BBC News, فارسی - صفحه اول

Top story - Persian

گزارش و تحلیل

 • چه گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی انتخابات را تحریم کردند

  اگرچه در هر دوره انتخابات موضوع تحریم مطرح بوده اما در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ دامنه آن افزایش زیادی داشته و احتمالا ادامه همان روندی است که اسفند ۹۸ در سردترین انتخابات مجلس در تاریخ جمهوری اسلامی رخ داد. در این دوره چه گروه‌ها و شخصیت‌هایی انتخابات را تحریم کرده‌اند؟

 • علائم ابتلا به سویه دلتا 'شبیه سرماخوردگی شدید است'

  محققان می‌گویند شواهد نشان می‌دهد که علائم ابتلا به سویه دلتای ویروس کرونا با علائم شناخته‌شده قبلی متفاوت است و در جوانان بیشتر شبیه "سرماخوردگی شدید" است. سویه دلتا که ابتدا در هند شناسایی شد در بعضی کشورها مانند بریتانیا و ایران به سویه غالب تبدیل شده یا در حال شیوع است.

 • چگونه نسل طلایی فوتبال اسپانیا جهان را فتح کرد؟

  یک شب خجالت‌آور در اکتبر ۲۰۰۶ اسپانیا را قانع کرد که یک جای کار می‌لنگد و اوضاع باید عوض شود؛ تصمیمی که نه تنها فوتبال اسپانیا که فوتبال دنیا را تغییر داد.

 • اسم چقدر بر شخصیت اثر می‌گذارد؟

  اولین چیزی که اغلب درباره هر غریبه‌ای می‌فهمیم، نامی است که مادر و پدرش به او داده‌اند. نام ما می‌تواند تاثیر شگفت‌انگیزی بر درک دیگران از ما داشته باشد. شاید قبلا در این باره فکر کرده باشید که والدین‌تان چگونه بر شکل‌گیری شما تاثیر گذاشته‌اند، مثلا خون‌گرمی یا سخت‌گیری‌شان یا گشاده‌دستی و مصربودن‌شان، ولی درباره یکی از مهمترین یادگارهای مادر و پدرتان، یعنی اسمتان، هم فکر کرده‌اید؟ اینکه اسمتان را دوست دارید یا نه یا دیگران اسم شما را چطور می‌بینند؟

 • نمایه اسپانیا در یورو ۲۰۲۰؛ آرزوهای بزرگ پس از نسل طلایی

  اسپانیا با ۸ برد و ۲ تساوی در مقدماتی یورو ۲۰۲۰ به دور نهایی این رقابت‌ها راه یافت. از سال ۱۹۹۶ اسپانیا ۱۳ بار به جام جهانی و یورو راه پیدا کرده و این نهمین باری است که در مسابقات انتخابی این رقابت‌ها شکست‌ناپذیر بوده است.

 • نمایه سوئد در یورو ۲۰۲۰؛ تیمی جوان با آرزوهای بزرگ

  تاخیر یک ساله در برگزاری یورو ۲۰۲۰ برای سوئد تا حدی دردسر ساز بوده چون این تیم که تا پیش از این با تکیه بر دفاع و ضد حمله نتیجه می‌گرفته، با ظهور نسلی جدید از بازیکنان با استعداد تهاجمی، حالا باید در روش بازی خود تغییر ایجاد کند.

 • نسل جدید مشهورترین شاسی‌بلند تویوتا رونمایی شد

  این هفته در جهان خودرو: رونمایی از نسل جدید تویوتا لندکروزر در هفتاد سالگی این ماشین، عرضه اولین مدل از مجموعه محصولات الکتریکی لکسوس، مدل جدید بوگاتی و طراحی لباس‌ شب توسط فراری.

 • مردم عراق؛ قربانی اصلی تغییر مسیر جنگ پنهان ایران و آمریکا

  یک هواپیمای بی‌سرنشین پر از مواد منفجره برای پنهان کردن قصد خود، از مسیر پروازهای غیرنظامی به سوی فرودگاه اربیل رفت. این هواپیما در نهایت در ماه آوریل با یک انبار سی‌آی‌ای در پایگاه نیروی هوایی آمریکا در مجاورت فرودگاه غیر‌نظامی برخورد کرد.

