وزارت خارجه آمریکا: ایران درخواست دیدار با مقام‌های ارشد کاخ سفید را رد کرد

هدر نورت، مجری سابق شکبه تلویزیونی فاکس و از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

هدر نورت، مجری سابق شکبه تلویزیونی فاکس و از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تأیید کرده که هنگام سفر حسن روحانی به نیویورک در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، دولت ایران درخواست دیدار با مقام‌های ارشد آمریکایی را رد کرده است.

هدر نورت، یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا شب گذشته ۳۱ اکتبر، در یک مصاحبه مطبوعاتی حاضر به توضیح بیشتر نشد که دقیقا کدام مقام ارشد ایالات متحده آمریکا برای دیدار با مقام های ارشد ایرانی درخواست ملاقات داده، اما تایید کرد که مقام‌های ایرانی این درخواست را رد کرده است.

در عین حال او گفت که وزیر خارجه ایران در حاشیه نشست سازمان ملل دیداری مفصل با وزیر خارجه آمریکا داشته است.

پیشتر سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته بود که حسن روحانی درخواست دیدار با دونالد ترامپ در نیویورک را رد کرده است، اما سخنگوی کاخ سفید در گفت وگو با خبرنگاران این موضوع را تکذیب کرد.

اما سخنگوی وزارت خارجه آمریکا موضوع تقاضای دونالد ترامپ را تکذیب نکرد، هرچند ارائه جزییات و توضیح درباره آن را به کاخ سفید محول کرد.

در سال ۲۰۱۳ در جریان سفر آقای روحانی به نیویورک برای شرکت در همین مجمع، باراک اوباما رئیس جمهور وقت آمریکا تلفنی با او صحبت کرده بود که ظاهرا آخرین تماس از این نوع میان رهبران دو کشور بود.

تنش میان دو کشور از زمان روی کار آمدن آقای ترامپ در ژانویه ۲۰۱۷ به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

رئیس جمهور آمریکا می گوید که تمایلی به حفظ برجام ندارد و اخیرا اعلام کرد که تصمیم گیری در مورد آینده آن را به کنگره می سپارد. آقای روحانی هم گفته است که اگر آمریکا برجام را باطل کند "هزینه سنگینی" خواهد داد.

رئیس جمهور آمریکا در اولین نطق خود در مجمع عمومی در ماه سپتامبر شدیدا به ایران تاخت که با واکنش آقای روحانی مواجه شد.