مشاور ترامپ: بازبینی برجام ادامه دارد، به توافق پایبندیم

حق نشر عکس AP
Image caption دونالد ترامپ در کارزار انتخاباتی خود برجام را "بدترین توافق تاریخ" می خواند و در مواردی خواهان فسخ آن شده بود

یک مقام ارشد کاخ سفید گفته است که دولت دونالد ترامپ فعلا به توافق هسته‌ای ایران (برجام) پایبند است و قصد دارد آن را در مورد ایران به طور سفت و سخت به اجرا بگذارد.

کریستفر فورد، مدیر ارشد امور سلاح های کشتار جمعی و منع گسترش تسلیحات هسته‌ای شورای امنیت ملی آمریکا روز سه شنبه (۲۱ مارس) در واشنگتن گفت که روند بازبینی در سیاست آمریکا در قبال خاورمیانه، ایران و توافق هسته‌ای همچنان ادامه دارد اما تا زمانی که تصمیم تازه‌ای اتخاذ نشده آمریکا خود را به برجام متعهد می داند.

آقای فورد گفت: "ما اطمینان حاصل خواهیم کرد که ایالات متحده اکیدا به تعهداتش در چارچوب برجام عمل کند. ما همچنین سخت تلاش خواهیم کرد که ایران نیز همین کار را انجام بدهد."

این مقام آمریکایی همچنین بر مقابله با آن چه "شیطنت‌های غیرهسته ای" جمهوری اسلامی خواند تاکید کرد و گفت آمریکا در عرصه فعالیت‌های موشکی، حمایتش از گروه‌های به گفته وی تروریستی، بی‌ثبات کردن منطقه و نقض حقوق بشر، بر ایران فشار وارد خواهد آورد.

مقامات ایرانی بارها ضمن رد اتهام نقض حقوق بشر بر دفاعی بودن برنامه موشک‌های بالستیک این کشور تاکید کرده اند.

کاخ سفید اخیر نیز بر لزوم "اجرای سفت و سخت" برجام تاکید کرده بود.

در بیانیه کاخ سفید که یک روز پس از دیدار محمد بن سلمان معاون ولیعهد و وزیر دفاع عربستان با آقای ترامپ صادر شد بر "اهمیت مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه و در عین حال ادامه ارزیابی و اجرای سفت و سخت برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)" اشاره شد.

این در حالیست که دونالد ترامپ در کارزار انتخاباتی خود برجام را "بدترین توافق تاریخ" می خواند و در مواردی خواهان فسخ آن شده بود.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در سالگرد برجام با اشاره به قدرت گرفتن دونالد ترامپ در آمریکا گفت توافق هسته‌ای چندجانبه است و با مخالفت آقای ترامپ به هم نخواهد خورد.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، نیز چندی پیش هشدار داد: «اگر ترامپ برجام را پاره کند ما هم آن را آتش می‌زنیم.»