 • هفته هنر و فرهنگ؛ نمایش انتخابات، مرگ گرم، کار کودکان فقر، آب به تنور

  هفته رونق چند سالن نمایش بود گرچه هیچ کدام به پای نمایش مناظرات انتخابات نرسید. نمایشی که هیچ شوری برنینگیخت سهل است بر صف بریدگان از صندوق رای افزود. سعید حجاریان در جواب اصولگرایان نوشت: مردم آب به آسیاب دشمن نریخته‌اند، آن را به تنور ⁧انتخابات⁩ ریخته‌اند.

 • انتخابات ۱۴۰۰؛ 'مردم' و انتخابات 'بی‌معنی'؟

  "مردم" واژه‌ای است که مسئولان در رسانه‌ها زیاد تکرار می‌کنند و وقت انتخابات و رفتن پای صندوق رای بیش از هر زمانی شنیده می‌شود. این واژه برای حکمرانان بسیار آشناتر از هر واژه‌ای است اما جایگاه و اهمیت"مردم" در چشم حاکمان بستگی به سیستم حکمرانی هر نظامی دارد.

ویژه انتخابات ریاست جمهوری ایران

 • از حکمرانیِ تحریم‌ها به تحریم انتخابات، و برعکس

  هرچه باشد تقابل رئیسی و همتی از این جهت یعنی اجبار به انتخاب میان دو شکل از خصوصی‌سازی به‌عنوان سرنوشت، شاید بشود گفت، خصوصی‌سازی "واقعی" و"خصوصی‌سازی" واقعی به‌عنوان سیاست نظام. اما تفاوت جزئی این دو شکل می‌تواند در درازمدت معنایی بزرگ برای مردم داشته باشد. همتی چهره‌ای بازارآزادی است اما یک نئولیبرال لجام‌گسیخته نیست، بیشتر یک اقتصاددانِ صادق و دلسوز است که می‌داند دولت حتی بودجه‌ی هزینه‌های روزانه‌‌‌اش را ندارد.

 • از مسعود رجوی تا علی لاریجانی؛ چهره‌هایی که از انتخابات کنار گذاشته شدند

  در۱۳ دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران حدود شش هزار نفر (پنج هزار و ۹۴۹ نفر) نامزد شده‌اند و بیش از ۹۷ درصد یا پنج هزار و ۷۸۲ نفر از آنان رد صلاحیت شدند. اما انتخابات ۱۴۰۰ بی سابقه‌ترین رد صلاحیت‌ها از نظر تعداد در میان نیروهای درون حکومت جمهوری اسلامی است و رد صلاحیت علی لاریجانی، رییس سابق مجلس و اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور، برای عده‌ای غیر قابل باور بود.

 • کنفرانس مجازی تحریم کنندگان انتخابات ۱۴۰۰: 'نه به جمهوری اسلامی؛ رای بی رای'

  تحریم کنندگان انتخابات ریاست جمهوری در ایران کنفرانسی آنلاین با عنوان "نه به جمهوری اسلامی؛ رای بی رای" برگزار کردند و طیف گسترده‌ای از مخالفان جمهوری اسلامی دلایل خود را برای تحریم انتخابات مطرح کردند.

 • انتخابات ۱۴۰۰؛ مرور نقش آرای قومی و منطقه‌ای در نتیجه رای‌گیری

  ر انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ مانند انتخابات سال ۸۴ موضوع رای‌های قومی و منطقه‌ای بار دیگر پررنگ شده است. نتایج اعلام شده انتخابات‌های گذشته نشان می‌دهد که در هر دوره انتخابات معمولا نامزدها در محل سکونت خود اول می‌شوند. اما در دوره‌های مختلف اما اگر دو قطبی‌های شدید سیاسی شکل بگیرد، رای‌های قومی تعیین کننده نخواهد بود.

