عربستان: موشک ایرانی-حوثی را منهدم کردیم

موشک‌های برکان ۲ که حدود ده ماه پیش رونمایی شد

منبع تصویر، ALMASIRAH

توضیح تصویر،

موشک‌های برکان ۲ که حدود ده ماه پیش رونمایی شد

وزارت اطلاع رسانی عربستان به نقل از نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان تایید کرده که موشکی که آن را "ایرانی-حوثی" نامیده، در نزدیکی ریاض، پایتخت عربستان منهدم شده است.

مرکز ارتباطات بین‌المللی وابسته به وزارت اطلاع رسانی عربستان در پیامی که در توئیتر منتشر کرده، نوشته است: "نیروهای ائتلاف (به رهبری عربستان) تائید کرده‌اند که موشک ایرانی-حوثی را که جنوب ریاض را هدف گرفته بود، منهدم کرده‌اند."

شاهدان عینی در ریاض گفته‌اند صدای مهیب انفجار را شنیده‌اند.

تصاویر و فیلم‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی توده‌ای از دود را بر فراز پایتخت عربستان نشان می‌دهد.

تلویزیون المسيره متعلق به حوثی‌ها پیشتر گزارش کرده بود که شورشیان حوثی موشکی را به سمت کاخ یمامه ریاض پرتاب کرده‌اند.

بر اساس همین گزارش این حمله تعدادی از رهبران عربستان که در این کاخ دیدار می‌کردند را هدف گرفته بود.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز سه شنبه گفت که درحال همکاری با عربستان برای تحلیل شرایط حاکم بر این حمله است با این حال اشاره ای به نقش احتمالی ایران نکرد.

در بیانیه پنتاگون آمده است: "وزارت دفاع از گزارش های اخیر دایر بر حمله نیروهای حوثی در یمن با یک موشک بالستیک به عربستان سعودی آگاه است و خبر دارد که حوثی ها مسئولیت این حمله را به عهده گرفته اند."

در ادامه آمده است که آمریکا مشغول همکاری نزدیک با عربستان "برای درک کامل آنچه روی داده و اطمینان از دسترسی عربستان سعودی به منابعی است که برای دفاع از خاک خود علیه حملات بدون تبعیض به نواحی محل سکونت غیرنظامیان لازم دارد."

نیک هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل بخشی از لاشه یک موشک را نشان می‌دهد که به گفته او همان موشکی است که حوثی‌ها ماه پیش به ریاض، پایتخت عربستان شلیک کردند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

نیک هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل بخشی از لاشه یک موشک را نشان می‌دهد که به گفته او همان موشکی است که حوثی‌ها ماه پیش به ریاض، پایتخت عربستان شلیک کردند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

به گفته منابع عربستان این حمله هیچ تلفاتی در بر نداشته است.

ماه پیش هم شورشیان حوثی یمن یک موشک بالستیک کوتاه برد را به سمت فرودگاه بین‌المللی ملک خالد ریاض پرتاب کردند.

عربستان سعودی و آمریکا ایران را به ارائه تسلیحات موشکی به حوثی‌ها متهم می‌کنند. ایران این اتهام‌ها را رد کرده است.

همزمان خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا، گزارش داده است که وزارت خارجه این کشور فرستاده سوئیس در تهران را برای اعتراض به اظهارات هفته پیش نیکی هیلی احضار کرده است.

به گزارش ایرنا، دولت ایران قویا به اظهارات "بی پایه" سفیر آمریکا در سازمان ملل اعتراض کرده است. سوئیس حافظ منافع آمریکا در ایران است.

هفته پیش نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل آنچه "شواهدی غیر قابل انکار" از کمک تسلیحاتی ایران به حوثی‌های یمن ‌خواند را جلوی دوربین رسانه‌ها چید.

پشت سر او، بخشی از لاشه یک موشک قرار داشت که به گفته خانم هیلی، همان موشکی است که حوثی‌ها ماه پیش به ریاض، پایتخت عربستان شلیک کردند.

در کنار آن، قطعاتی از یک هواپیمای بدون سرنشین ساخت ایران و تجهیزات ناوبری کنترل از راه دور و همچنین یک راکت ضد تانک نمایش داده شد که به گفته خانم هیلی، ساخت ایران هستند و حوثی‌ها از آنها برای حمله به نیروهای عربستان استفاده کرده‌اند. این "شواهد" را عربستان به آمریکا داده است.

جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در توئیتر خود عکس خانم هیلی را در کنار عکس کالین پاول گذاشت و نوشت: "این نمایش و عواقبش را وقتی در سازمان ملل بودم دیدم."

منبع تصویر، Twitter

توضیح تصویر،

جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در توئیتر خود عکس خانم هیلی را در کنار عکس کالین پاول گذاشت و نوشت: "این نمایش و عواقبش را وقتی در سازمان ملل بودم دیدم."

نماینده ایران در سازمان ملل در بیانیه‌ای این اتهام‌ها را رد کرد و "شواهد " نمایش داده شده را ساختگی خواند. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران هم گفته این اقدام آمریکا برای منحرف کردن نگاه جهان به جنگ در یمن است که به گفته او آمریکا با فروش سلاح به عربستان، آتش جنگ را تندتر کرده است.

جواد ظریف، وزیر خارجه ایران هم در توئیتر خود عکس خانم هیلی را در کنار عکس کالین پاول گذاشت و نوشته: "این نمایش و عواقبش را وقتی در سازمان ملل بودم دیدم..."

اشاره آقای ظریف به سخنان آقای پاول درباره سلاح‌های کشتار جمعی حکومت صدام حسین بود که بعدها معلوم شد دروغ بود.

کمتر از یک ماه پیش سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران از کمک مستشاری ایران به یمن خبر داد.

او گفته بود: "هرجا ملت اسلامی تحت ظلم باشد از آنها حمایت می کنیم و در کشورهای دیگر از جمله یمن، حمایت های ما تفاوت دارد و کمک های ما باید به درخواست حاکمیت باشد." وی افزود در یمن "حکومت در دست انصارالله است و کمک‌های ما هم عمدتا در حد کمک‌های مستشاری و عمدتا معنوی است."

انصارالله عنوانی است که گروه حوثی‌های یمن برای خود انتخاب و خود را دولت انقلابی یمنی معرفی کرده است.