महिला नेतृत्वमा रहेका देशहरु

  • 13 जनवरी 2015

हालै क्रोएशियामा भएको राष्ट्रपतिय निर्वाचनमा विपक्षी उम्मेदवार कोलिन्डा ग्राबार-किटारोभिच देशको प्रथम महिला राष्ट्रपति निर्वाचीत भएकी छिन्।

निर्वाचनमा महिलाको विजय त्यति अचम्मको विषय नहोला तर संसारका जम्मा दश प्रतिशत देशहरुमा मात्र सरकार प्रमुख महिला छन् भन्ने कुरा आश्चर्यजनक हुन सक्छ।

तलको नक्शामा हाल महिलाले संचालन गरिरहेका देशहरु देख्‍न सकिन्छ।

तस्वीर कपीराइट BBC World Service

१. जमैका, पोरिटा सिम्पसन-मिलर २. ट्रिनीडाड एण्ड टोबेगो, कमला प्रसाद-विशेस्सर ३. ब्राजील, डिल्मा रुसेफ ४. चिली, मिचेल बेचलेट ५. आर्जेन्टीना, क्रिस्टीना फर्नान्डेज डे कर्चनर ६. लाइबेरिया, एलेन जोन्सन सरलीफ ७. मध्य अफ्रीकी गणतन्त्र, क्थारिन साम्बा-पान्जा ८. नर्वे, एर्ना सोल्बर्ग ९. स्कटल्याण्ड, निकोला स्टरजन १०. डेनमार्क, हेल टोर्नींग-स्मिट ११. जर्मनी, एंगेला मर्केल १२. क्रोएशिया, कोलिण्डा ग्राबर-किटारोभिच १३. मल्टा, मारी लुईज कोलेरो प्रेका १४. पोल्याण्ड, इवा कोपाच् १५. कोसोभो, एटीफेट याह्याग १६. लिथुएनिया, डलिया ग्रीबाउस्काइटे १७. लात्भिया, लाइमडुअट स्ट्रोयुमअ १८. बांग्लादेश, शेख हसिना वाजेद १९. दक्षिण कोरिया, पार्क गुन-हे