BBC News, فارسی - صفحه اول

Top story - Persian

 • نفتالی بنت

  بنت: دوران نشستن آسوده در تهران و شعله‌ور کردن خاورمیانه تمام شده

  یک روز بعد از آن که آمریکا اعلام کرد که حمله به کشتی مرسر استریت در دریای عمان با واکنش "مشترک و هماهنگ" کشورها علیه ایران روبرو خواهد شد، نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل هشدار داد که این کشور ممکن است به تنهایی در این زمینه اقدام کند. او هشدار داد که "دوران نشستن با خیال آسوده در تهران و شعله‌ور کردن تمام خاورمیانه به سر رسیده است." هم‌زمان ناتو هم حمله به نفتکش تحت مدیریت اسرائیل و کشته شدن شهروندان رومانی و بریتانیا را محکوم کرده است.

 • همزمان با تشدید درگیری‌ها در ولایت‌ها؛ انفجار در منطقه شیرپور کابل

  براساس گزارشها ازکابل، انفجارهایی در منطقه "شیرپور" کابل رخ داده است. گفته می‌شود مهمان‌خانه متعلق به بسم الله محمدی، وزیر دفاع افغانستان هدف این حمله قرار گرفته است.

 • زنده تعطیلی دو هفته‌ای برای مقابله با کرونا در ایران 'فعلا منتفی است'

  لحظه به لحظه با خبرهای سه‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ از ایران، افغانستان، جهان، علم و دانش، ورزش، دنیای هنر، سرگرمی و ...

 • تنفیذ رئیسی؛ کاربران: حالا با خیال راحت واکسن وارد کنید

  با پایان یافتن مراسم تنفیذ حکم سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری در ایران طرفداران ابراهیم رئیسی در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ "تنفیذ امید" آغاز به کار او در مسند رئیس دولت را جشن گرفته‌اند . از آنسو گروهی از حامیان حسن روحانی به طرح احیای دریاچه ارومیه و توسعه پهنای باند، زیرساخت‌های اینترنت و "مقاومت در برابر محدودتر کردن دسترسی به جریان آزاد اینترنت" مانند "طرح صیانت" در دولت او اشاره می‌کنند.

 • 'ایران تبادل ۴ زندانی ایرانی با ۴ زندانی آمریکایی و دریافت ۷ میلیارد دلار را از دستور خارج می کند'

  سایت خبری نورنیوز نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران نوشته است که جمهوری اسلامی ایران مذاکره برای تبادل ۴ ایرانی زندانی در خارج با ۴ آمریکایی زندانی در ایران به همراه پرداخت ۷ میلیارد دلار از دارایی های مسدود شده ایران را از دستور کار خارج کرده است.

 • دولت دلخواه رهبر؛ ویرایش ۱۴۰۰

  آیا آیت‌الله خامنه‌ای، به اندازه مسئولیتی که در استقرار دولت مطلوبش داشته، خود را در کارنامه آن هم شریک خواهد دانست؟ یا اساسا تا پایان رهبری خود، مسئولیت هیچ دوره ای از حکمرانی کشور را بر عهده خواهد گرفت یا نه؟

 • در اوج درگیری‌ها از ساکنان لشکرگاه خواسته شده که مناطق تحت کنترل طالبان را تخلیه کنند

  نیروهای امنیتی افغانستان در تلاش حفظ شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند هستند از ساکنان این شهر خواسته هر چه زودتر تا قبل از عملیات ارتش علیه طالبان شهر را تخلیه کنند. . ولایتی که در دو دهه گذشته مرکز عملیات نیروهای بریتانیایی و آمریکایی بود. ساکنان لشکرگاه می‌گویند که در ترس زندگی می‌کنند، شهر با حملات شدید طالبان مواجه است که هدف حملات هوایی آمریکا و دولتی نیز قرار گرفته اند.

 • المپیک توکیو؛ محمد هادی ساروی در کشتی فرنگی مدال برنز گرفت

  محمدهادی ساروی، با پیروزی در دیدار رده‌بندی وزن ۹۷ کیلوگرم کشتی فرنگی، نخستین مدال ایران در این رشته و دومین مدال کاروان ایران در المپیک توکیو را تصاحب کرد.

