آمریکا خواستار واکنش کشورهای جهان به کره شمالی شد

رکس تیلرسون در شورای امنیت سازمان ملل حق نشر عکس Reuters
Image caption رکس تیلرسون در شورای امنیت سازمان ملل

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا از همه کشورهای جهان خواسته است به کره شمالی برای دست کشیدن از برنامه اتمی اش فشار آورند.

او که در شورای امنیت سازمان ملل صحبت می کرد به خصوص از چین خواست از پیوندهای تجاری خود با کره شمالی به عنوان ابزاری برای نفوذ استفاده کند.

اما وانگ یی، وزیر خارجه چین، گفت که نباید برای حل این مشکل به چین چشم دوخت.

اخیرا تنش ها بر سر کره شمالی بالا گرفته و هم اکنون کره شمالی و جنوبی مشغول انجام مانورهای نظامی هستند.

آمریکا رزم ناوهایش را به منطقه فرستاده و یک سیستم دفاع موشکی در کره جنوبی راه اندازی کرده است، جایی که هزاران سرباز آمریکایی مستقر هستند.

کره شمالی مدتی است تلاش می کند کلاهک های اتمی کوچک بسازد و آنها را بر موشک های دوربرد با توانایی رسیدن به خاک آمریکا سوار کند.

آقای تیلرسون در مورد "پیامدهای فاجعه بار" بی اقدامی شورای امنیت اخطار داد و گفت که "احتمالا کره شمالی قادر به توسعه توانایی هدف گرفتن خاک آمریکا خواهد بود و تنها مساله زمان است."

او افزود که آمریکا در صورت لزوم از نیروی نظامی استفاده خواهد کرد.

او سایر کشورها را ترغیب کرد روابط دیپلماتیک با پیونگ یانگ را معلق و موسسات مالی آن را منزوی کنند و در اظهاراتی که به نظر می رسید متوجه چین باشد، بعضی از اعضای شورا را به عدم اعمال کامل تحریم های کره شمالی متهم کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption آمریکا نگران است کره شمالی کلاهکی قابل حمل توسط موشک های دوربرد بسازد

تحریم های سازمان ملل علیه کره شمالی شامل منع فروش سلاح، سوخت، کالاهای قابل استفاده در ساخت تسلیحات و کالاهای مجلل شامل مروارید و اسنوموبیل به ارزش دو هزار دلار یا بیشتر است.

از سال گذشته همچنین مقرر شد همه محموله های ورودی به و خروجی از کره شمالی بازرسی شود.

یک مطالعه اخیر سازمان ملل نشان داد که قطعاتی از موشک آزمایش شده کره شمالی شامل تجهیزات الکترونیکی بود که سرمنشا آن به شرکت های چینی می رسید یا توسط آنها ارسال شده بود.

در جلسه روز جمعه وزیر خارجه چین علیه مداخله نظامی هشدار داد: "توسل به زور اختلافات را حل نخواهد کرد و فقط به فاجعه های بزرگتر منجر خواهد شد."

او اضافه کرد: "راه حل صلح آمیز مساله اتمی در شبه جزیره کره از طریق دیالوگ و مذاکره تنها گزینه عملی و ممکن است."

او همچنین بار دیگر پیشنهاد چین برای متوقف شدن برنامه نظامی پیونگ یانگ در مقابل توقف تمرین های مشترک نظامی آمریکا و کره جنوبی را تکرار کرد.

آمریکا در گذشته این پیشنهاد را رد کرده و گفته که ابتدا برنامه اتمی کره شمالی باید متوقف شود.

در سایر واکنش ها:

  • گنادی گاتیلف معاون وزارت خارجه روسیه گفت استفاده از نیروی نظامی "کاملا غیرقابل قبول" خواهد بود اما همزمان از کره شمالی خواست به برنامه اتمی و موشکی خود پایان دهد
  • بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا به شورای امنیت گفت که هرچند "زمانی خواهد بود که مذاکره باید بخشی از راه حل باشد" اما کره شمالی باید ابتدا "پیشرفتی قابل تصدیق" در جهت برچیدن برنامه اتمی داشته باشد

رئیس جمهور آمریکا یک روز پیشتر در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفته بود یک مناقشه "عمده" با کره شمالی بر سر برنامه های اتمی و موشکی این کشور ممکن است اما او در تلاش است راه حلی دیپلماتیک پیدا کند.

او که در کاخ سفید صحبت می کرد گفت: "احتمالش هست که کار ما به یک مناقشه عمده، واقعا بزرگ، با کره شمالی بکشد. صد درصد."

با این حال او افزود که می خواهد این بحران را به طور مسالمت آمیز حل کند و دولت او مجموعه تازه ای از تحریم های اقتصادی را آماده می کند بی آنکه گزینه نظامی را رد کند.

او گفت: "ما خیلی دوست داریم که این مساله به صورت دیپلماتیک حل شود اما خیلی دشوار است."

او همچنین از رئیس جمهور چین به خاطر تلاش برای حل این مساله قدردانی کرد.