BBC News, فارسی - صفحه اول

 • شصت و پنجمین سالمرگ توماس مان؛ در برزخ میان تبعید و بازگشت به آلمان

  زندگی و آثار توماس مان، سومین نویسنده‌ آلمانی‌ای که موفق به دریافت جایزه‌ نوبل ادبی سال ۱۹۲۹ شد، دستمایه‌ بسیاری از کتاب‌های پژوهشی کارشناسان ادبی در سراسر جهان بوده است. این تحقیق‌ها، اغلب به نقش عوامل سیاسی ـ اجتماعی‌ای پرداخته‌اند که مان را بر آن داشت از تصمیم خود مبنی بر بازگشت به آلمان، پس از روی ‌کار‌ آمدن حزب ناسیونال سوسیالیست در سال ۱۹۳۳، منصرف شود.

 • لیگ قهرمانان اروپا: بازیکنان حاضر در لیسبون باید چه مقرراتی را رعایت کنند؟

  اتحادیه فوتبال اروپا تصمیم گرفته برای کاهش آثار همه‌گیری جهانی ویروس کرونا، ادامه رقابت‌های لیگ قهرمانان فوتبال اروپا را به صورت متمرکز در لیسبون و طی ۱۲ روز انجام دهد. اما در حالی که رقابت‌های مرحله‌یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان از امشب (چهارشنبه ۱۲ اوت) با مسابقه آتالانتا و پاری‌سن‌ژرمن آغاز می‌شود، تیم‌ها در لیسبون ملزم به اجرای چه قوانینی هستند؟

 • اصیلا وردک: 'فاحشه' خطاب کردن زنان معترض به رهایی طالبان قابل قبول نیست

  در دومین روز نشست لویه جرگه مشورتی صلح، اصیلا وردک، رئیس یکی از کمیته‌های این نشست در یک سخنرانی گفت که عاملان برخورد فیزیکی با بلقیس روشن باید عذرخواهی کنند. سخنرانی خانم وردک در روز بعدی نشست در این مورد را برخی مردان معترض قطع کردند، شماری از جا بلند شدند و داد و فریاد سر دادند و برای مدتی نظم نشست را به هم زدند.

 • انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا: چه کسی در نظرسنجی‌ها پیشتاز است؟

  ما در اینجا نظرسنجی‌ها را بررسی خواهیم کرد و سعی می‌کنیم بفهمیم که نتایج به دست آمده تا چه حد می‌توانند در شناسایی پیروز نهایی انتخابات به ما کمک کنند.

 • ایتر چیست؟

  ایتر، بزرگترین پروژه تولید انرژی از راه هم‌جوشی هسته‌ای در دنیا است که وارد مرحله پنج ساله مونتاژ شده است. برای این کار، یک مرکز ۲۳.۵ میلیارد دلاری در سن پل له دورانس در جنوب فرانسه در دست ساخت است.

 • انفجار بیروت؛ از ورود کشتی اسرارآمیز تا روزی که بندر به دوزخ تبدیل شد

  در چهارم اوت یک انفجار بزرگ منطقه بندر بیروت را ویران کرد. اعتقاد بر این است که علت آن غلظت زیادی از نیترات آمونیوم است که بدون رعایت موارد ایمنی ذخیره شده است. بی بی سی رشته ای از وقایع را که اوج آن فاجعه انفجار بود در این صفحه دنبال کرده است.

 • آیا روسیه می‌تواند گرم شدن سیبری را کُندتر کند؟

  امسال قطب شمال روسیه شاهد گرمای بی‌سابقه‌ای بوده است و آتش سوزی‌های ناشی از این دمای بیش از حد باعث شده بخش‌هایی از جنگل‌های تایگای سیبری از بین بروند. دود این آتش سوزی‌ها هم میلیون‌ها تن دی اکسید کربن در اتمسفر آزاد کرده و باعث افزایش بیشتر درجه حرارت کره زمین شده است. آیا می‌توان جلوی این آتش‌سوزی‌ها را گرفت؟

 • 'شوهرم با چاقو بینی‌ام را برید'

  خشونت خانگی نسبت به زنان در افغانستان بسیار رایج است. صندوق جمعیت سازمان ملل متحد با استناد به یک نظرسنجی ملی می‌گوید ۸۷ درصد از زنان افغانستان در طول زندگی خود دست کم یک بار خشونت فیزیکی، جنسی یا روانی را تجربه می‌کنند. در بدترین نمونه‌ها، با اسید یا چاقو به زنان حمله می‌شود و عاملین این جنایت اغلب همسر یا یکی دیگر از بستگان آن‌ها هستند.

