg
20 Jun, 1800 GMT Russia - Egypt San Petersburg
20 Jun, 1500 GMT Uruguay - Saudi Arabia Rostov on Don
25 Jun, 1400 GMT Saudi Arabia - Egypt Volgograd
25 Jun, 1400 GMT Uruguay - Russia Samara
Group B
Date / time Match Stadium
15 Jun, 1500 GMT Morocco - Iran Sankt Petersburg
15 Jun, 1800 GMT Portugal - Spain Sochi
20 Jun, 1200 GMT Portugal - Morocco Luzhniki, Moscow
20 Jun, 1800 GMT Iran - Spain Kazan
25 Jun, 1800 GMT Iran - Portugal Saransk
25 Jun, 1800 GMT Spain - Morocco Kaliningrad
Group C
Date/time Match Stadium
16 Jun, 1000 GMT France - Australia Kazan
16 Jun, 1600 GMT Peru - Denmark Saransk
21 Jun, 1200 GMT France - Peru Ekaterinburg
21 Jun, 1500 GMT Denmark - Australia Samara
26 Jun, 1400 GMT Australia - Peru Sochi
26 Jun, 1400 GMT Denmark - France Luzhniki, Moscow
Group D
Date/time Match Stadium
16 Jun, 1300 GMT Argentina - Iceland Spartak, Moscow
16 Jun, 1900 GMT Croatia - Nigeria Kaliningrad
21 Jun, 1800 GMT Argentina - Croatia Nizhni Novgorod
22 Jun, 1500 GMT Nigeria - Iceland Volgograd
26 Jun, 1800 GMT Nigeria - Argentina Sankt Petersburg
26 Jun, 1800 GMT Iceland - Croatia Rostov on Don
Group E
Date/time Match Stadium
17 Jun, 1200 GMT Costa Rica - Serbia Samara
17 Jun, 1800 GMT Brazil - Switzerland Rostov on Don
22 Jun, 1200 GMT Brazil - Costa Rica Sankt Petersburg
22 Jun, 1800 GMT Serbia - Switzerland Kaliningrad
27 Jun, 1800 GMT Serbia - Brazil Spartak, Moscow
27 Jun, 1800 GMT Switzerland - Costa Rica Nizhni Novgorod
Group F
Date/time Match Stadium
17 Jun, 1500 GMT Germany - Mexico Luzjhinski, Moscow
18 Jun, 1200 GMT Sweden - South Korea Nizhni Novgorod
23 Jun, 1500 GMT Germany - Sweden Sochi
23 Jun, 1800 GMT South Korea - Mexico Rostov on Don
27 Jun, 1400 GMT South Korea - Germany Kazan
27 Jun, 1400 GMT Mexico - Sweden Ekaterinburg
Group G
Date/time Match Stadium
18 Jun, 1500 GMT Belgium - Panama Sochi
18 Jun, 1200 GMT Tunisia - England Volgograd
23 Jun, 1800 GMT Belgium - Tunisia Spartak, Moscow
24 Jun, 1500 GMT England - Panama Nizhni Novgorod
28 Jun, 1400 GMT England - Belgium Kaliningrad
28 Jun, 1400 GMT Panama - Tunisia Saransk
Group H
Date/time Match Stadium
19 Jun, 1200 GMT Poland - Senegal Spartak, Moscow
19 Jun, 1500 GMT Colombia - Japan Saransk
24 Jun, 1500 GMT Japan - Senegal Ekaterinburg
24 Jun, 1800 GMT Poland - Colombia Kazan
28 Jun, 1400 GMT Japan - Poland Volgograd
28 Jun, 1400 GMT Senegal - Colombia Samara

Back to top

Round of 16
Date / time Match Stadium
(1) 30 Jun, 1400 GMT Winner Group C - Runner-up Group D Kazan
(2) 30 Jun, 1800 GMT Winner GroupA - Runner-up Group B Sochi
(3) 1 Jul, 1400 GMT Winner Group B - Runner-up Group A Luzhniki, Moscow
(4) 1 Jul, 1800 GMT Winner Group D - Runner-up Group C Nizhni Novgorod
(5) 2 Jul, 1400 GMT Winner Group E - Runner-up Group F Samara
(6) 2 Jul, 1800 GMT Winner Group G - Runner-up Group H Rostov on Don
(7) 3 Jul, 1400 GMT Winner Group F - Runner-up Group E Sankt Petersburg
(8) 3 Jul, 1800 GMT Winner Group H - Runner-up Group G Spartak, Moscow
Quarter finals
Date / time Match Stadium
(A) 6 Jul, 1400 GMT Winner Match 2 - Winner Match 1 Nizhni Novgorod
(B) 6 Jul, 1800 GMT Winner Match 5 - Winner Match 6 Kazan
(C) 7 Jul, 1400 GMT Winner Match 7 - Winner Match 8 Samara
(D) 7 Jul, 1800 GMT Winner Match 3 - Winner Match 4 Sochi

Back to top

Semi-finals
Date / time Match Stadium
(I) 10 Jul, 1800 GMT Winner Match A - Winner Match B Sankt Petersburg
(II) 11 Jul, 1800 GMT Winner Match D - Winner Match C Luzhniki, Moscow
Third place play-off
Date / time Match Stadium
14 Jul, 1400 GMT Loser Match I - Loser Match II Sankt Petersburg
FINAL
Date/time Match Stadium
15 Jul, 1500 GMT Winner Match I - Winner Match II Luzhniki, Moscow

Back to top