BBC News, فارسی - صفحه اول

Top story - Persian

 • محل مذاکرات در وین

  مذاکرات احیای برجام؛ ایران پاسخ خود را تحویل اتحادیه اروپا داد

  گزارش ها حاکیست که ایران پاسخ خود به پیشنهاد نهایی اتحادیه اروپا در مورد احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵، برجام، که یک هفته پیش ارائه شده بود را تحویل داده است. هرچند جزییات پاسخ ایران روشن نیست اما گزارش ها به نقل از افراد آشنا با پاسخ ایران حاکیست که ایران ممکن است بخشی از این پیشنهاد را پذیرفته باشد.

 • آیا به یک دوره ادبی «بی‌پیشینه» در افغانستان نقطه پایان گذاشته شد؟

  مدتی پس از سقوط حاکمیت اول طالبان در دهه ۱۳۸۰ خورشیدی، نسل جدیدی از شاعران و نویسندگان در افغانستان ظهور کردند و یک دوره جدید ادبی در تاریخ این کشور رقم خورد. دوره‌ای که آن را می‌توان از چند منظر بی‌سابقه خواند. با بازگشت طالبان به قدرت در اوج تابستان ۱۴۰۰ خورشیدی و با گذشت یک سال از آن اتفاق، اکنون تقریبا تمام چهره‌های مطرح ادبیات افغانستان کشور خود را ترک کردند و مهاجر شده‌اند؛ برخی خاموش و برخی دیگر نوشتن را در خلوت فردی خود محدود ساخته‌اند. دیگر خبری از آن اجتماع‌ها و نشست‌های منظم و پرشور ادبی در کابل یا ولایت‌های دیگر نیست و فعالیت بسیاری از نهادهای ادبی یا سازمان‌های حامی آن‌ها نیز متوقف شده است.

 • زنده پکن هفت مقام تایوانی را تحریم کرد

  لحظه به لحظه با خبرهای سه‌شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۶ اوت ٢٠٢٢ از ایران، افغانستان، جهان، علم و دانش، ورزش، دنیای هنر، سرگرمی و ...

 • روزهای سقوط و خروج از کابل؛ از کودکانم خواستم اسباب‌بازی‌های خود را جا بگذارند

  ؛ ساعت یک پس از نیمه شب  ۲۲ اوت/آگوست به ما خبرداده شد که باید فردا خود را به میدان هوایی کابل برسانیم. وضعیت میدان به‌شدت آشفته بود. هزاران نفر برای فرار از افغانستان هجوم برده بودند. به ما گفته شد چمدان با خود نیاوریم و حتی کوله پشتی ما هم نباید سنگین با‌شد. توصیه شده بود که آب و نان کافی همراه خود داشته باشیم. خاطرات روزهای خروج از کابل

 • آمریکا اظهارات ایران درباره دلیل حمله به سلمان رشدی را «مایه انزجار» خواند

  ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که این اظهار نظر ایران که سلمان رشدی خود مسئول حمله‌ای است که با چاقو به او صورت گرفت و باعث جراحات شدیدی شد، «زننده و مایه انزجار» است.

 • «من یکی از بهترین دروازه‌بانان جهان را نجات دادم»

  به عنوان رکورددار بازی در تیم ملی فوتبال انگلیس (۱۲۵ بازی ملی)، پیتر شیلتون از نامدارترین فوتبالیست‌های جهان است. اما در خارج از زمین بازی، این دروازه‌بان در تمام زندگی‌ حرفه‌ایش با اعتیاد به قمار دست و پنجه نرم می‌کرد، تا این که همسرش به داد او رسید.

 • گلبدین حکمتیار: سقوط نظام قبلی یک حرکت مثبت و یک دستاورد بود

  در سالگرد یک‌سالگی بازگشت طالبان به قدرت، گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان در مصاحبه‌ای اختصاصی با بی‌بی‌سی فارسی سقوط نظام قبلی از سوی این گروه را «یک حرکت مثبت و یک دستاورد» خواند. رهبر حزب اسلامی که از معدود چهره‌های سیاسی است که پس از سقوط کابل در این شهر باقی ماند می‌گوید بازگشت طالبان به قدرت برای او «غیرمنتظره» نبوده است. او اما می‌گوید تصور نمی‌کرد که دولت محمد اشرف غنی، قبل از خروج کامل نیروهای خارجی ازهم بپاشد.