 • انتخابات ۱۴۰۰؛ جنتی، از 'جفا' به لاریجانی تا 'جفا به ولایت فقیه و تشیع'

  محسن رضایی همچون بسیاری از منتقدان رد صلاحیت‌های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری امسال، از شورای نگهبان خواسته درباره اقدامات خود برای "جبران جفایی" که آیت‌الله علی خامنه‌ای چند روز پیش در رابطه با روند بررسی صلاحیت نامزدها به آن اشاره کرده بود، به طور شفاف توضیح دهد.

 • انتخابات ۱۴۰۰؛ پشت پرده انتخابات ریاست جمهوری ایران

  مناظره دوم هم بین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران به پایان رسید و به مشکل مرکزی، یعنی سیاست خارجی و عمدتا رویاروئی با آمریکا و مسئلۀ تحریم‌ها که اقتصاد کشور را زیر فشار خرد کننده خود قرار داده، پرداخته نشد

 • راستی آزمایی؛ ادعای نامزدهای انتخابات در زمینه سیاست خارجی

  اگرچه سیاست خارجی بخش بسیار کوچکی از دو مناظره اخیر انتخابات ریاست جمهوری را به خود اختصاص داد، اما در همین اشاره‌های گذرا، بخشی از اطلاعات درست در ارتباط با تحولات بین‌المللی، به ادعاها و گزاره‌هایی نادرست درآمیختند.

 • کارنامه عبد‌الناصر همتی: رئیس سابق بانک مرکزی با اقتصاد ایران چه کرد؟

  کارنامه عبدالناصر همتی رئیس سابق بانک مرکزی ایران که حالا نامزد انتخابات است یکی از موضوعاتی بود که بارها در مناظره‌های انتخاباتی مطرح شد. رقیبان آقای همتی او را مسئول به وجود آمدن بخش مهمی از وضعیت موجود در اقتصاد ایران می‌دانند. اما حاصل کار آقای همتی در بانک مرکزی چیست؟

 • ابراهیم رئیسی؛ تلاشی دیگر برای ریاست قوه مجریه

  از همان روزی که ابراهیم رئیسی، نامزد اصلی اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ نتوانست پیروز شود، بسیاری از کارشناسان او را رئیس قوه قضاییه احتمالی بعدی جمهوری اسلامی می‌دانستند.

 • مناظره‌ کاندیداهای 'پوششی' و 'روکشی‌' نظام

  دومین مناظره‌ انتخابات ریاست‌جمهوری خرداد ماه که قرار بود به ایجاد فضای انتخابات کمک کند، زیر سایه "نبایدها" و "تهدیدهای" نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی برای عبور نکردن از سیاهه خط‌ قرمزها و نیز پرسش‌هایی که سوال‌های همه جامعه نبود، دستاورد مشخصی نداشتند.

سایر خبرها

 • رهبران ناتو روی ادامه حمایت مالی از فرودگاه کابل توافق کردند

  رهبران ناتو امروز در بروکسل توافق کردند که بودجه حفاظت از فرودگاه کابل را پس از پایان مأموریت نظامی خود در این کشور در اواخر سال جاری حفظ کنند. ترکیه نیز پذیرفته که امنیت فرودگاه کابل را پس از خروج نیروهای ناتو همچنان تامین خواهد کرد. همچنین رویترز گزارش داده که مقامات امنیتی ناتو از قطر خواسته‌اند تا پایگاهی را برای آموزش نیروهای ویژه افغانستان در اختیار این سازمان قرار بدهد.

 • نامه محسن هاشمی به آیت‌الله خامنه‌ای: ایران را از پیچ خطرناک نجات دهید

  محسن هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی در واکنش به اظهارات جنجالی وزیر اطلاعات سابق ایران درباره چگونگی رد صلاحیت پدرش در انتخابات سال ۱۳۹۲، در نامه‌ای به آیت‌الله علی خامنه‌ای از او "تظلم‌خواهی" کرده است. آقای مصلحی به تازگی گفت که شورای نگهبان صلاحیت آقای رفسنجانی را به توصیه او و برای حفظ "مصلحت نظام" رد کرده بود. هم زمان برخی رسانه های ایران ویدیویی را منتشر کرده اند که در آن هاشمی رفسنجانی پس از رد صلاحیت در سال ۹۲ به خاطر "کهولت سن" در حالی که مشغول ورزش کردن دیده می شود رای شورای نگهبان را "یک حرکت باندی و برنامه‌ریزی‌‌شده سیاسی و امنیتی" می خواند که به گفته وی، با "فشار نیروهای امنیتی و نظامی" انجام شد. رئیس جمهوری سابق ایران می افزاید: "رد صلاحیت هم نبود، عدم احراز (صلاحیت) بود."