 • جسد حلق‌آویز فعال بلاروس در اوکراین پیدا شد

  جسد کسی که به مردم در فرار از بلاروس کمک می‌کرد در نزدیکی خانه‌اش در اوکراین پیدا شده است. ویتالی شیشوف دیروز برای دویدن از خانه خارج شد و بعد جسدش حلق آویزش در پارکی در کیف پیدا شد. آقای شیشوف مدیریت "خانه بلاروس" در اوکراین را بر عهده داشت و به کسانی که از سرکوب خشن در بلاروس فرار می‌کنند، مهاجران و پناهجویان تازه وارد برای یافتن محل اقامت، شغل و مشاوره حقوقی کمک می‌کرد.

گزارش و تحلیل

 • انتخابات ۱۴۰۰؛ چه چیزهایی در مراسم تنفیذ گفته نشد؟

  مراسم تنفیذ ریالست‌جمهوری ابراهیم رئیسی، زیر سایه کرونا و چالش‌های پیش روی دولت جدید در حوزه سیاست خارجی،‌ برجام و تحریم، اقتصاد و گسترش ناامیدی و اعتراض‌های عمومی برگزار شد. اما این موضوعات جایی در صحبت‌های آیت‌الله خامنه‌ای نداشت.

 • تمرینات ترسناک پیش فصل؛ 'کابوس روحی و جسمی' فوتبالیست‌ها

  تمرینات پیش از شروع فصل فوتبال در گذشته بسیار بی‌رحمانه بودند و اغلب طوری طراحی می‌شدند که تا جای ممکن ناخوشایند باشند. در طول این تمرینات از بازیکنان تا آخرین حد توان جسمی و روحی‌شان کار کشیده می‌شد.

 • 'در آرزوی ترمیم یک هویت مثله‌شده'

  در آرزوی ترمیم یک هویت مثله‌شده؛ نگاهی به داستان زبان‌های وحشی، تازه‌ترین اثر آذرین وندر ولیت علومی

 • بحران‌های امنیتی دوران روحانی؛ از خرابکاری و ترور تا سرنگونی هواپیمای مسافربری

  حسن روحانی در هشت سالی که رئیس قوه مجریه جمهوری اسلامی بود روزهای پر فراز و نشیبی را سپری کرد. دولتی که نام خود را «تدبیر و امید» نهاده بود، با وعده‌ برداشتن تحریم‌ها و بهبود وضعیت معیشتی شروع به کار کرد و ادعا کرد «راه تعامل با جهان» را پیش می‌گیرد. اما نتوانست به اهدافش برسد.

 • همسر رئیس‌جمهوری جدید ایران؛ بانوی اول کیست و چرا این مقام در ایران جایی ندارد؟

  جمیله علم‌الهدی، همسر ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور جدید ایران است. در ایران جایگاهی برای بانوی اول تعریف نشده و تا پیش از این همسران روسای جمهور یا کمتر در مراسم رسمی دیده شده بودند یا تنها نام و عکسی از آنها منتشر شده بود.

 • آیا آمریکا برای تحقیقات 'خطرناک' ویروس‌شناسی به چین بودجه داده است؟

  بحث درباره منشا ویروس کرونا اکنون به جدالی تازه کشیده است، آیا برای تحقیقات ویروس‌شناسی "کارکردافزا" در چین از پول آمریکا استفاده شده است؟ این موضوع ربط پیدا می‌کند به این فرضیه ثابت‌نشده که ویروس کرونا از موسسه ویروس‌شناسی ووهان، که درباره ویروس‌های کرونای خفاش‌ها تحقیق می‌کرد، به بیرون راه یافته است.

 • سوگیری‌های جنسیتی چگونه مغز ما را شکل می‌دهند؟

  اگر درنیابیم که در بدو تولد، همه بیشتر شبیه هم هستیم تا متفاوت و بر این اساس با فرزندانمان رفتار نکنیم، دنیای ما جنسیتی خواهد ماند. کنارگذاشتن این پیش‌داوری‌های بی‌پایه کار آسانی نیست، ولی شاید همه بتوانیم قبل از اینکه به پسربچه‌ای بگوییم چقدر شجاع است و به دختربچه ای بگوییم چقدر مهربان است، یک بار دیگر فکر کنیم.