 • جبهه مقاومت ویدیوی «اسیران طالبان در پنجشیر» را منتشر کرد، طالبان: ادعا بی‌اساس است

   همزمان با سالروز ورود طالبان به کابل و به قدرت رسیدن این گروه در افغانستان، جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود، می‌گوید افراد آنها در «دره انابه پنجشیر ۵ عضو طالبان را کشته و ۴۰ تن دیگر را اسیر» گرفته‌اند. صبغت احمدی، سخنگوی این جبهه ویدیویی را نیز منتشر کرده که ظاهرا اسرای طالبان را نشان می‌دهد. مسئولان محلی طالبان در پنجشیر اما این ادعا را «بی‌اساس» خوانده‌اند.

 • رفاه خانوار ایرانی در سال ۱۴۰۰؛ همچنان کمتر از قبل از تحریم‌ها

  داده‌های مرکز آمار ایران که امروز منتشر شده است نشان می‌دهد که وضع رفاهی خانوارها در سال ۱۴۰۰ اندکی از سال ۱۳۹۹ بهتر شده، ولی همچنان بسیار بدتر از سال ۱۳۹۷ و سال‌های قبل از آن است. بررسی‌های بی‌بی‌سی بر اساس آمارها و داده‌‌های منتشر شده نشان می‌هد که در ۱۵ سال اخیر میزان مصرف خانوارهای شهری ۲۹ درصد و هزینه ناخالص خانوارهای روستایی ۴۹ درصد کاهش پیدا کرده است.

صفحه ویژه

سالگرد بازگشت طالبان به قدرت

مطالب ویژه اولین سالگرد سقوط کابل و به دست گرفتن قدرت در افغانستان از سوی طالبان را در این صفحه بخوانید؛ گزارش، روایت، تحلیل، گفتگو و گاهشمار پیرامون آنچه یک سال پیش در افغانستان رخ داد. یک‌سال پیش در ۱۵ آگوست/اوت، کابل، پایتخت افغانستان از سوی نیروهای طالبان تصرف شد و به این ترتیب نظام «جمهوری اسلامی افغانستان» بعد از حدود بیست سال فروپاشید.

گزارش و تحلیل

 • سقوط افغانستان؛ «شبیه مستند هالیوودی در مورد تروریست‌‌ها بود»

  «رنجرهای (خودروهای) پلیس که حالا طالبان سوار آن شده بودند از جلوی چشمم یکی یکی رد می‌شدند. شبیه فیلم‌ بود٬ فیلم‌های مستندی که در مورد تروریست‌ها در کشورهای جنگ‌زده می‌سازند.»  در این مطلب سرگذشت و تجربه چند نفر از یکسال زندگی زیر سایه حکومت طالبان را ‌می‌خوانید.

 • چرا «آیات شیطانی» توهین‌آمیز تلقی شد؟

  رمان «آیات شیطانی» نوشته سلمان رشدی، نویسنده بریتانیایی-آمریکایی هندی‌تبار، که شاید بتوان آن را جنجالی‌ترین رمان قرن بیستم نامید، بیش از آن که خوانده شود، مورد قضاوت قرار گرفته است.

 • سالگرد بازگشت طالبان به قدرت؛ ۴۸ ساعت آخر نظام «جمهوری اسلامی افغانستان»

  یک‌سال پیش در ۱۵ آگوست/اوت، کابل، پایتخت افغانستان از سوی نیروهای طالبان تصرف شد و به این ترتیب نظام «جمهوری اسلامی افغانستان» بعد از حدود بیست سال فروپاشید. در جریان و به دنبال حضور طالبان در کابل، ده‌ها هزارنفر از جمله مقام‌‌های ارشد دولت، افغانستان را ترک کردند.

 • فوت‌و‌فن: چلسی-تاتنهام؛ جدال فکری و فیزیکی توخل و کونته

  یکی از مهمترین بازی‌های هفته دوم لیگ برتر فوتبال انگلیس را چلسی و تاتنهام، دو تیم مدعی لندنی در ورزشگاه استمفوردبریج برگزار کردند؛ دو تیمی که دو نفر از بهترین مربیان حال حضار فوتبال جهان را در اختیار دارند. در فوت‌و‌فن این هفته نگاهی داشتیم به این بازی.