 • استقبال دوستم و محقق از طرح عطا محمد نور برای هماهنگ‌سازی جنگ با طالبان

  مارشال عبدالرشید دوستم، عطا محمد نور و محمد محقق سه فرمانده شناخته شده شمال افغانستان اعلام کرده که در صدد هستند جنگ در مقابل طالبان را در شمال افغانستان هماهنگ کنند. در روزهای اخیر با افزایش حمله طالبان چندین ولسوالی در شمال افغانستان بدست طالبان سقوط کرد. دولت افغانستان تاکنون درباره این تصمیم واکنشی نداشته است.

 • وزارت بهداشت ایران به واکسن برکت مجوز اضطراری داد

  وزارت بهداشت ایران برای واکسن ایرانی کرونا با نام "کووایران برکت"، مجوز اضطراری صادر کرد. این خبر در حالی اعلام می‌شود که چهار روز پیش نتایج کارآزمایی "پیش‌بالینی" واکسن برکت، یعنی آزمایش‌ آن روی حیوانات، منتشر شد. این مقاله هنوز همتاداوری نشده است.

صفحه ویژه

تازه‌ترین خبرها، تحلیل‌ها و مطالب جذاب در مورد جام ملت‌های اروپا را در این صفحه ویژه بخوانید.

کیست، چیست، کجاست

 • گروه اسلامگرای حماس چیست؟

  گروه اسلامگرای حماس که بر غزه مسلط است مسئول حمله موشکی به اسرائیل شناخته شده و عملیات نظامی اسرائیل علیه این بخش از اراضی فلسطینی را در پی آورده است.

 • چطور از فردی که هویت جنسی خود را برای شما آشکار می‌کند حمایت کنید

  اعلام عمومی هویت جنسی می‌تواند تجربه‌ای پر استرس باشد که همراه با احساس بی‌پناهی و نگرانی در این مورد است که دوستان و خانواده چه واکنشی نشان خواهند داد.

 • اضطراب سلامتی چیست؟

  کسانی که دائم نگران سلامتشان هستند اغلب خودبیمارانگار یا هایپوکندریاک تلقی می‌شوند و جدی گرفته نمی‌شوند و افراد کمی هستند که بدانند اضطراب سلامتی یک عارضه واقعی است. این نگرش حتی به جامعه پزشکی هم سرایت کرده و کرونا هم باعث افزایش ابتلا به این بیماری ناتوان‌کننده شده است.

 • چرا از خوشحالی جیغ می‌کشیم؟

  آیا جیغ‌ زدن مهار‌کردنی است؟ آیا جویندگان هیجان می‌توانند بدون جیغ کشیدن سر کنند و چرا وقتی به هیجان می‌آییم و به ما خوش می‌گذرد، جیغ می‌کشیم؟

 • محسن رضایی؛ سربازی که 'نامزدی' را دوست دارد

  محسن رضایی داوطلب نامزدی در انتخابات آتی ریاست جمهوری ایران شد. او اگرچه اعلام کرده که "برای کسب رای نمی‌آید" اما برای چهارمین بار می‌خواهد شانسش را امتحان کند، شاید این‌بار با "رای هلال"، درهای پاستور به روی او باز شود و بتواند دولتی انقلابی تشکیل دهد.

 • آیا می‌توان همجنسگرا‌هراسی را درمان کرد؟

  ایده تغییر گرایش جنسی مدت‌هاست از سوی علم رد شده اما حالا توجه‌ها بیشتر روی این تمرکز دارد که چرا عده‌ای از مردم با گرایش جنسی دیگران مشکل دارند.

