BBC News, فارسی - صفحه اول

نخستین نشست هیات مذاکره کننده دولت افغانستان با نمایندگان گروه طالبان در دوحه قطر برگزار شد. عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی، در راس این هیات به دوحه رفت. مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا هم در نشست افتتاحیه شرکت کرد. گفتگوها بین نمایندگان دو طرف جریان دارد.

 • چهلمین سالگرد جنگ ایران و عراق؛ روایت زنان خط‌مقدم جبهه کجاست؟

  این هفته چهلمین سالگرد جنگ ایران و عراق است. جنگی که در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ آغاز شد و هشت سال طول کشید. بی‌بی‌سی فارسی به همین مناسبت سلسله گزارش‌هایی دارد که اولین آن درباره نقش زنان در این جنگ است.

 • اصلاح‌طلبان درانتخابات ۱۴۰۰؛ محمد خاتمی هم ناامید از 'تکرار' ؟

  در میانه اعتراض‌های دی‌ ماه ۱۳۹۶، که «نه به گرانی » بود، صدای «نه به اصلاح طلب» هم به گوش رسید. مخاطب اصلی شعار «اصلاح‌طلب، اصولگرا دیگه تموم ماجرا» اصلاح‌طلبان بودند گروهی که بر خلاف اصولگرایان برای رسیدن به بهارستان یا پاستور نیازبه مشارکت حداکثری مردم به پای صندوق‌های رای دارند و با اتکا به همین پایگاه مردمی بود که اکثریت نسبی مجلس دهم را با لیست «امید» از آن خود کردند و حسن روحانی را برای دو دوره در مسند ریاست جمهوری نشاندند.

 • چرا لبنان ناگهان تا این حد فکر فرانسوی‌ها را مشغول کرده؟

  در حالی ‌که نمایندگان با سابقه مجلس لبنان و از جمله ولید جنبلاط، رهبر دروزی‌های لبنان می‌کوشند "ابتکار عمل فرانسه را به عنوان آخرین فرصت برای نجات لبنان" معرفی‌ کنند، برخی رسانه‌ها در این کشور انگیزه‌های فرانسه را زیر سوال برده‌اند.

 • اظهارنظر مجری بی‌حجاب مصر در باره زنان با حجاب جنجالی شد

  بسیاری از مصری‌ها برای حمایت از رضوی شربینی، مجری معروف تلویزیون مصر، که به خاطر اظهار نظر درباره روسری و حجاب مورد بازجویی قرار گرفته است به شبکه‌های اجتماعی روی آورده‌اند.

 • هفته هنر و فرهنگ؛ روزشعر و حذف شاعران، ناله مجلات ادبی

  در هفته‌ای که روز جهانی شعر و ادب بود و روز شهریار غزلسرا، آشکار شد که همزمان با پاک کردن نقاشی دختران از کتاب درسی، اشعار دو شاعر نامدار زمان هم حذف شده. هفته‌ای که نشریات ادبی نفس‌های آخر را کشیدند. تنها خبرهای خوب دو سه کتابی بود که از سد سانسور گذشت، گرچه نه صدایشان جایی بلند است و نه فروشی در کار.

 • اسرار شگفت‌انگیز اولین پیش‌نویس کتاب نویسندگان

  نویسندگانی که با هربار بازنویسی احساس می‌کنند غرق در تعلل شده‌اند، بهتر است نگاهی به صفحاتی از معروف‌ترین کتاب مارسل پروست، "در جستجوی زمان از دست رفته" بیندازند. هیچ‌چیز به اندازه این صفحات نمی‌تواند باقدرت، عبارت درخشان "نویسندگی، دوباره و دوباره نوشتن است" را تصویر کند.

 • تلاش روزنامه‌نگاران زن پاکستان برای مقابله با آزار و اذیت اینترنتی

  عده‌ای از روزنامه‌نگاران برجسته زن در پاکستان علیه ترول‌های اینترنتی که به گفته آن‌ها در حال افزایش هستند، دست به اقدام زده‌اند.

 • نوید افکاری؛ گزارش تناقض‌های یک پرونده

  پنج روز پس از خبر اعدام ناگهانی نوید افکاری و اطلاعات و گزارش‌ها و تحلیل‌های ضد و نقیض از منابع رسمی و غیررسمی، و پس از بررسی‌های دقیق و کنار هم چیدن موارد موثق و قطعی‌ شده، نیاز به ارائه گزارشی است تا پرسش‌ها از نهادهای مسئول، شفاف و مستند صورت گیرد.

