۵ نفر به ظن زمینه‌سازی حمله به مهمانخانه والی قندهار بازداشت شدند

قندهار

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

در انفجار مهمانخانه والی قندهار سفیر و ۵ دیپلومات امارات متحده عربی در افغانستان همراه با ۷ نفر دیگر کشته شدند و سفیر امارات نیز زخمی شد.

ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که ۵ نفر در ارتباط با حمله به مهمان‌خانه ولایت قندهار بازداشت شده‌اند.

در این حمله که در دهم ماه جنوری/ژانویه اتفاق افتاد، دست کم ۱۲ نفر از جمله سفیر و ۵ دیپلومات امارت متحده عربی کشته شدند و ۱۸ تن دیگر از جمله والی قندهار زخم برداشتند.

دواخانه مینه پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید هیات تحقیق یافته هایش را با رئیس جمهوری در میان گذاشته است.

او به بی‌بی‌سی گفت:" تحقیقاتی که انجام شده، این را نشان می‌دهد که این حمله یک حمله بسیار پیچیده بوده و موادی که در این حمله از آن کار گرفته شده، بی‌سابقه بوده است. حمله از طرف شورای کویته طالبان طرح‌ریزی و عملی شده است. پیچیده به این معنی که توسط کمک افرادی، طراحان این حمله توانستند مواد را در زیر کوچ‌ها/صندلی‌ها در دفتر مهمانخانه والی قندهار برسانند و همچنین اولین بار است که چنین مواد انفجاری مورد استفاده قرار گرفته است."

بیشتر بخوانید:

آقای مینه‌پال گفت تحقیقات در این مورد جریان دارد که چه کسانی احتمالا در کمک به عاملان این حمله دخیل بوده‌اند یا هم ممکن در جریان انجام وظیفه‌شان غفلت کرده باشند یا هم شماری شان ممکن با نهاد اطلاعاتی یک کشور همسایه در تماس باشند.

او گفت ۵ نفری که در این مورد مورد شک واقع بودند، بازداشت شده‌اند.

معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان گفت که در سفر اخیر اشرف غنی به امارات نیز این اطلاعات به مقامات امارات ارائه شده و رئیس جمهوری به آنها اسنادی را ارائه کرده که بیانگر انجام این حمله از سوی شورای کویته طالبان مستقر در پاکستان بوده است.

تا کنون هیچ گروهی مسئولیت حمله به مهمانخانه والی قندهار را به عهده نگرفته است.