 • راستی‌آزمایی؛ سالی که گذشت و وعده‌هایی که طالبان شکستند

  یک سال پیش، در حالی که نیروهای خارجی به سرعت از افغانستان خارج می‌شدند، طالبان به کابل پایتخت حمله کردند و آن را تصرف کردند. ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در یک نشست خبری وعده‌هایی را مطرح کرد که قرار بود از سوی حاکمیت جدید عملی شود. شروتی منون، از بخش راستی‌آزمایی بی‌بی‌سی در این مطلب نگاهی کرده به این که طالبان تا چه حدی به تعهداتی که سپرده بودند، عمل کردند.

 • روایت باقر کاظمی؛ طالبان چگونه و چرا مرا بازداشت کردند؟

  به مناسبت یک سالگی سقوط جمهوریت در افغانستان و روی کار آمدن دوباره طالبان به قدرت، بی‌بی‌سی از شماری از شهروندان افغانستان از طیف‌های مختلف خواسته است تا تجربه شخصی خود را از یک سال گذشته برای سایت بی‌بی‌سی فارسی بنویسند. بی‌بی‌سی فارسی بازتاب‌دهنده تجربیات شخصی این افراد است و محتوای این نوشته‌ها را رد یا تایید نمی‌کند.

 • چرا هند و پاکستان تقسیم شدند؟

  در سال ۱۹۴۷ میلادی سرزمینی که بریتانیا بر آن حکومت کرده بود، چند پاره و به هند و کشور جدید پاکستان تقسیم شد. این جدایی صدها هزار کشته بر جا گذاشت و وضعیت اقلیت‌های دو کشور را بهتر نکرد. آیا نمی‌شد از جدایی اجتناب کرد؟

 • بازگشت طالبان به قدرت؛ اقتصاد افغانستان چگونه سقوط کرد؟

  مردم افغانستان در یک سال گذشته فقر فزاینده را تجربه کرد بیکاری به اوج خود رسید، بعد از تسلط طالبان حدود ۱۰۰ هزار کارمند زن در این کشور از کار برکنار شدند. منجمد شدن ذخایر ارزی و قطع کمکهای جهانی نیز مشکلات دیگر برای مردم این کشور بود. در این مطلب تغییرات در اقتصاد افغانستان در یک سال گذشته از طریق آمار و گراف توضیح داده شده است.

 • خشکسالی اروپا خطرها برای عرضه برق را آشکار می‌کند

  کارشناسان می گویند که خشکسالی جاری در بریتانیا و سایر بخش های اروپا باعث فشار بر تولید برق شده است. در مجموع حدود ۲۰ درصد از تولید نیروگاه های برق آبی کاسته شده و کار تاسیسات هسته ای که با آب رودها خنک می شوند محدود شده است.

 • داربی کانتی: چگونه یکی از باشگاه‌های تاریخی انگلیس از نابودی نجات یافت؟

  دکتر راب ویلسون، کارشناس مالی فوتبال، قبل از فینال پلی‌آف فصل ۲۰۱۹ دسته دوم فوتبال انگلیس بین استون ویلا و داربی کانتی به بخش ورزش بی‌بی‌سی گفته بود: «این آخرین شانس است. برنده صاحب همه چیز می‌شود و بازنده تقریباً همه چیز را از دست می‌دهد.»

سایر خبرها

 • روسیه بازار اوراق قرضه خود را به روی سرمایه‌گذاران «غیر متخاصم» باز می‌کند

  بورس مسکو پس از تقریباً شش ماه تعلیق در پی جنگ اوکراین، از امروز (دوشنبه) تا حدی به روی سرمایه گذاران خارجی باز خواهد شد. روسیه می‌گوید که تنها سرمایه‌گذاران «کشورهایی که متخاصم نیستند» اجازه معاملات اوراق قرضه را خواهند داشت.

 • روسیه متعهد به گسترش روابط با کره شمالی شد

  ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفته است که «مسکو متعهد است تا روابط دوجانبه جامع و سازنده خود را با کره شمالی را گسترش دهد.» آقای پوتین در نامه‌ای به همتای خود کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در روز آزادی پیونگ یانگ، نوشت که نزدیکی دو کشور به نفع هر دو خواهد بود. در پاسخ به نامه آقای پوتین، رهبر کره شمالی هم گفته است که دوستی بین هر دو کشور در جنگ جهانی دوم و با پیروزی بر ژاپن آغاز شده است.