 • پشت‌پرده طرح صیانت چیست؟

  طرح بلندپروازانه صیانت به دنبال آن است که سازوکاری برای مدیریت خدمات اصلی اینترنتی ایجاد کند. این طرح با پیگیری یک شیوه به خصوص حکمرانی دیدگاه‌های یک جریان سیاسی مشخص را تقویت می‌کند و شاید از آن مهمتر، با مداخله در ساختار خدمات اینترنتی به دنبال بازتوزیع منافع اقتصادی کلان است.

 • بازیهای المپیک؛ 'دوومیدانی راه نجاتم از دار و دسته تبهکاران بود'

  در حالی که بسیاری دارن کمپبل را به عنوان یک نوجوان بااستعداد در دوومیدانی می‌شناختند، او یک زندگی دیگر هم به عنوان عضوی از یک باند تبهکاری داشت. این زندگی دوگانه مدتی طولانی وضعیت او را تحت تاثیر قرار داده بود.

 • ماشین منحصر به فرد پورشه که شاید هرگز تولید نشود

  این هفته در جهان خودرو: ون الکتریکی خودران پورشه، رکوردشکنی تسلا در بازار، یار برزیلی فولکس‌واگن و طرحی از یک شاسی‌بلند جدید کره‌ای.

سایر خبرها

 • آیت‌الله خامنه‌ای در مراسم تنفیذ ریاست جمهوری رئیسی خواستار تشکیل فوری دولت جدید شد

  آیت‌الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران حکم ریاست جمهوری ابرهیم رئیسی هشتمین رئیس جمهور این کشور را صادر کرد و از رئیس جمهور جدید و مجلس شورای اسلامی خواست به "دلیل شرایط کشور" در تشکیل دولت جدید ایران شتاب کنند. در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری آقای رئیسی مقام های ارشد حکومت و نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اخیر حضور داشتند اما محمد خاتمی و محمود احمدی نژاد دو رئیس جمهور اسبق ایران در مراسم غایب بودند.

 • سیستم پرداخت دیجیتالی حقوق کارمندان دولتی افغانستان آغاز شد

  دولت افغانستان امروز سیستم پرداخت الکترونیک حقوق کارمندان غیرنظامی را افتتاح کرد. این کشور بیش از چهارصد هزار کارمند غیرنظامی دارد. محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری این سیستم را گامی مهم در مبارزه با فساد اداری و تلاشی برای پرداخت به موقع حقوق کارمندان خواند.

 • کرونا در ایران؛ گزارش‌ها از 'ناکافی بودن قبرستان‌ها' در بعضی استان‌ها

  با افزایش شمار قربانیان کرونا در ایران، گزارش‌ها از این کشور از فشار شدید بر سیستم درمان و همچنین کمبود ظرفیت قبرستان‌ها در بعضی مناطق این کشور حکایت دارد. همزمان رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری تعداد "اصلاح شده" کشته‌های اعلام شده روز دوشنبه را "۷۰۰-۸۰۰ نفر" اعلام کرده است.

 • کاهش ارزش سهام دو شرکت عظیم بازی‌های ویدئویی در چین پس از انتشار مقاله‌ای در روزنامه دولتی

  پس از آنکه یک روزنامه دولتی چین بازی‌های آنلاین را "مواد مخدر الکترونیک" نامید، سهام دو شرکت بزرگ چینی تولید بازی‌های آنلاین، تنسنت و نت‌ایز، در معاملات اولیه سهام در هنگ‌کنگ بیش از ۱۰ درصد کاهش یافت.پس از آنکه این روزنامه این مقاله را از حساب خود در شبکه اجتماعی وی‌چت حذف کرد، در ادامه روز قیمت سهام این شرکت‌ها افزایش یافت.

 • ادامه درگیری‌ها؛ شعار الله اکبر مردم هرات در حمایت از نیروهای امنیتی

  با گذشت چند روز از حمله طالبان به حومه شهر هرات و رخنه افراد این گروه به شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند، درگیری‌ها درهر دو شهر ادامه دارد. شب گذشته، مردم هرات برای حمایت از نیروهای امنیتی شعار الله اکبر سر دادند که در میان کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی خبرساز شده است. مقام‌های محلی هرات گفته که بزودی "عملیات پاکسازی" را اطراف شهر آغاز خواهند کرد.

