مهاجم نیویورک با اتهامات تروریستی روبرو شد

سیف الله ساییپف حق نشر عکس ST CHARLES COUNTY POLICE DEPT
Image caption عکسی از متهم پس از دستگیری در میزوری در سال ۲۰۱۶

یک مهاجر اهل ازبکستان که روز سه شنبه عده ای را در نیویورک با وانت زیر گرفت و هشت نفر را کشت رسما متهم شده است.

سیف الله ساییپوف که ۲۹ سال دارد همچنین به ارائه حمایت مادی و منابع دیگر به گروه دولت اسلامی (داعش) متهم است. او که پس از حمله سه شنبه به ضرب گلوله پلیس زخمی و دستگیر شد، هم اکنون در بیمارستان تحت معالجه است.

ماموران اف بی آی همچنین به دنبال یک مرد دیگر اهل ازبکستان به نام محمدزوار قدیرف، ۳۲ ساله، برای بازجویی بودند که عصر چهارشنبه اعلام شد پیدا شده است.

دادستان ها می گویند که ساییپف از حق سکوت خود استفاده نکرد و آزادانه با آنها صحبت کرد.

پلیس در بیمارستان از مظنون بازجویی کرده است. به گفته پلیس مظنون از اینکه موفق شده چندین نفر را بکشد به خود می‌بالد.

مهاجم اواسط روز سه شنبه با اتومبیل در ناحیه منهت نیویورک وارد خط ویژه دوچرخه سواری شد و عده ای را زیر گرفت. شش نفر از قربانیان در محل حادثه جان باختند و دو نفر دیگر در بیمارستان. دوازده نفر هم زخمی شدند که نه نفر آنها همچنان در بیمارستان بستری هستند.

براساس اسناد دادگاه آقای ساییپوف گفت که حمله را دو ماه پیش برنامه ریزی کرده بود و اینکه عمدا روز جشن ارواح "هالووین" را انتخاب کرد تا خیابان ها شلوغ باشد.

مقام ها می گویند که ۹۰ تصویر از تبلیغات خشونت بار گروه دولت اسلامی (داعش) را از تلفن های او به دست آورده اند.

متهم گفته است که از این ویدئوها و تصاویر الهام گرفته به خصوص از این حرف ابوبکر بغدادی رهبر داعش که خواستار انتقام گرفتن از غربی ها شده بود.

مظنون کیست؟

گزارش می شود که سیف الله ساییپوف در شهر تمپا در فلوریدا زندگی می کرد و بعد به پترسون در ایالت نیوجرسی نقل مکان کرد.

او در سال ۲۰۱۰ از ازبکستان به آمریکا مهاجرت کرده بود و در آمریکا اقامت قانونی دارد. شرکت تاکسیرانی اوبر تایید کرد که او به عنوان راننده برای این شرکت کار کرده بود.

شبکه سی بی اس به نقل از یک منبع آگاه اطلاعاتی گزارش می دهد که او برای مقام های آمریکایی شناخته شده بود چون نامش در ارتباط با افرادی که در سال ۲۰۱۵ موضوع تحقیقات ضدتروریستی بودند ظاهر شده بود.

این منبع آگاه می گوید که او با افرادی تماس داشت که افراط گرایان رادیکال به حساب می آمدند که حداقل یکی از آنها ازبک بود. معلوم نیست آن افراد در آمریکا بودند یا نه.

شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفته است که کشورش آماده "استفاده از همه نیروها و منابعش" برای کمک به تحقیقات درباره این حمله است. مقام های ازبک هنوز هویت یا ملیت مهاجم را تایید نکرده اند.

در پی این حمله حضور پلیس نیویورک در کانون های حمل ونقل پررنگ تر شده است.

+ هشت نفر در حمله نیویورک کشته شدند

+ قربانیان و مظنون حمله نیویورک کیستند؟

حق نشر عکس Reuters
Image caption مظنون با صندلی چرخدار به دادگاه منتقل شد
حق نشر عکس Getty Images
Image caption مأموران در حال جمع‌آوری شواهد در محل حمله

پیشتر اندرو کومو فرماندار ایالت نیویورک گفته بود که آقای ساییپوف در زمانی که در آمریکا زندگی می‌کرده به تندروی گرایش پیدا کرده است.

فرماندار ایالت نیویورک همچنین واکنش دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به حمله سه‌شنبه را نکوهش کرده و گفته که واکنش او به نفع تروریست‌ها تمام می‌شود.

آقای کومو گفته که توییت‌های آقای ترامپ نه کمکی به وضعیت می‌کند و نه دقیق است.

فرماندار نیویورک که از حزب دموکرات است گفته که در چنین شرایطی همه وظیفه دارند بر اتحاد و همبستگی تأکید کنند نه اینکه به دو دستگی دامن بزنند و مردم را بترسانند.

آقای ترامپ در واکنش به حمله نیویورک خواهان تغییر در برنامه صدور روادید آمریکا و سختگیری بیشتر در صدور اجازه ورود به خارجی‌ها شده بود.

او از جمله گفته بود که برنامه قرعه‌کشی کارت سبز (اجازه اقامت و کار) آمریکا باید لغو شود و جای آن را سیستم دیگری بگیرد که در آن اجازه مهاجرت بر اساس معیارهایی داده شود.

حق نشر عکس Reuters

موضوعات مرتبط