 • کرونا؛ بریتانیا واکسن مدرنا با قابلیت هدف قرار دادن سویه اومیکرون را برای استفاده تایید کرد

  بریتانیا اولین کشوری است که یک واکسن دوگانه را تایید کرده است که هم با ویروس اصلی کرونا و هم نوع جدیدتر آن اومیکرون مقابله می‌کند. واکسن ارتقا یافته باید به عنوان یک دوز تقویت کننده در پاییز در دسترس باشد و مصونیت بهتری در برابر انواع مختلف ویروس بدهد.

 • احیای برجام؛ ایران می‌گوید مطالباتش در طرح بورل تامین نشده و تا نیمه شب به اتحادیه اروپا پاسخ رسمی می‌دهد

  در اولین اظهار نظر رسمی ایران درباره مذاکرات اخیر وین برای احیای توافق اتمی برجام که بر سر طرح پیشنهادی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا انجام شد، مقام‌ های تهران اعلام کرده اند که با وجود «پیشرفت های نسبی» پیش نویس فعلی تامین کننده خواسته‌های ایران نیست. ایران گفته است که پاسخ خود را تا نیمه شب اعلام خواهد کرد.

 • «شورای عالی مقاومت برای نجات افغانستان» در برابر طالبان از منشور خود رونمایی کرد

  شماری از چهره‌های جهادی و سیاسی افغانستان در تبعید، که تشکلی با نام «شورای عالی مقاومت برای نجات افغانستان» ایجاد کرده‌اند، امروز در یک جلسه آنلاین گردهم آمده و دیدگاه‌های خود را اعلام کرده و از منشور خود رونمایی کردند. این تشکل عمده‌ترین ائتلاف سیاسی است که پس از یک سال در برابر حکومت طالبان ایجاد شده است.

کیست، چیست، کجاست

 • سلمان رشدی کیست؟ نویسنده‌ای که از خفا بیرون آمد

  سلمان رشدی، رمان‌نویس متولد هند، که لحظاتی پیش از شروع سخنرانی‌اش در نیویورک هدف حمله با چاقو قرار گرفت، به دلیل فعالیت‌های ادبی که پنج دهه ادامه داشته، تهدید به مرگ شده بود.

 • دلیل حضور نظامی روسیه پشت مرز ایران و ارمنستان چیست؟

  حضور مرزبانان و پست‌های بازرسی روسیه در امتداد مرز ارمنستان و ایران افزایش یافته است. سرویس امنیت فدرال روسیه گفته است وضعیت در مرز ارمنستان و ایران «متشنج» است و به همین دلیل نیروهای این کشور با هماهنگی با دولت ارمنستان، در بزرگراه استان سیونیک در نزدیکی مرز با ایران ایستگاه‌های بازرسی ایجاد کرده است.

 • ویروس ناشناسی که به ساخت واکسن‌ کمک کرد

  واکسنی که برای جلوگیری از ابتلا به آبله میمون استفاده می‌شود از ویروس ناشناخته‌ای ساخته‌شده است که تابه‌حال هیچ‌کس نتوانسته منشا آن را شناسایی کند. چطور چنین اتفاقی افتاده است؟ آیا این ویروس جایی در طبیعت وجود دارد؟

 • سیف العدل؛ درباره «رهبر احتمالی» بعدی القاعده چه می‌دانیم؟

  با کشته شدن ایمن الظواهری در حمله پهپادی ایالات متحده، این گروه جهادی اکنون احتمالا توسط یکی از معاونان او رهبری خواهد شد- مردی با گذشته‌ای غبارآلود. از سیف العدل، رهبر احتمالی چه می‌دانیم؟  

 • عهدنامه جنجالی بین ایران و بلژیک برای انتقال زندانی چیست؟

  عهدنامه انتقال محکومان بین دولت بلژیک و جمهوری اسلامی ایران در اواخر اسفند ۱۴۰۰ در بروکسل پایتخت بلژیک بین دانیل فلور مدیر کل خدمات عمومی دادگستری فدرال بلژیک و غلامحسین دهقانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلژیک و اتحادیه اروپا امضا شده است. امضای این عهدنامه با دستگیری یک شهروند بلژیکی در ایران که یک امدادگر معرفی شده، همزمان بوده است.