 • محمد حجازی، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه کیست؟

  جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه از درگیری‌های خونین کردستان تا جنگ با عراق و سپس فرماندهی نیروی مقاومت بسیج را در کارنامه دارد. با این همه حضورش در قرارگاه ثارالله تهران در خرداد ۱۳۸۸ بیش از دیگر موارد در یادها باقی مانده است.

 • کلاب‌ هاوس چیست

  در اینجا با اپلیکیشن جدیدی در شبکه‌های اجتماعی آشنا می‌شوید که اشخاص سرشناس زیادی را به خود جذب کرده و در چند کشور هم ممنوع شده ‌است.

 • کرونا؛ دنیا کی واکسینه می‌شود؟

  ما می‌دانیم که برای برگرداندن دنیا به حالت عادی واکسن کرونا نقش اساسی دارد اما موانع بسیار، راه بعضی کشورها را بسیار طولانی‌تر می‌کند. به عنوان مثال، بعضی کشورها و بلوک‌های سیاسی به محض در دسترس قرار گرفتن واکسن شروع برای خرید آن به رقابت برخاستند. این "ملی گرایی واکسنی" کشورهای فقیرتر را به ته صف هل می‌دهد.

 • نازنین زاغری کیست و چرا در ایران زندانی شد؟

  پنج سال از روزی که نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی بریتانیایی، در فرودگاه امام خمینی تهران بازداشت شد می‌گذرد. سال‌هایی دور از فرزند خردسال، همسر و خانه‌اش در لندن که کمتر کسی گمان می‌برد تا امروز به درازا بکشد. اما او کیست و چرا در ایران زندانی شد؟

گزارش ویژه

 • گرانی خوراکی در ایران؛ قیمت سبد خریدتان را حساب کنید

  در این صفحه با کمک یک محاسبه‌گر می‌توانید قیمت یک سبد خرید را با انتخاب خودتان و هزینه تهیه چهار خوراکی در ایران، طی ۱۰ سال مقایسه کنید.

 • با تک شاخ چت کنید: پاسخ به سوالات شما درباره هویت جنسی و جنسیتی

  این روزها بسیاری از ما اصطلاحاتی مانند هویت جنسیتی، جنس بیولوژیک و گرایش جنسی را می‌شنویم. ولی اینکه هر یک از این اصطلاحات دقیقا چه معنایی دارند، کجا و چگونه استفاده می‌شوند و با هم چه تفاوت‌هایی دارند، می‌توانند کمی گیج کننده باشد. با تک‌شاخ رنگین‌کمانی گپ بزنید تا با این مفاهیم بیشتر آشنا شوید

 • شیرازه: امیدهای یک قرن پیش

  بسیاری در شروع هر سال به این فکر می‌کنند که در سیصد و شصت و پنج روز آینده چه برنامه‌هایی می‌خواهند داشته باشند. با این تصور بود که برنامه شیرازه برای نوروز ۱۴۰۰ شکل گرفت. در این مجموعه به سراغ امید و آرزوهایی که ایرانی‌ها در شروع قرن چهاردهم برای کشورشان داشته‌اند رفته‌ایم.

 • برنامه موشکی ایران؛ دفاع ملی یا تهدید بین‌المللی؟

  برنامه موشکی ایران در دوران جنگ با عراق آغاز شد، با خرید موشک از کشورهای دیگر، اما ایران بعد از جنگ هم پیشبرد برنامه‌ موشکی خود را پیش گرفت و توسعه داد. آیا برنامه موشکی ایران دفاعی است یا تهدیدی بین‌المللی؟

 • چهره به چهره؛ مسافران هواپیمای اوکراینی که به مقصد نرسیدند

  در این صفحه نام ۱۷۶ قربانی شلیک سپاه به هواپیمای مسافری اوکراین بر اساس سن، جنسیت، محل اقامت و تحصیل یا ملیت آنان دسته‌بندی شده است.

 • کشته‌های آبان ۹۸؛ آنها که نامشان را می‌دانیم

  در این صفحه چهره به چهره با کودکان، زنان و مردانی آشنا می‌شوید که در سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ کشته شدند؛ و بر اساس انتخاب استان می‌بینید در کدام مناطق ایران خشونت علیه معترضان مرگبارتر بوده است.

شبکه‌های اجتماعی