سوءظن نیکی هیلی به ایران بعد از حمله موشکی تازه به ریاض

موشک‌های برکان ۲ که حدود ده ماه پیش رونمایی شد

منبع تصویر، ALMASIRAH

توضیح تصویر،

موشک‌های برکان ۲ که حدود ده ماه پیش رونمایی شد

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل، می گوید که موشک شلیک شده توسط حوثی های یمن به سوی پایتخت عربستان در روز سه شنبه "حاوی کلیه نشانه های حملات قبلی است که با کمک سلاح های تامین شده توسط ایران انجام شد."

روز سه شنبه ۱۹ دسامبر وزارت اطلاع رسانی عربستان گفت که موشکی که آن را "ایرانی-حوثی" نامیده، در نزدیکی ریاض، پایتخت عربستان منهدم شده است.

بنابه گزارش ها خانم هیلی روز سه شنبه در شورای امنیت گفت: "همه ما باید برای فاش کردن جرایم رژیم تهران همکاری داشته باشیم و هر کاری لازم است برای اطمینان از اینکه متوجه پیام ما می شوند انجام دهیم. اگر چنین نکنیم، در آن صورت ایران جهان را به مناقشه ای عمیق تر در خاورمیانه خواهد کشید."

خانم هیلی گفت در همکاری با سایر اعضای شورا درحال بررسی گزینه ها برای فشار بر ایران "برای تغییر رفتارش است."

ویتالی سافرونکف معاون نماینده روسیه در سازمان ملل روز سه شنبه به شورا گفت: "ما باید زبان تهدید و تحریم را کنار بگذاریم و به ابزارهای دیپلماتیک توسل جوییم و بر گسترش همکاری و اعتماد متقابل تمرکز کنیم."

خانم هیلی اما گفت: "در واکنش به نقض تحریم تسلیحاتی یمن، می توانیم تحریم های تازه علیه ایران را بررسی کنیم. می توانیم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به خاطر نقض قطعنامه های متعدد شورای امنیت پاسخگو بشناسیم."

یک قطعنامه سازمان ملل ارائه تسلیحات به رهبران حوثی ها در یمن و "کسانی که به نمایندگی از آنها یا به دستور آنها عمل می کنند" را ممنوع می کند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

همزمان یک سخنگوی حقوق بشر سازمان ملل گفته است که حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان از روز ۶ دسامبر تاکنون باعث مرگ حداقل ۱۳۶ غیرنظامی در یمن شده است.

خانم هیلی در حالی چنین اظهار نظر می کند که وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز سه شنبه گفت که درحال همکاری با عربستان برای تحلیل شرایط حاکم بر این حمله است با این حال اشاره ای به نقش احتمالی ایران نکرد.

در بیانیه پنتاگون آمده است: "وزارت دفاع از گزارش های اخیر دایر بر حمله نیروهای حوثی در یمن با یک موشک بالستیک به عربستان سعودی آگاه است و خبر دارد که حوثی ها مسئولیت این حمله را به عهده گرفته اند."

در ادامه آمده است که آمریکا مشغول همکاری نزدیک با عربستان "برای درک کامل آنچه روی داده و اطمینان از دسترسی عربستان سعودی به منابعی است که برای دفاع از خاک خود علیه حملات بدون تبعیض به نواحی محل سکونت غیرنظامیان لازم دارد."

شاهدان عینی در ریاض گفته‌اند صدای مهیب انفجار را شنیده‌اند.

تصاویر و فیلم‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی توده‌ای از دود را بر فراز پایتخت عربستان نشان می‌دهد.

تلویزیون المسیره متعلق به حوثی‌ها پیشتر گزارش کرده بود که شورشیان حوثی موشکی را به سمت کاخ یمامه ریاض پرتاب کرده‌اند.

بر اساس همین گزارش این حمله تعدادی از رهبران عربستان که در این کاخ دیدار می‌کردند را هدف گرفته بود.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

نیک هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل بخشی از لاشه یک موشک را نشان می‌دهد که به گفته او همان موشکی است که حوثی‌ها ماه پیش به ریاض، پایتخت عربستان شلیک کردند

به گفته منابع عربستان این حمله هیچ تلفاتی در بر نداشته است.

ماه پیش هم شورشیان حوثی یمن یک موشک بالستیک کوتاه برد را به سمت فرودگاه بین‌المللی ملک خالد ریاض پرتاب کردند.

عربستان سعودی و آمریکا ایران را به ارائه تسلیحات موشکی به حوثی‌ها متهم می‌کنند. ایران این اتهام‌ها را رد کرده است.

همزمان خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا، گزارش داده است که وزارت خارجه این کشور فرستاده سوئیس در تهران را برای اعتراض به اظهارات هفته پیش نیکی هیلی احضار کرده است.

به گزارش ایرنا، دولت ایران قویا به اظهارات "بی پایه" سفیر آمریکا در سازمان ملل اعتراض کرده است. سوئیس حافظ منافع آمریکا در ایران است.

هفته پیش نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل آنچه "شواهدی غیر قابل انکار" از کمک تسلیحاتی ایران به حوثی‌های یمن ‌خواند را جلوی دوربین رسانه‌ها چید.

پشت سر او، بخشی از لاشه یک موشک قرار داشت که به گفته خانم هیلی، همان موشکی است که حوثی‌ها ماه پیش به ریاض، پایتخت عربستان شلیک کردند.

در کنار آن، قطعاتی از یک هواپیمای بدون سرنشین ساخت ایران و تجهیزات ناوبری کنترل از راه دور و همچنین یک راکت ضد تانک نمایش داده شد که به گفته خانم هیلی، ساخت ایران هستند و حوثی‌ها از آنها برای حمله به نیروهای عربستان استفاده کرده‌اند. این "شواهد" را عربستان به آمریکا داده است.

منبع تصویر، Twitter

توضیح تصویر،

جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در توئیتر خود عکس خانم هیلی را در کنار عکس کالین پاول گذاشت و نوشت: "این نمایش و عواقبش را وقتی در سازمان ملل بودم دیدم."

نماینده ایران در سازمان ملل در بیانیه‌ای این اتهام‌ها را رد کرد و "شواهد" نمایش داده شده را ساختگی خواند. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران هم گفته این اقدام آمریکا برای منحرف کردن نگاه جهان به جنگ در یمن است که به گفته او آمریکا با فروش سلاح به عربستان، آتش جنگ را تندتر کرده است.

جواد ظریف، وزیر خارجه ایران هم در توئیتر خود عکس خانم هیلی را در کنار عکس کالین پاول گذاشت و نوشته: "این نمایش و عواقبش را وقتی در سازمان ملل بودم دیدم..."

اشاره آقای ظریف به سخنان آقای پاول درباره سلاح‌های کشتار جمعی حکومت صدام حسین بود که بعدها معلوم شد دروغ بود.

کمتر از یک ماه پیش سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران از کمک مستشاری ایران به یمن خبر داد.

او گفته بود: "هرجا ملت اسلامی تحت ظلم باشد از آنها حمایت می کنیم و در کشورهای دیگر از جمله یمن، حمایت های ما تفاوت دارد و کمک های ما باید به درخواست حاکمیت باشد." وی افزود در یمن "حکومت در دست انصارالله است و کمک‌های ما هم عمدتا در حد کمک‌های مستشاری و عمدتا معنوی است."

انصارالله عنوانی است که گروه حوثی‌های یمن برای خود انتخاب و خود را دولت انقلابی یمنی معرفی کرده است.