 • آندره‌آ پیرلو؛ اسطوره یوونتوس روی نیمکت هم به خوبی داخل زمین هست؟

  شنبه گذشته یوونتوس سر خط خبرهای فوتبال (دست‌کم در ایتالیا) را به خود اختصاص داد. زمانی که باشگاه اعلام کرد مائوریتسیو ساری را اخراج کرده و بجای او آندره‌آ پیرلو سرمربی تیم شده است؛ مردی بودن سابقه مربی‌گری در رزومه کاری.

 • ایلومیناتی چیست و از کجا آمد؟

  ماجرای اینکه چطور یک افسانه گسترش پیدا کرد، نشان می‌دهد که امروز خبرهای جعلی چگونه پخش می‌شوند و اسرار روانشناسی سرسخت‌ترین هواداران آنها را آشکار می‌کند.

 • میرسلیم: ابعاد 'رشوه ۶۵ میلیارد تومانی' شهرداری قالیباف با رسیدگی قضایی روشن می‌شود

  مصطفی میرسلیم نماینده مجلس ایران که شهرداری تهران را به پرداخت "رشوه ۶۵ میلیارد تومانی" به نمایندگان مجلس دهم متهم کرده بود، می‌گوید "ابعاد موضوع، پس از محاکمه روشن خواهد شد". این اظهارات آقای میرسلیم یک روز پس از آن بیان می‌شود که غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران، اعلام کرد در ارتباط با این پرونده یک نماینده پیشین مجلس بازداشت شده است.

 • هوادار کیوانان در یک قدمی ورود به مجلس نمایندگان آمریکا

  مارجری تیلور گرین، بازرگان اهل ایالت جورجیا که از تئوری توطئه کیوانان حمایت کرده، در رقابت درون حزبی جمهوریخواهان برای تصاحب کرسی مجلس نمایندگان آمریکا به پیروزی رسیده است.

 • مجلس ایران به وزیر پیشنهادی صنعت و معدن رای اعتماد نداد

  در جلسه امروز مجلس که به ریاست محمد باقر قالیباف برگزار شد، ۱۴۰ نماینده با انتخاب آقای مدرس خیابانی به عنوان وزیر مخالفت کردند و تنها ۱۰۴ نماینده به او رای موافق دادند. حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در این جلسه حاضر نشده بود و اسحاق جهانگیری معاون اولش را فرستاده بود.

 • امارات برای تولید سه هزار مگاوات برق خورشیدی در افغانستان سرمایه گذاری می‌کند

  تفاهمنامه برای تولید سه هزار مگاوات برق خورشیدی میان دولت افغانستان و یک شرکت اماراتی به امضا رسیده است. قرار است به زودی ارزیابی‌های ابتدایی و فنی این پروژه آغاز و بعد از آن میزان سرمایه گذاری مشخص شود. افغانستان به دو هزار مگاوات برق نیاز دارد که اکنون تنها بیش از پنجاه درصدش را و آنهم بیشتر از برق وارداتی تامین می‌تواند.

 • نیترات آمونیوم؛ کود شیمیایی پرمصرف، عامل چندین انفجار مرگبار چیست؟

  نیترات آمونیوم با فرمول شیمیایی NH₄NO₃ به شکل تکه‌های کوچک متخلخل تولید می‌شود و یکی از رایج‌ترین کودهای شیمیایی جهان است. نیترات آمونیوم در مواد منفجره حفر معدن هم کاربرد زیادی دارد که آن را با مازوت مخلوط می‌کنند و با یک چاشنی منفجر می‌کنند.

