منابع دولت افغانستان و طالبان از سرگیری مذاکرات صلح در قطر را تأیید می‌کنند

حق نشر عکس AFP
Image caption دو دور مذاکره میان نمایندگان دولت افغانستان و طالبان در دوحه پایتخت قطر، جایی‌که دفتر طالبان قرار دارد، صورت گرفته است

منابع دولتی افغانستان و 'شورای کویته ' گروه طالبان آغاز زمینه‌سازی گفت‌وگوهای صلح میان دو طرف را تأیید کرده‌اند.

روزنامه گاردین چاپ بریتانیا امروز در مطلبی به نقل از منابع دولت افغانستان و طالبان گزارش داده است که مذاکرات "مخفی" صلح میان نمایندگان دولت افغانستان و طالبان در دوحه پایتخت قطر جایی‌که دفتر سیاسی طالبان مستقر است، از سر گرفته شده است.

این روزنامه گزارش داده است که در اوایل سپتامبر ملا عبدالمنان آخوند، برادر ملا عمر رهبر پیشین طالبان و معصوم ستانکزی، رئیس امنیت ملی افغانستان در قطر با هم دیدار کردند و دیدار دیگری میان نمایندگان دو طرف در اوایل اکتبر برگزار شده است.

در پی تماس بی‌بی‎سی منابع دولت در کابل این دیدارها را تأیید می‌کنند، ولی فعلا از حضور در رسانه‌ها خوداری می‌کنند و خواسته‌اند که نامشان منتشر نشود.

به گزارش گاردین انتظار می‌رود که محمد یعقوب، پسر ملا عمر نیز برای "تقویت جایگاه دفتر طالبان" به نمایندگان این گروه در دوحه بپیوندد.

منابع طالبان به گاردین گفته‌اند که در جریان‌ دیدارهای نمایندگان دولت افغانستان و طالبان در قطر، یک دپلمات ارشد آمریکایی هم حضور داشته است، اما سفارت آمریکا در کابل حاضر به ابراز نظر در این مورد نشده است.

این روزنامه همچنین گزارش داده که در این دیدارها هیچ نماینده‌ای از پاکستان شرکت نداشته است.

Image caption گاردین گزارش داده که معصوم استانکزی، رئیس امنیت ملی افغانستان با ملا عبدالمنان آخوند، برادر ملا عمر رهبر پیشین طالبان در قطر دیدار کرده‌اند

قبل از این اسلام آباد نقش کلیدی در روند صلح افغانستان داشت و پیش از دیدارهای قطر، آخرین دیدار رسمی نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان سال گذشته با میانجی‌گری پاکستان در نزدیکی اسلام آباد برگزار شد.

اما پس از فاش شدن مرگ ملا عمر، این مذاکرات به هم خورد و از آن زمان تاکنون روابط دولت افغانستان و پاکستان رو به تیرگی گذاشت.

اخیرا گزارش‌هایی منتشر شد که پاکستان ۷ تن از اعضای 'شورای کویته ' را بازداشت کرده است که نام‌های ملا احمد الله نانی، رئیس کمیسیون جلب و جذب این گروه و ملا صمد ثانی در میان این افراد است.

از جریان مذاکرات در حالی گزارش داده می‌شود که دولت افغانستان در دو ماه گذشته با شدیدترین حملات طالبان در بخش‌های مختلف افغانستان روبرو بوده است.

طالبان اخیرا شهر قندوز مرکز ولایت قندوز را تصرف کردند، اما نیروهای دولتی آنها را دوباره بیروند راندند، جنگجویان این گروه تا نزدیکی‌های مراکز ولایات هلمند و فراه پیشروی کردند، اما قادر به تصرف این شهرها نشدند و از سوی نیروهای امنیتی افغانستان عقب زده شدند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط