صفحه ویژه؛ ۱۰۰ زن

صد زن؛ آیا مقایسه ترزا می و مارگارت تاچر رویکرد جنسیتی دارد؟

از زمانیکه ترزا می به نخست وزیری بریتانیا رسیده رسانه‌ها به اشکال مختلف او را با مارگارت تاچر (بانوی آهنین) مقایسه کرده‌اند. آیا این مقایسه‌ای منصفانه و یا طعنه‌ای جنسیتی است؟

صد زن؛ موانع بازیگر-کارگردانان زن ایرانی در خارج

بیست و سومین جشنواره تئاتر ایرانی در کلن فرصتی بود که با چند تن از زنان کارگردان به گفت و گو بنشینیم. زنانی که محدودیت های هنری در ایران را تجربه کرده و از اختناق به آزادی روی آورده اند. کارگردانانی که اغلب در ایران بازیگر بوده اند و تنها چند سالی ست که کارگردانی هم می کنند.

صد زن؛ بی‌نظیر علیزاده نقاش تاجیک: هنوز در ابتدای راهم

نخستین کارم این بود که می‌خواستم در زادروز پدرم برای او ارمغانی از زحمت خود بیاورم. اما چه و چگونه؟ یادم می‌آید هنگامی که در صنف (کلاس) پنجم درس می‌خواند، رسمی (نقاشی) کشیدم بسیار ساده و کودکانه و پدرم را با آن تبریک گفتم. خرسند شد و آن "اثر" مرا میان دفترهای خود گذاشت.

صد زن؛ عکاسی، عشق جدید دختران در افغانستان

چند ماه پیش روز عکاس بود. تعداد زیادی از کاربران افغان فیسبوک این روز را به همدیگر و به خودشان تبریک گفتند. شمار آنها آنقدر بود که به خوبی می‌شد فهمید حالا عکاسی بین افغانها به خصوص دختران محبوب شده است.

آزمون بِکدِل؛ سنجش فیلم‌ها بر اساس حضور زنان

هر فیلمی را می‌توان از جنبه‌های گوناگون سنجید. اگر اهل سینما باشیم، ممکن است معیارهای منحصر به فردی برای مقایسه و داوری فیلم‌های گوناگون داشته باشیم. آزمون بکدل راهی است برای به چالش کشیدن فیلم‌ها بر اساس سنجش حضور زنان در آنها.

صد زن؛ مبارزه زنان مراکش با آزار خیابانی

زنان مراکش نمی‌توانند به راحتی در خیابان راه بروند و کسی به آن‌ها دست نزند. مورگان میکر، خبرنگار بی‌بی‌سی، پای صحبت کسانی نشسته که می‌خواهند به تعرض جنسی در این کشور پایان دهند.