 • قوانین اعدام در ایران چیست؟

  مجازات اعدام در اغلب کشورهای جهان لغو شده و دیگر به اجرا گذاشته نمی شود. اما در میان برخی از کشورهایی که اعدام هنوز انجام می شود، ایران یکی از سه رکوردداران بزرگ است.

 • اضطراب به زبان ساده

  اضطراب یعنی زمانی که ترسیده‌اید، خیلی ناراحت یا نگرانید از آنچه قرار است اتفاق بیفتد یا فکر می‌کنید ممکن است اتفاق بیفتد. حدی از اضطراب، یک واکنش طبیعی برای بقاست تا در وقت خطر، بتوانیم از خود محافظت کنیم.

 • مهرداد بذرپاش رئیس دیوان محاسبات کیست؟

  نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران با ۱۵۸ رای مهرداد بذرپاش را به عنوان رئیس دیوان محاسبات انتخاب کردند. احمد توکلی انتخاب آقای بذرپاش را از اساس غیرقانونی خوانده است.

 • 'دولت پنهان' در آمریکا واقعیت دارد؟ کیواِنان چیست و از کجا آمده؟

  توییتر با اعلام برخورد با تئوری‌های توطئه کیوانان هزاران حساب کاربری را بسته است و دامنه‌های مربوط به ویدیوها و وبسایت‌های مروج ایده‌های عجیب و غریب کیوانان را مسدود کرده است.

 • فشار گرمایی چیست؟

  "فشار یا استرس گرمایی" وضعیت خطرناکی است که می‌تواند باعث از کار افتادن اعضای بدن شود اما میلیون‌ها نفر در دنیا بخصوص در کشورهای در حال توسعه، شغل‌هایی دارند که آنها را در معرض چنین گرمایی قرار می‌دهد، مثل کار در فضای باز، در مزرعه یا سر ساختمان یا در جاهای سرپوشیده مثل بیمارستان و کارخانه.

 • نمای سه‌بعدی: ملخ‌ها چگونه به محصولات زراعی حمله می‌کنند

  گله های بزرگ ملخ های بیابانی در مناطقی از آفریقای شرقی، آسیا و خاورمیانه ویرانی ببار می آورند و محصولات کشاورزی، معیشت و مواد غذایی را تهدید می کنند.

 • محمد سعیدی کیست؟ از مذاکرات اتمی با 'لپ تاپ مرموز' تا بازداشت به اتهام فساد مالی

  محمد سعیدی، مدیرعامل اسبق شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به اتهام فساد مالی بازداشت شده است. رسانه های ایران پاییز سال گذشته چند هفته پس از کناره گیری او از ریاست شرکت کشتیرانی، گزارش هایی مبنی بر بازداشت او به اتهام دریافت رشوه ۴۴ میلیارد تومانی منتشر کرده بودند اما ظاهرا پس از مدت کوتاهی آزاد شده بود.

 • کتائب حزب‌الله عراق چیست؟

  کتائب حزب‌الله را می‌توان ستون اصلی حشد‌ شعبی دانست. نیروی شبه‌نظامی که از آن به عنوان "بسیج مردمی" یاد می‌شود. کتائب حزب‌الله ماموریت خود را چنین تعریف می‌کند: "اولین هدف ما شکست طرح آمریکا در منطقه، به‌واسطه شکست اشغال‌گری و اخراج تحقیرآمیزشان از عراق بوده و است."

 • هیپسترها و هیپی‌ها کیستند؟

  خرده فرهنگ به بخشی یا گروهی از مردم در درون یک جامعه یا فرهنگ بزرگ اطلاق می‌شود که دارای ویژگی‌هایی هستند که براساس آنها نسبت به سایر جامعه متمایز می‌شوند.

 • افرادی که در برابر کووید-۱۹ مصونیت پنهان دارند

  در این مدت توجه دنیا عمدتا جلب مقوله پادتن‌ها بود، اما پژوهشگران به مرور به این نتیجه رسیده‌اند که شاید نوع دیگری از مصونیت نیز وجود داشته باشد.

