گفت‌وگوی تلفنی ترامپ و غنی، نیاز افغانستان به نیروی نظامی تازه

افغانستان حق نشر عکس President.gov.af
Image caption روسای جمهوری آمریکا و افغانستان با یکدیگر تلفنی گفت و گو کردند

روز پنجشنبه هم‌زمان با گفت‌وگوی تلفنی روسای جمهوری آمریکا و افغانستان، ژنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان به کنگره آمریکا گفته است برای موفقیت ماموریتش در افغانستان به چندهزار نیروی نظامی تازه نیاز دارد.

به گفته آقای نیکلسون ۱۳ هزار و ۳۰۰ نیرویی که در حال حاضر در افغانستان هستند برای انجام عملیات ضد تروریستی کفایت می‌کنند اما برای آموزش و مشاوره درست به نیروهای امنیتی افغانستان به چند هزار نیروی تازه نیاز است.

امروز همزمان با صحبت های ژنرال نیکلسون در برابر کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا روسای جمهوری آمریکا و افغانستان با یکدیگر تلفنی صحبت کردند.

دو رهبر درباره مسائل امنیتی افغانستان و منطقه، امور اقتصادی و سرمایه گذاری، و مبارزه با تروریسم و کشور های حامی آن گفتگو کردند.

آقای ترامپ درعین حال خطاب به رئیس جمهوری افغانستان از لزوم دیدار دو رهبر سخن گفته است.

رئیس جمهوری افغانستان نیز گفته است که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان از مرحله دشواری عبور کرده‌اند و نیروهای افغانستان در کنار نیروهای آمریکایی در برقراری امنیت و مبارزه با تروریسم سهیم داشته‌اند.

در همین حال ژنرال نیکلسون به سنای آمریکا گفت موضوع نیاز به نیروهای بیشتر را با ژنرال جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا و ژنرال دنفورد، رئیس ستاد مشترک نیروهای این کشور مطرح کرده و دولت برای بحث درباره موضوع روی خوش نشان داده است.

ژنرال نیکلسون در عین حال درباره نقش کشورهای منطقه در بی ثبات کردن افغانستان ابراز نگرانی کرد.

آقای نیکلسون گفت رویکرد روسیه در افغانستان از سال گذشته تغییر کرده و هدف فعلی آن تضعیف دولت افغانستان و نیروهای ناتو در این کشور است.

به گفته آقای نیکلسون روسیه چند نماینده طالبان را در غیاب نمایندگان دولت افغانستان به مسکو دعوت کرده در حالی که مذاکرات صلح باید به رهبری دولت افغانستان باشد.

آقای نیکلسون نقش ایران را پیچیده‌تر از روسیه خواند و گفت از نظر دولت افغانستان منافع مشترک تهران و کابل اجازه همکاری‌های بیشتری به دو کشور می‌دهد و این علیرغم تلاش های همزمان ایران برای بی‌ثباتی افغانستان است.

ژنرال نیکلسون در همین حال گفت آمریکا باید رابطه خود را با پاکستان مورد ارزیابی جدی قرار دهد چرا که این کشور فعالانه از طالبان حمایت می کند.