 • پشت صحنه مذاکرات صلح افغانستان در دوحه چه ‌گذشت؟

  افتتاح باشکوه مراسم آغاز مذاکرات صلح افغانستان میان نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان در دوحه در این هفته مصادف شد با نوزدهمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر به نیویورک و واشنگتن.

 • آیا آنچه اسرائیل با بحرین و امارات امضا کرده، پیمان صلح است؟

  در حالی که نخست‌وزیر اسرائیل و وزیران امور خارجه امارات متحده عربی و بحرین داشتند در روز ۱۵ سپتامبر توافقنامه عادی‌سازی روابط بین کشورهایشان را روی چمن‌های کاخ سفید امضا می‌کردند، خبر شعله‌ور شدن منازعه اسرائیل و فلسطینیان گزارش زنده این رویداد را مختل کرد.

 • درگذشت روث بیدرگینزبرگ؛ ترامپ خواستار تعیین 'بدون تاخیر' جانشین او شد

  دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفته که روند انتخاب جایگزین قاضی روث گینزبرگ باید "بدون هر گونه تاخیری" صورت گیرد. خانم بیدرگینزبرگ، قاضی سرشناس دیوان عالی آمریکا روز گذشته به دلیل سرطان لوزالمعده در سن ۸۷ سالگی درگذشت. دموکرات‌ها و جمهوریخواهان بر سر زمان تعیین جانشین خانم بیدرگینزبرگ با هم اختلاف نظر دارند.

 • تظاهرات گسترده در تایلند در اعتراض به حکومت و نظام پادشاهی

  هزاران نفر در بانکوک، پایتخت تایلند در تجمعی خواستار استعفای نخست وزیر و اصلاح نظام حکومتی از جمله نقش پادشاه در کنترل امور شدند. این تجمع که یکی از بزرگترین تظاهرات ضددولتی طی چند سال اخیر گزارش شده دست کم شاهد حضور بیش از ۱۵ هزار نفر بود. در این تجمع حاضران شعارهایی نظیر «مرگ بر فئودالیسم و زنده باد مردم» سر دادند.

 • با تغییر قانون، مترجمان افغان بیشتری واجد شرایط اقامت در بریتانیا شدند

  بنا به طرح جدید دولت بریتانیا، دهها مترجم دیگر افغان که با نیروهای بریتانیایی در افغانستان کار کرده‌اند، واجد شرایط اقامت در این کشور خواهند شد. تغییر قانون به این معنی است که حدود ۱۰۰ مترجم دیگر افغان که با نیروهای بریتانیایی در افغانستان خدمت کرده اند، شرایط اقامت در بریتانیا را دارا می‌شوند.

 • در حمله هوایی ارتش افغانستان در قندوز 'ده‌ها عضو طالبان و غیرنظامیان' کشته و زخمی شدند

  مقام‌ها در ولایت قندوز در شمال شرق افغانستان تایید کردند که در حمله هوایی ارتش افغانستان دست‌کم ۲۰ غیرنظامی و اعضای گروه طالبان کشته و ۱۵ نفر دیگر زخمی شده‌اند. والی قندوز تایید کرد که ابتدا هواپیماهایی ارتش یک قرارگاه طالبان را بمباران کردند و در حمله دوم در این محل به غیر نظامیان نیز آسیب رسیده است.

 • بررسی بیست پرونده در ایران با قانون 'جرم سیاسی' و در حضور هیات منصفه؛ آنچه باید بدانیم

  علی القاصی‌مهر ، دادستان تهران گفته است که برای نخستین بار، دو پرونده با "پنج متهم" در دادگاه کیفری تهران بر اساس قانون "جرم سیاسی" رسیدگی خواهد شد. آقای القاصی‌مهر، افزوده است که ۱۸ پرونده دیگر نیز از سوی دادسرای تهران، مصداق جرائم سیاسی است. ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه هم گفته است بر تفکیک جرایم سیاسی از جرایم امنیتی اصرار دارد.

 • ایران و آمریکا در مهمترین دادگاه جهانی؛ دیوان بین‌المللی دادگستری چیست؟

  نمایندگان دولت ایران و آمریکا از روز دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ به مدت یک هفته در دیوان بین المللی دادگستری در هلند رو به روی قضات دیوان حاضر خواهند شد تا درباره شکایت ایران از ایالات متحده بابت بازگشت تحریم های اتمی در دولت دونالد ترامپ، مباحثه کنند. دیوان بین‌المللی دادگستری رکن قضایی سازمان ملل متحد است.