المپیک توکیو ۲۰۲۰

جدول مدال های المپیک توکیو ۲۰۲۰

مسابقات المپیک ۲۰۲۰ شامل ۳۳ نوع رقابت و ۳۳۹ رویداد ورزشی است که این تعداد قبلا سابقه نداشته است. این مسابقات در ۴۲ مکان ورزشی در ژاپن برگزار می شود. جدول این صفحه با آغاز کسب مدال توسط شرکت‌کنندگان، به طور خودکار به روز می شود.

کیست، چیست، کجاست

 • طرح مجلس ایران برای شبکه‌های اجتماعی چیست؟

  طرح جنجالی مجلس ایران برای محدودکردن اینترنت حاوی چه نکاتی است و چه تاثیری بر کاربران اینترنت در ایران خواهد داشت؟ در این مطلب سعی کردیم به این سوال‌ها پاسخ بدهیم.

 • سلامت زنان؛ 'مه‌آلودگی ذهنی' چیست؟

  یائسگی در بسیاری جا‌ها هنوز تابو است. ممکن است درباره علائمی مانند گر گرفتگی یا از بین رفتن هاصیت کشسانی پوست شنیده باشید. ولی آیا می‌دانید یائسگی چه تاثیری بر مغز دارد؟

 • روابط ایران و طالبان چگونه است؟

  هم‌زمان با اوج‌گیری نظامی نیروهای طالبان در افغانستان، نقش ایران که گذشته پرحادثه‌ای با این گروه داشته، اهمیت بیشتری به خود گرفته است.

 • محمد مصدق کهنمویی، معاون اول جدید قوه قضاییه ایران کیست؟

  محمد مصدق کهنمویی، معاول اول جدید قوه قضاییه، در گمانه زنی‌های ماه‌های اخیر کمتر مطرح بود و نامش به ندرت جزو نامزدهای احتمالی این سمت اعلام شده بود. درباره جایگاه سمت معاون اول قوه قضاییه روایت‌های مختلفی مطرح شده است. برخی این سمت را تشریفاتی و در مقام اجرا کم اهمیت تر از سمت‌هایی چون دادستان کل کشور و یا رئیس دیوان عدالت اداری می‌دانند.

 • محسن بهاروند؛ هفتمین سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن کیست؟

  محسن بهاروند معاون وزارت خارجه ایران و مذاکره کننده این کشور با اوکراین درباره هواپیمای سرنگون شده با ۱۷۶ مسافر و خدمه توسط موشک های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آسمان تهران، به عنوان هفمتین سفیر ایران از زمان انقلاب بهمن ۵۷ ماموریت خود را در لندن آغاز کرده است.

 • غلامحسین محسنی اژه‌ای؛ از پرونده های مهم امنیتی تا سوت بلبلی

  غلامحسین محسنی اژیه مشهور به محسنی اژه‌ای از جمله طلاب مدرسه حقانی است که مدت کوتاهی پس از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ وارد فعالیت‌های قضایی و امنیتی شد و همه عمر کاری خود را در این سمت‌ها مشغول بود.

 • تحریک طالبان پاکستان چیست؟

  خروج نیرو های آمریکایی از افغانستان، و مذاکرات برای توافق سیاسی با طالبان افغان سوال اساسی را در برابر یک گروه رقیب دیگر، به نام "تحریک طالبان پاکستان" ایجاد کرده است.

 • چطور از فردی که هویت جنسی خود را برای شما آشکار می‌کند حمایت کنید

  اعلام عمومی هویت جنسی می‌تواند تجربه‌ای پر استرس باشد که همراه با احساس بی‌پناهی و نگرانی در این مورد است که دوستان و خانواده چه واکنشی نشان خواهند داد.

 • اکبر کمیجانی، رئیس کل جدید بانک مرکزی ایران کیست؟

  استاد اقتصاد دانشگاه تهران با حکم حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران به عنوان نوزدهمین رییس‌کل بانک مرکزی ایران معرفی شد هرچند که او در دوره‌هایی مختلف در تعیین سیاست‌های پولی بانک مرکزی نقش داشته است چه زمانی که در دوره زمانی خرداد ۷۷ تا آبان ۸۶، معاونت اقتصادی محسن نوربخش و ابراهیم شیبانی را برعهده داشت و چه زمانی که به عنوان قائم مقام ولی‌الله سیف و عبدالناصر همتی به بانک مرکزی بازگشت.

