آمریکا پیش‌نویس قطعنامه درباره بیت‌المقدس را وتو کرد

نیکی هیلی در روز ۱۸ دسامبر ۲۰۱۸ حق نشر عکس AFP
Image caption نیکی هیلی گفت آمریکا مجبور شد با این وتو "از حق حاکمیت ملی خود دفاع کند."

آمریکا پیش‌نویس یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را وتو کرده که خواستار تجدیدنظر واشنگتن در تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل می‌شد.

همه ۱۴ عضو دیگر شورای امنیت به این قطعنامه که از سوی مصر پیشنهاد شده بود رأی مثبت دادند.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل این سازمان را به دشمنی با اسرائیل متهم کرد.

او گفت: "آمریکا امروز، فقط برای این تصمیم که سفارتش را کجا مستقر کند، مجبور به دفاع از حق حاکمیت ملی خود شد. رکوردها نشان خواهد داد که با افتخار چنین کردیم."

+ تصمیم ترامپ در مورد بیت‌المقدس؛ موافقان و مخالفان چه می‌گویند؟

+ ترامپ بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در یک پیام ویدیویی به زبان انگلیسی از دونالد ترامپ و نیکی هیلی به خاطر وتو کردن این قطعنامه تشکر کرد.

فلسطینی‌ها امیدوارند که بیت المقدس شرقی که در حال حاضر در اشغال اسرائیل است، روزی به عنوان پایتخت کشور مستقل فلسطین شناخته شود.

آنها که به شدت با تصمیم آقای ترامپ در به رسمیت شناختن بیت المقدس مخالفند، حالا امیدوارند که محکومیت این تصمیم را در نشست اضطراری مجمع عمومی سازمان ملل که خواهان برگزاری آن شده‌اند، به رأی بگذارند.

تصمیم آقای ترامپ در واقع اجرای مصوبه قدیمی کنگره آمریکا مربوط به سال ۱۹۹۵ است که رئیسان جمهور آمریکا پیش از این اجرای آن را به تعویق انداخته بودند.

اسرائیل "بیت المقدس یکپارچه" را پایتخت خود می‌داند، اما مصوبات شورای امنیت قسمت شرقی این شهر را جزو "سرزمین‌های اشغالی" دانسته و خواهان حل و فصل اختلافات فلسطینی‌ها و اسرائیل بر سر بیت المقدس از طریق مذاکره شده است.

آقای ترامپ که در جریان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری وعده داده بود که سفارت آمریکا را به بیت المقدس منتقل کند، در یک سخنرانی در روز ۶ دسامبر دستور داد وزارت امور خارجه آمریکا مقدمات این انتقال را فراهم کند.

این تصمیم آقای ترامپ مخالفت‌های گسترده بین المللی را برانگیخت.

آمریکا در نزدیک به هفت سال گذشته از حق وتوی خود در شورای امنیت استفاده نکرده بود.

حق نشر عکس Reuters

ندا توفیق، خبرنگار بی بی سی در نیویورک، می گوید پیش نویس قطعنامه از هرگونه اشاره مستقیم به آمریکا یا آقای ترامپ پرهیز می کرد تا موفق به جلب حداکثر حمایت شود.

این پیش نویس در عوض کلیه کشورها را ترغیب می کرد "از ایجاد ماموریت های دیپلماتیک در شهر بیت المقدس خودداری کنند."

این پیش نویس همچنین از همه کشورها می خواست "از قطعنامه های شورای امنیت در ارتباط با موقعیت شهر بیت المقدس (که به عنوان اورشلیم از آن نام می برد) اطاعت کنند و اقدامات یا تدابیر مغایر این قطعنامه ها را به رسمیت نشناسند."

نبیل ابو رودینا سخنگوی محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی این حرکت را "غیرقابل قبول و تهدیدی برای ثبات جامعه بین المللی" خواند چون به این قطعنامه ها بی احترامی می کند."

او به خبرگزاری فرانسه گفت: "جامعه بین المللی باید الان برای حفاظت ار مردم فلسطینی تلاش کند."

اسرائیل همواره این شهر را پایتخت خود دانسته است درحالی که فلسطینی ها می گویند شرق بیت المقدس پایتخت کشور مستقل آینده فلسطینی خواهد بود.

مکان های مقدس مذهبی برای یهودیت، اسلام و مسیحیت در این شهر به خصوص در شرق بیت المقدس قرار داد.

اسرائیل در جنگ ژوئن ۱۹۶۷ (جنگ شش روزه) شرق بیت المقدس را از اردن گرفت و در دهه ۱۹۸۰ میلادی 'یکپارچه' و پایتخت بودن آنرا رسما به قانون اساسی خود اضافه کرد که اعتراضات دیپلماتیک گسترده‌ای را در پی داشت.

اما بنابر قوانین بین‌المللی شرق بیت المقدس از سرزمین‌های اشغالی محسوب می‌شود و براساس پیمان صلح ۱۹۹۳ میان دو طرف موقعیت نهایی شهر باید در مراحل نهایی مذاکرات صلح تعیین شود.

Image caption وضعیت بیت المقدس بسیار پیچیده است