 • آب و هوای غیرعادی؛ دلیل سیل ناگهانی چیست؟

  سیل ناگهانی معمولا در هنگام بارندگی شدید جاری می شود، هنگامی که حجم آب به حدی باشد که امکان تخلیه شدنش از طریق فاضلاب و جوی ها نباشد. این نوع سیل ها خیلی سریع و بدون هیچ هشدار روی می دهند.

 • کارت بانکی «میر» روسیه چیست و چرا ایران به دنبال استفاده از آن است؟

  یک مقام وزارت امور خارجه ایران از توافق‌ برای استفاده از کارت بانکی و سیستم پرداخت «میر» روسیه در ایران خبر داده و گفته است که این سیستم «به زودی در ایران راه اندازی خواهد شد».

 • «قدر‌ت‌نمایی» مقتدی صدر در عراق؛ ماجرای فایل‌های صوتی نوری مالکی چیست؟

  درخواست مقتدی صدر، روحانی بانفوذ شیعه عراقی، برای برگزاری «نماز جمعه متحد» در ۱۵ ژوئیه باعث بروز این نگرانی شد که تجمعات انبوه ممکن است در میان بن‌بست سیاسی چند ماهه به ناآرامی منجر شود.

 • تحریم‌های آمریکا علیه سپاه پاسداران چیست؟

  سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروها، نهادها و شرکت‌های وابسته به آن از ۱۵ سال پیش تا الان با مجموعه پیچیده‌ و در هم‌تنیده‌ای از تحریم‌های ایالات متحده روبرو شده‌اند. کل مجموعه سپاه پاسداران تا کنون پنج بار و با ارجاع به قوانین و فرمان‌های مختلف در لیست تحریم‌ها یا سازمان‌های تروریستی آمریکا قرار گرفته است.

 • جنسیت غیر باینری چیست؟

  کاتجه فان لون یک روز که مشغول مرتب کردن وسایل مادربزرگش بود، زندگی‌اش عوض شد. او با واژه‌ای مواجه شد که تا آن موقع نمی‌دانست بهترین توصیف شرایطش است. صفتی برای کسانی که نه خود را زن می‌دانند نه مرد: غیرباینری یا غیردوگانه‌.

 • علت بازداشت‌های گسترده در ایران؛ ضابط قاضی و قاضی ضابط

  پرسش اصلی می‌تواند این باشد که چرا شیوه حاکمیت نظام جمهوری اسلامی به جایی رسیده که ماموران امنیتی آن برای دستگیری یک بانوی سالخورده یا چند مادر دادخواه یا یک نویسنده و هنرمند و دیگر شهروندان خودشان، در گروه‌های چندین ده نفره به سوی آنها گسیل می شوند و کاروانی از خودروها تشکیل می‌دهند تا یک شهروند را مثلا برای چیزی در حد انجام یک مصاحبه یا کمتر از آن یا نوشتن یک نامه، بخواهند به مجموعه زندان‌هایی که به ظن خودشان آنها را امنیتی نامیده اند، ببرند

گزارش ویژه

 • آزمایش بکارت پیش از ازدواج؛ زنان ایرانی که باید باکرگی خود را ثابت کنند

   در ایران باکره بودن دختر قبل از ازدواج همچنان برای بسیاری از دختران و خانواده‌های آنها مهم است. بعضی اوقات، مردان در شرف ازدواج یا خانواده آنها از دختر تقاضای گواهی بکارت می‌کنند؛ کاری که از نظر سازمان جهانی بهداشت خلاف حقوق بشر است. در یک سال اخیر افراد بیشتری در ایران علیه صدور گواهی بکارت صدایشان را بلند کرده‌اند. اما آیا این به معنای این است که ممکن است تغییراتی اتفاق بیفتد؟

 • ۱۰ فاجعه مرگبار در ایران؛ از متروپل و پلاسکو تا کشتی سانچی و انفجار در پادگان خرم آباد

  حوادث بسیاری در چند دهه گذشته در ایران اتفاق افتاده و به عنوان «فاجعه» در افکار عمومی باقی مانده‌ است. به رغم تاکیدهای مقام‌های جمهوری اسلامی برای پیگیری و اصلاح امور، این حوادث تاثیر چندانی بر روند کارها نداشته و حوادث مشابه بارها در دولت‌های مختلف پس از انقلاب تکرار شده‌اند. پس از هر حادثه، کمیته‌هایی برای پیگیری دلایل و شناسایی مقصران تشکیل شده، گاهی پرونده‌ای هم به دادگاه رفته، اما در عمل نتیجه‌ای به دست نیامده است.