 • گروه اسلامگرای حماس چیست؟

  گروه اسلامگرای حماس که بر غزه مسلط است مسئول حمله موشکی به اسرائیل شناخته شده و عملیات نظامی اسرائیل علیه این بخش از اراضی فلسطینی را در پی آورده است.

 • مذاکرات صلح؛ اقلیت‌های دینی در افغانستان

  اخیرا ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان میزبان نماینده ویژه آمریکا بود. از جمله اهداف نهایی این نشست، مذاکره برای پایان یافتن خشونت علیه اقلیت‌های دینی افغانستان، یعنی بهایی‌ها، هندوها، سیک‌ها و دیگر اقلیت‌های دینی بود که قربانی بنیادگرایی‌های شورشیان طالبان هستند. به همین بهانه در این گزارش به وضعیت اقلیت‌های دینی این کشور نگاهی انداخته‌ایم.

 • تعقیب کیفری مقام‌های حکومت ایران؛ راهکار موثر چیست؟

  چرا خواسته تشکیل یک مکانیسم تفحصی سازمان ملل بدون راه‎کار به جایی نمی‎رسد؟ تفاوت گزارشگر ویژه با چنین مکانیسمی چیست؟ راه کار تصویب چنین مکانیسمی در شورای حقوق بشر چگونه می‎تواند باشد؟

گزارش ویژه

 • گرانی خوراکی در ایران؛ قیمت سبد خریدتان را حساب کنید

  در این صفحه با کمک یک محاسبه‌گر می‌توانید قیمت یک سبد خرید را با انتخاب خودتان و هزینه تهیه چهار خوراکی در ایران، طی ۱۰ سال مقایسه کنید.

 • با تک شاخ چت کنید: پاسخ به سوالات شما درباره هویت جنسی و جنسیتی

  این روزها بسیاری از ما اصطلاحاتی مانند هویت جنسیتی، جنس بیولوژیک و گرایش جنسی را می‌شنویم. ولی اینکه هر یک از این اصطلاحات دقیقا چه معنایی دارند، کجا و چگونه استفاده می‌شوند و با هم چه تفاوت‌هایی دارند، می‌توانند کمی گیج کننده باشد. با تک‌شاخ رنگین‌کمانی گپ بزنید تا با این مفاهیم بیشتر آشنا شوید

 • شیرازه: امیدهای یک قرن پیش

  بسیاری در شروع هر سال به این فکر می‌کنند که در سیصد و شصت و پنج روز آینده چه برنامه‌هایی می‌خواهند داشته باشند. با این تصور بود که برنامه شیرازه برای نوروز ۱۴۰۰ شکل گرفت. در این مجموعه به سراغ امید و آرزوهایی که ایرانی‌ها در شروع قرن چهاردهم برای کشورشان داشته‌اند رفته‌ایم.

 • برنامه موشکی ایران؛ دفاع ملی یا تهدید بین‌المللی؟

  برنامه موشکی ایران در دوران جنگ با عراق آغاز شد، با خرید موشک از کشورهای دیگر، اما ایران بعد از جنگ هم پیشبرد برنامه‌ موشکی خود را پیش گرفت و توسعه داد. آیا برنامه موشکی ایران دفاعی است یا تهدیدی بین‌المللی؟

 • چهره به چهره؛ مسافران هواپیمای اوکراینی که به مقصد نرسیدند

  در این صفحه نام ۱۷۶ قربانی شلیک سپاه به هواپیمای مسافری اوکراین بر اساس سن، جنسیت، محل اقامت و تحصیل یا ملیت آنان دسته‌بندی شده است.

 • کشته‌های آبان ۹۸؛ آنها که نامشان را می‌دانیم

  در این صفحه چهره به چهره با کودکان، زنان و مردانی آشنا می‌شوید که در سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ کشته شدند؛ و بر اساس انتخاب استان می‌بینید در کدام مناطق ایران خشونت علیه معترضان مرگبارتر بوده است.

شبکه‌های اجتماعی