 • مریم شریعتمداری کیست و دختران خیابان انقلاب چه کسانی هستند؟

  مریم شریعتمداری، یکی از "دختران خیابان انقلاب" که در ترکیه درخواست پناهندگی داده است، شامگاه ۱۷ شهریور در اینستاگرامش خبرداد که پلیس ترکیه دستگیرش کرده است. او گفته بود که پلیس به دلیل آنچه "ثبت نشدن درخواست پناهندگی" او خوانده، قصد داشته او را به ایران بازگرداند. اما به گفته خانم شریعتمداری با رسانه‌ای شدن این خبر و حضور وکیل، مسئله بازگردانده شدن اون به ایران منتفی شده است. انتشار این خبر، بار دیگر نام "دختران خیابان انقلاب" را به رسانه‌ها آورد. این حرکت چطور آغاز شد، چه هدفی داشت و چه کسانی دختران خیابان انقلاب خوانده می‌شوند؟

 • شاخص بورس تهران چیست و نوسان آن چه معنایی دارد؟

  حتی اگر شما از آن دسته افرادی هستید که هنوز وسوسه نشده‌اید تا برای کسب سود، سراغ سرمایه‌گذاری در بازار سهام بروید یا تغییرات در این بازار اصلا برایتان جذابیتی ندارد باز هم در اخبار و گفت‌وگوهای افراد اطرافتان این جملات را بارها و بارها خوانده یا شنیده‌اید؛ «شاخص ریخت»، «شاخص افت کرد»، «سقوط شاخص»، «شاخص وارد کانال فلان واحدی شد» یا مواردی مشابه که در همگی یک واژه مدام تکرار می‌شود؛ شاخص بورس. این شاخص چیست و نوسانش چه معنایی دارد؟

 • پدافند غیرعامل ایران چیست، چه وظایفی دارد و چطور تشکیل شد؟

  نام پدافند غیرعامل دایما در رسانه‌های ایران مطرح می‌شود. وجود کلمه پدافند، در نام این سازمان به نوعی ارتباط آن را با "دفاع دربرابر حمله دشمن" روشن می‌کند اما دامنه وسیع اظهار نظران مسئولان این سازمان درباره مسایل مختلف از منابع محیط زیست تا بهداشت و تاسیسات نفت و گاز، ابهاماتی را درباره دامنه وظایف این سازمان مطرح می‌کند. این سازمان چه وظایفی دارد و چطور تشکیل شد؟

 • آزار جنسی چیست و چیزهایی که هنوز نمی‌دانیم

  آزار و تعرض جنسی به زنان یکی از معضلات اجتماعی در جوامع است که کمتر علنی می‌شود. اخیرا در ایران در شبکه‌های اجتماعی شماری از زنان تجربه تلخ خود را آشکار کردند. در این نوشته درباره انواع آزار جنسی توضیحاتی داده شده است.

 • رزمایش همدلی چیست و خیریه‌های حکومتی ایران را چه کسانی اداره می‌کنند؟

  ر روزهایی که شارمین میمندی‌نژاد، موسس جمعیت خیریه امام علی با اتهاماتی سنگین همچنان در بازداشت است و فعالیت‌های موسسه او به عنوان یکی از بزرگ‌ترین نهادهای مردم نهاد مستقل از حکومت زیر ذره‌بین نهادهای امنیتی، به دستور رهبر جمهوری اسلامی، "رزمایش همدلی" با هدف جمع‌آوری کمک به فقرا در حال برگزاری است.

 • ایلومیناتی چیست و از کجا آمد؟

  ماجرای اینکه چطور یک افسانه گسترش پیدا کرد، نشان می‌دهد که امروز خبرهای جعلی چگونه پخش می‌شوند و اسرار روانشناسی سرسخت‌ترین هواداران آنها را آشکار می‌کند.

 • نیترات آمونیوم؛ کود شیمیایی پرمصرف، عامل چندین انفجار مرگبار چیست؟

  نیترات آمونیوم با فرمول شیمیایی NH₄NO₃ به شکل تکه‌های کوچک متخلخل تولید می‌شود و یکی از رایج‌ترین کودهای شیمیایی جهان است. نیترات آمونیوم در مواد منفجره حفر معدن هم کاربرد زیادی دارد که آن را با مازوت مخلوط می‌کنند و با یک چاشنی منفجر می‌کنند.

 • کرونا؛ جشن تولدی که به فاجعه منتهی شد

  حدود دوهفته پس از مهمانی باشکوه جشن تولدی در شهر سائوپائولو در برزیل که ۲۸ نفر در آن شرکت داشتند سه نفر جان خود را از دست دادند و حداقل ۱۰ نفر از آنها نشانه‌های ابتلا به ویروس کووید-۱۹ پیدا کردند و جشن به سوگواری تبدیل شد.