 • علت گرانی در ایران چیست؟

  ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران می‌گوید به جز گرانی‌های این چند هفته، "قرار است تصمیم‌های سختی بگیریم"؛ هشداری که احتمالا از فشار اقتصادی بیشتر بر مردم عادی خبر می‌دهد. چرا تورم در ایران مهار نمی‌شود؟ دلیل گرانی‌های اخیر چیست؟

 • یک دهه آمار تصادف‌‌های رانندگی در ایران؛ ۱۷۰ هزار کشته

  در این حسابگر می‌توانید تعداد موارد مرگ یا شمار مصدومان تصادف‌‌های رانندگی را از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۹ به صورت کلی یا برای هر استان ببینید. این گزارش‌ها براساس آمارهای رسمی تهیه شده‌اند و موارد مرگ در اثر سوانح غیر ترافیکی در نظر گرفته نشده‌اند.

 • جغرافیای فقر و فساد؛ زمین‌خواری در ایران چگونه شکل گرفت؟

  چهار دهه پس از اعدام مهمترین شهردار تهران، پژوهش‌ها حاکی از آن است که از نظر مردم ایران شهرداری‌ها بیش از هر نهاد دیگری دچار فساد مالی هستند. زمین‌خواری از عمده‌ترین پرونده‌های فساد است. رسوایی این پرونده‌ها گریبان بالاترین مقام‌های حکومت در حد رئیس‌جمهور و رئیس مجلس را گرفته و حتی به رئیس قوه قضاییه هم رسیده، یعنی همان نهادی که قرار است با فساد مبارزه کند. ریشه‌های ساختاری زمین‌خواری و حاشیه‌نشینی در ایران چیست؟

 • تانک‌های چیفتن؛ داستان یک قرارداد

  پیش از انقلاب، خرید تانک چیفتن از بریتانیا بزرگترین خرید تسلیحاتی ایران بود اما با پیروزی انقلاب، ایران قرارداد را لغو کرد و بیشتر تانک‌هایی که پولش را داده بود تحویل نگرفت. در تمام این سال‌ها و بخصوص در دو دهه گذشته ایران در دادگاه‌های بین‌المللی به دنبال پس‌گرفتن پول و سود آن بوده است. با اینکه رای دادگاه‌ها به نفع ایران بوده اما دعوی حقوقی همچنان ادامه دارد و ایران پولش را نگرفته است. ماجرای پرماجرای این قرارداد را ببینید.

 • تنگه هرمز کجاست و چرا بعضی‌ها می‌خواهند آن را ببندند؟

  حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در واکنش به تهدید آمریکا به محدود کردن حجم خرید نفت ایران در بازارهای جهانی گفته "اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود" آیا این موضع به معنی تهدید ایران به مسدود کردن تنگه هرمز است؟ آیا ایران عملا می‌تواند جلوی صادرات نفت از منطقه را بگیرد؟

 • نیروهای مسلح بخش خصوصی و درزهای اطلاعاتی سپاه

  پس از افشای فایل صوتی گفتگوی محمدعلی جعفری و صادق ذوالقدرنیا انتقادهای زیادی درباره فساد در سپاه مطرح شده است. آیت‌الله علی خامنه‌ای این انتقادها را به "لجن‌پراکنی" رسانه‌های خارجی تعبیر کرده است. اما سرچشمه واقعی حملات به سپاه کجاست؟

 • برنامه موشکی ایران؛ دفاع ملی یا تهدید بین‌المللی؟

  برنامه موشکی ایران در دوران جنگ با عراق آغاز شد، با خرید موشک از کشورهای دیگر، اما ایران بعد از جنگ هم پیشبرد برنامه‌ موشکی خود را پیش گرفت و توسعه داد. آیا برنامه موشکی ایران دفاعی است یا تهدیدی بین‌المللی؟

شبکه‌های اجتماعی