انتخاب ترامپ فصل جدیدی در تاریخ آمریکا

  • جان ساپل
  • سردبیر بی‌بی‌سی آمریکای شمالی
دونالد ترامپ

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

بیشتر کارشناسان انتظار پیروزی دونالد ترامپ را نداشتند

دونالد ترامپ در برقراری ارتباط با مخاطب مهارت فراوانی دارد.

سر التون جان هنرمند معروف بریتانیایی گفته بود که او (دونالد ترامپ) بهترین مجری برنامه زنده است بی‌آنکه آواز بخواند یا ساز بزند.او به بهترین شکل هم با مردم ارتباط برقرار می‌کند.

ولی یک چیزیی که در میان مخاطبان او شاید از یاد برده شد، وعده او برای ارائه "برگزیت به توان ۳" بود.

دلیل خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا برای شمار زیادی از آمریکایی‌ها اهمیت چندانی نداشت. ولی، برای ترامپ خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نمایانگر موضوع مهمی بود.

به نظر آقای ترامپ اگر "کشور کوچک" (بریتانیا) کسل‌کننده، و محافظه‌کار با همه‌ ابهامی که خروج از اتحادیه اروپا به همراه می‌آورد، باز هم رای به خروج داده، او مطمئن بود که مردم آمریکا هم می‌توانند برای این چنین تغییری رای بدهند.

من فردای روز برگزیت با دونالد ترامپ برای افتتاحیه میدان گلف تورن‌بری در اسکاتلند رفته بودم.

او یک نشست خبری داشت. آن روز فاصله تقریبا ۵ هزار کیلومتری میان بریتانیا و آمریکا بسیار کوتاه به نظر می‌رسید. او مطمئن شده بود که مردم آمریکا پشت شعار "عظمت را دوباره به آمریکا بازگردانیم" جمع خواهند شد.

و چنین هم شد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

حامیان ترامپ

دونالد ترامپ قهر طبقه کارگر را که بر این باور بود آمریکا درمسیر اشتباهی در حال حرکت است، درک کرد. نگرانی مردمی که فکر می‌کردند مهاجرت از کنترل خارج شده است، معاهدات بین‌المللی تجاری کارگران آمریکایی را در موقعیت بدی قرار داده و دموکرات‌ها، سلاح‌های آنها را خواهند گرفت و دیوان عالی بیشتر سمت و سوی لیبرال پیدا خواهد کرد.

ترامپ، متوجه گفتمانی شد که نشان دهنده تغییر سریع آمریکا بود، تغییری که به نظر آقای ترامپ، واشنگتن متوجه آن نبود.

به همین دلیل پیام او به عنوان یک فرد خارج از حاکمیت توانست در میان مردم جا باز کند، پیام او شکستن دیوار‌های حاکمیت و از خشت‌های آن ساختن دیواری در مرز با مکزیک بود.

مبارزات انتخاباتی آقای ترامپ در هفته‌های گذشته از هرجهتی پر تلاطم بود.

او رسوایی نوار صوتی را پشت سرگذراند، زنان آمدند و ادعا کردند که آقای ترامپ آنها را دستمالی کرده است.

منبع تصویر، Getty Images

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

توفان تویتری به مقیاس‌های متفاوت به راه افتاد.

در اردوگاه مخالف هم وضعیت بسیار مساعد نبود، هیلاری کلنتون مشکلات خودش را با مداخله اف بی آی، پلیس فدرال آمریکا در مورد ایمیل‌هایش داشت. کسی نمی‌داند این موضوع تا چه حدی بر نتایج انتخابات اثر گذاشته است.

تنها چیزی‌که هیچ‌گاهی فروکش نکرد، گردهمایی شمار زیاد مردم در تجمعات انتخاباتی آقای ترامپ بود. مردمی که به این باور بودند که ترامپ پاسخ همه دعاهای آنهاست.

همین به این تاجر میلیاردر، اعتماد به نفس زیادی می‌داد که نظرسنجی‌ها و رسانه‌‌ها متوجه آن نبودند. شمار بیشتری بیرون آمدند و به او رای دادند.

آقای ترامپ این بار هم دقیق فکر می‌کرد. حامیان او مرتب دست‌کم گرفته شدند.

به این ترتیب در صفحات تاریخ آمریکا، صفحه جدید و مبهوت‌کننده نوشته شد. مردی که اصلا تجربه حکومت ندارد، مردی که در هیچ مسئولیت انتخابی کار نکرده است، رئیس جمهوری بعدی ایالات متحده آمریکا شد. او منتقدان و مخالفان خود را سردرگم کرده است.

و آقای ترامپ با قدرت و اختیارات زیاد به کاخ سفید خواهد رفت، در حالیکه هم حزبی‌های او کنترل کنگره و مجلس نمایندگان را در دست خواهند داشت.

او افزار‌های کامیابی را در دست دارد. او می‌تواند قضات دیوان عالی را به انتخاب خودش پر کند. او بن‌بستی را که اوباما با آن دست‌وپنجه نرم می‌کرد نخواهد داشت.

آقای دونالد ترامپ وعده کرده بود که " عظمت را به آمریکا باز خواهد گرداند". حالا زمان آن است که به وعده خود عمل کند.