بزرگداشت علیرضا رجایی در دانشگاه سواس لندن

بزرگداشت علیرضا رجایی در دانشگاه سواز لندن
توضیح تصویر،

بزرگداشت علیرضا رجایی در دانشگاه سواس لندن

مرکز حامیان حقوق بشر به ریاست شیرین عبادی، برنده ایرانی جایزه صلح نوبل، شامگاه شنبه ۱۳ آبان برای بزرگداشت علیرضا رجایی مراسمی را در دانشگاه سواس لندن برگزار کرد.

در مراسم دانشگاه سواس، شیرین عبادی، مسعود بهنود، محمدتقی کروبی، علی اصغر رمضانپور و رها بحرینی سخنرانی کردند و مازیار بهاری اداره بحث را به عهده داشت.

سخنرانان این مراسم، علاوه بر بزرگداشت علیرضا رجایی و بازخوانی وضعیت بیماری او در زمان حبس، در باره پدیده زندانیان بیمار، کاستی‌های موجود در رسیدگی به وضعیت آنان و مسئولیت مقام‌های قوه قضاییه و سازمان زندان‌ها در مورد سلامت آنها صحبت کردند.

علیرضا رجایی مدتی بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در ایران زندانی و در زندان به سرطان سینوس مبتلا شد، اما به علت خودداری مسئولان بند ۳۵۰ سپاه پاسداران از اعزام او به بیرون از زندان برای معالجه، بیماری او به شدت گسترش یافت.

وی در دوران زندان ۵ بار به بهداری زندان مراجعه کرد و حتی پزشک و دندانپزشک زندان دستور به اعزام او به بیمارستان را داد، اما تا زمان آزادی وی در آبان ۱۳۹۴ این اعزام صورت نگرفت که در نتیجه عضله صورت و فک و چشم به طور کامل درگیر سرطان شد.

با پیشرفت بیماری، پزشکان در شهریور گذشته، برای جلوگیری از پیشرفت بیماری علیرضا رجایی، بخش‌هایی از فک فوقانی و عضلات صورت و همچنین چشم راست این روزنامه‌نگار ایرانی را تخلیه کردند.

به دنبال خبرساز شدن تخلیه چشم علیرضا رجایی، غلامحسین محسنی‌اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه گفت که بیماری این روزنامه‌نگار ربطی به دوران زندانش نداشته و او دو سال بعد از آزادی از زندان سرطان گرفته است.

سخنان آقای اژه‌ای در مورد ابتلای علیرضا رجایی به سرطان دو سال بعد از آزادی از زندان، در حالی مطرح شد که مادر آقای رجایی، سه ماه پس از آزادی او تأکید کرده بود که عدم رسیدگی در زندان منجر به وخامت بیماری او شده است.

علیرضا رجایی، از چهره‌های جریان ملی-مذهبی، از اعضای سابق هیئت مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران و مدیر انتشارات گام نو بود که در روزنامه‌های اصلاح‌طلبی همچون جامعه، توس، نشاط، خرداد و عصر آزادگان، سمت دبیری گروه سیاسی را بر عهده داشت.

وی پس از انتخابات ۱۳۸۸ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی دستگیر و پس از مدتی آزاد شد، اما سپس، مجددا در اردیبهشت‌ ۱۳۹۰ به زندان افتاد. دادگاه انقلاب در سال ۱۳۹۱ این روزنامه‌نگار را به ۴ سال حبس محکوم کرد و او تا آبان ۱۳۹۴ در بند ۳۵۰ زندان اوین زندانی بود.

آقای رجایی پیشتر هم در پرونده‌ مشهور به ملی-مذهبی‌ها در سال ۱۳۷۹به ۳ سال زندان و ۵ سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شده بود.