 • راستی‌آزمایی؛ آیا ماسک باعث کاهش اکسیژن‌رسانی و ضعف ایمنی می‌شود؟

  اجباری شدن ماسک و پوشاندن صورت در مکان‌های عمومی مثل فروشگاه‌ها در بسیاری از کشورها از جمله آمریکا و بریتانیا باعث بحث و اختلاف‌نظر شده است و در شبکه‌های اجتماعی هم انعکاس یافته‌اند. گروه راستی‌آزمایی بی‌بی‌سی اطلاعات و ادعاهای غلط و گمراه‌کننده را که در شبکه‌های اجتماعی مطرح شده‌اند بررسی کرده است.

 • آیا جهش D۶۱۴G می‌تواند موفقیت واکسن کرونا را به خطر اندازد؟

  در روزهای اخیر چند گروه تحقیقاتی و شرکت داروسازی از موفقیت در آزمایش‌های اولیه واکسن کرونا خبر دادند. در بریتانیا واکسن دانشگاه آکسفورد نتایح بسیار امیدوارکننده‌ای داشته و اگر همه چیز خوب پیش برود ممکن است واکسن تا پایان سال ۲۰۲۰ به مرحله تولید برسد اما دسترسی وسیع در زودترین حالت، در سال آینده میلادی ممکن خواهد بود. اکنون که به نظر می‌رسد ساخت واکسن با موفقیت پیش می‌رود این سوال مطرح است که آیا جهش ژنتیکی ویروس ممکن است این واکسن‌ها ناکارامد کند؟ یا ویروس را مسری‌تر یا کشنده‌تر کند؟

 • ویروس کرونا؛ تازه ترین آمار ابتلا در همه کشورها

  در این صفحه نقشه گستردگی ویروس کرونا در جهان و جدول حاوی جزییات آماری در همه کشورهای درگیر کرونا را می بینید که آمار آن روزانه تازه می شود.

 • ویروس کرونا؛ چگونه خودمان ماسک درست کنیم؟

  اگر بخواهید خودتان ماسک صورت درست کنید در این صفحه سه روش به صورت مرحله به مرحله توضیح داده شده است.

 • کاوازاکی چیست؟ کاوازاکی کیست؟ چرا با کرونا نامش سر زبان‌ها افتاده؟

  یک بیماری نادر کودکان که بسیاری از پزشکانی که در زمینه بیماری‌های کودکان کار نمی‌کنند شاید تا پایان دوران کار حرفه‌ایشان حتی یک مورد آن را نبینند، ناگهان در دوران کرونا محل توجه عموم قرار گرفت. اما کاوازاکی چه بیماری‌ای است و چرا نامش این روزها مطرح شده است.

 • کرونا؛ چه گروه خونی بیشتر مستعد کرونا است؟ و پاسخ به سوال‌های دیگر

  نزدیک به سه میلیون نفر در کشورهای مختلف دنیا از جمله ایران به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. گروه بهداشت و سلامت بی‌بی‌سی به بعضی از پرسش‌های خوانندگان درباره‌‌ٔ این ویروس پاسخ داده است که در اینجا آنها را می‌خوانید.

 • علائم کرونا چیست و چگونه پیشگیری کنیم؟

  بیماری کووید-۱۹ چیست؟ چگونه پخش می‌شود؟ شخص ناقل در چه زمانی بیش از همیشه دیگران را آلوده می‌کند؟

 • لویه جرگه؛ 'افغانستان درآستانه یک تصمیم مهم است'

  در این مطلب که برای صفحه ناظران فرستاده شده، نویسنده که مشاور رئیس جمهور افغانستان است معتقد است که "روند جنگ و صلح افغانستان پس از امضای توافق طالبان و آمریکا مسیری دیگری در پیش گرفت." و در باره ضرورت تدوین جرگه در این برهه زمانی می‌گوید: "برخی موانع جدی وجود دارد که ضرورت به تصمیم و خرد جمعی افغان‌ها دارد."

 • لویه جرگه مشورتی: نمایش دیرهنگام قدرت غنی؟

  در این مطلب که برای صفحه ناظران فرستاده شده، نویسنده برگزاری این لویه جرگه مشورتی را "صرفا مانوری برای ابراز وجود" اشرف غنی، رئیس جمهوری و یادآوری مشروعیتش به شرکای بین‌المللی و طالبان می‌داند اما معتقد است که "به شدت اندک و دیرهنگام است."