حملات جنگنده‌های آمریکایی به 'پایگاه داعش' در سومالی

هنوز از شمار کشته‌شدگان این حملات هوایی گزارشی منتشر نشده است

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

هنوز از شمار کشته‌شدگان این حملات هوایی گزارشی منتشر نشده است

پنتاگون می‌گوید جنگنده‌های آمریکایی بنابر درخواست دولت سومالی در دو نوبت مواضع گروه جهادی وابسته به داعش در منطقه خودممختار پانتلند در شمال‌شرقی سومالی را هدف قرار داده‌اند.

عصر جمعه (سوم نوامبر - ۱۲ آبان) ستاد فرماندهی ارتش آمریکا در آفریقا طی اطلاعیه‌ای تایید کرد این حملات در حوالی نیمه شب و ۱۱ صبح به وقت محلی صورت گرفته و طی آن تعدادی از شبه‌نظامیان داعش کشته شده‌اند.

پانتلند یک منطقه خودمختار در شمال شرق سومالی است که توسط دولت محلی اداره می‌شود اما آن طور که ستاد فرماندهی آفریقای ارتش آمریکا می‌گوید این حمله با هماهنگی دولت مرکزی سومالی صورت گرفته است.

بنابر این گزارش هدف حملات هوایی امروز آمریکا گروه کوچکی از شبه نظامیان تحت رهبری عبدالقادر مومن است که پس از جدایی از اسلام‌گرایان الشباب، به دامنه کوه‌های منطقه پانتلند رفته‌اند و دو سالی است که در آنجا تحت عنوان شاخه داعش در سومالی فعالیت می‌کنند.

عبدالقادر مومن، ۶۷ ساله، یک روحانی سومالیایی-بریتانیایی است که پیش‌تر از رهبران گروه الشباب بود.

الشباب که بخش مهمی از جنوب و مرکز سومالی را تحت کنترل خود دارد یک گروه افراط‌گرای وابسته به القاعده است.

عبدالقادر مومن در سال ۲۰۱۰ و پس از آن که از سوی نهادهای اطلاعاتی بریتانیا مورد بازجویی قرار گرفت، به سومالی رفت و در آنجا به عضویت گروه الشباب درآمد اما در سال ۲۰۱۵ با اعلام بیعت با ابوبکر بغدادی، رهبر داعش، خود را به عنوان رهبر این گروه در سومالی معرفی کرد.

هنوز از شمار کشته‌شدگان این حملات هوایی گزارشی منتشر نشده و معلوم نیست آیا عبدالقادر مومن که ملیت دوگانه سومالیایی-بریتانیایی دارد هم در جریان این حمله آسیب دیده است یا خیر.