 • سکس و ویروس کرونا؛ آنچه باید بدانید

  آیا ویروس کرونا به از طریق روابط جنسی نیز منتقل می‌شود؟ شاید خیلی‌ها به این پرسش فکر کرده باشند، اما از طرح آن خجالت می‌کشند. دکتر الکس جورج پزشک اورژانس و الیکس فاکس خبرنگار مسائل جنسی به برخی از این پرسش‌ها پاسخ داده‌اند.

 • افرادی که در برابر کووید-۱۹ مصونیت پنهان دارند

  در این مدت توجه دنیا عمدتا جلب مقوله پادتن‌ها بود، اما پژوهشگران به مرور به این نتیجه رسیده‌اند که شاید نوع دیگری از مصونیت نیز وجود داشته باشد.

 • کرونا؛ چه گروه خونی بیشتر مستعد کرونا است؟ و پاسخ به سوال‌های دیگر

  نزدیک به سه میلیون نفر در کشورهای مختلف دنیا از جمله ایران به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. گروه بهداشت و سلامت بی‌بی‌سی به بعضی از پرسش‌های خوانندگان درباره‌‌ٔ این ویروس پاسخ داده است که در اینجا آنها را می‌خوانید.

 • تلاشی تازه برای گشودن معمای مصونیت به کرونا

  دانشمندان کوشش تازه‌ای را برای شناختن واکنش سیستم ایمنی به ویروس کرونا آغاز کرده‌اند. پژوهشگران در ۱۷ مرکز تحقیقاتی در بریتانیا می‌خواهند به سوالاتی نظیر این پاسخ دهند که مصونیت به کرونا چقدر دوام دارد و چرا شدت این بیماری این‌قدر متغیر است.

 • راستی‌آزمایی؛ آیا ماسک باعث کاهش اکسیژن‌رسانی و ضعف ایمنی می‌شود؟

  اجباری شدن ماسک و پوشاندن صورت در مکان‌های عمومی مثل فروشگاه‌ها در بسیاری از کشورها از جمله آمریکا و بریتانیا باعث بحث و اختلاف‌نظر شده است و در شبکه‌های اجتماعی هم انعکاس یافته‌اند. گروه راستی‌آزمایی بی‌بی‌سی اطلاعات و ادعاهای غلط و گمراه‌کننده را که در شبکه‌های اجتماعی مطرح شده‌اند بررسی کرده است.

 • ویروس کرونا؛ تازه ترین آمار ابتلا در همه کشورها

  در این صفحه نقشه گستردگی ویروس کرونا در جهان و جدول حاوی جزییات آماری در همه کشورهای درگیر کرونا را می بینید که آمار آن روزانه تازه می شود.

 • کاوازاکی چیست؟ کاوازاکی کیست؟ چرا با کرونا نامش سر زبان‌ها افتاده؟

  یک بیماری نادر کودکان که بسیاری از پزشکانی که در زمینه بیماری‌های کودکان کار نمی‌کنند شاید تا پایان دوران کار حرفه‌ایشان حتی یک مورد آن را نبینند، ناگهان در دوران کرونا محل توجه عموم قرار گرفت. اما کاوازاکی چه بیماری‌ای است و چرا نامش این روزها مطرح شده است.

 • علائم کرونا چیست و چگونه پیشگیری کنیم؟

  بیماری کووید-۱۹ چیست؟ چگونه پخش می‌شود؟ شخص ناقل در چه زمانی بیش از همیشه دیگران را آلوده می‌کند؟

 • حضور معنادار زنان در حکومت و در صلح چگونه تامین می‌شود؟

  نویسنده باور دارد که نمایندگی برابر هر دو زن و مرد در جامعه و در سیاست منجر به تصمیمات سیاسی مشارکتی می‌شود. این مشارکت خود منجر به ایجاد جامعه‌ای هماهنگ‌تر شده و بنیانی محکم برای توسعه‌ صلح پایدار فراهم می‌کند.

 • ناظران می‌گویند؛ نقطه طلایی میان جمهوریت و امارت

  در این مطلب که برای صفحه ناظران فرستاده شده، نویسنده درباره ساختار نظام سیاسی آینده افغانستان که در مذاکرات صلح در دوحه بحث خواهد شد، معتقد است که به لحاظ شکلی و مفهومی می‌توان نقاط مشترکی یافت.