هشدار تند آیت‌الله خامنه‌ای به احمدی‌نژاد

رهبر ایران در هشتمین سالگرد تظاهرات نهم دی ماه رییس جمهور سابق ایران را به لجن‌پراکنی متهم کرده است

منبع تصویر، Khamenei.ir

توضیح تصویر،

رهبر ایران در هشتمین سالگرد تظاهرات نهم دی ماه رییس جمهور سابق ایران را به لجن‌پراکنی متهم کرده است

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران گفته است: "نمی‌شود که انسان یک دهه همه‌کاره کشور باشد، بعد در دهه بعدی تبدیل شود به مخالف‌خوان کشور."

او امروز چهارشنبه ۶ دی در تهران گفت: "این کسانی که کشور در اختیارشان بوده یا هست، دیگر حق ندارند علیه کشور حرف بزنند، این‌ها باید پاسخگو باشند."

این سخنان هشدار به محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین تلقی می‌شود که در هفته‌های اخیر انتقادات تندی به قوه قضائیه و رئیس آن وارد کرده و از جمله او را فاقد صلاحیت دانسته و خواهان کناره گیری او شده بود.

آقای احمدی نژاد اخیرا در یک سخنرانی گفته بود: "هر کسی در هر مقام و منصبی که باشد، اگر ملت او را نخواهد، او غاصب است... هر اقدامی انجام دهد، تخلف است. هر تصرفی در بیت المال انجام دهد، بعدا باید پاسخگو باشد".

رئیس جمهور پیشین ایران همچنین متنی طولانی به عنوان "ارزیابی تحلیلی" عملکرد قوه قضائیه منتشر کرده و ۲۹ ایراد به نظام قضایی ایران گرفته بود.

اما آیت الله خامنه‌ای گفته است: "همه مدیران جمهوری اسلامی از اول تا امروز، خدمات مهمی انجام داده‌اند... البته صدماتی هم زده‌اند... انسان باید خدمات دولتی‌ها و قضایی‌ها و مجلسی‌ها را در طول زمان، هر چه بوده، سپاسگزاری کند، صدمات را هم باید نقد کرد، منتها نقد منصفانه و مسئولانه، نه نقد همراه با تهمت."

رهبر ایران افزوده: "اینکه برداریم همین‌طوری بی‌هوا این قوه و آن قوه را بدون هیچ تمییزی محکوم کنیم، اینکه هنری نیست. هر بچه‌ای می‌تواند سنگ بردارد و شیشه‌ها را بشکند."

آیت الله خامنه‌ای گفته نقد با اتهام زدن تفاوت دارد و "تهمت و لجن‌پراکنی حرام" و "تکرار حرف دشمن" است.

تحلیل - جمشید برزگر

آیت‌الله خامنه‌ای در حالی از ضرورت پاسخگویی سخن گفته، که خود در سه دهه گذشته، در ساختار حقیقی و حقوقی قدرت، بیش از هر فرد دیگری قدرت و امکانات را در اختیار داشته و در عمل همه‌کاره کشور بوده و سخن او فصل‌الخطاب قلمداد شده است.

اما آیا او خود را نیز مشمول همین اصل می‌داند که مسئولی که «کشور در اختیارش است، به جای پاسخگویی نمی‌تواند نقش مدعی علیه این و آن را بازی کند»؟

منبع تصویر، KHamenei.ir

توضیح تصویر،

بعد از انتخابات ۱۳۸۸ آقای احمدی‌نژاد گفته بود که رابطه‌اش با رهبر از جنس رابطه پدر و پسری است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

روابط آقای خامنه‌ای و آقای احمدی‌نژاد در دوره دوم ریاست جمهوری او به سردی گرایید و پس از آن هم گاه حتی پر تنش بود تا جایی که رهبر ایران به صراحت آقای احمدی نژاد را از نامزدی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری منع کرد، اما سخنان امروز رهبر ایران از نظر صراحت و تندی علیه رئیس جمهور سابق بی نظیر است.

آیت الله خامنه‌ای پس از انتخابات جنجال برانگیز سال ۱۳۸۸ در خطبه نمازجمعه تهران گفته بود: "میان آقای هاشمی [رفسنجانی] و رئیس جمهور (احمدی نژاد) از سال ۸۴ اختلاف نظرهای متعددی درباره مسائل خارجی، نحوه اجرای عدالت اجتماعی و برخی مسائل فرهنگی وجود دارد که البته نظر رئیس جمهور به نظر بنده نزدیکتر است".

او همچنین مخالفان و منتقدان آقای احمدی‌نژاد را که به نتایج اعلام شده انتخابات آن سال بی اعتماد و معترض بودند به "بی بصیرتی" متهم کرد. در همان دوره محمود احمدی‌نژاد درباره رابطه‌اش با رهبر گفته بود: "نوع رابطه ما با مقام رهبری، فراتر از قالب‌های سیاسی و اداری است و رابطه از جنس محبت، اعتقادی، و پدر پسری است."

امارهبر ایران درسخنان امروزش گفته است: "خیلی باید مراقب خودمان باشیم. امام فرمودند که ملاک، حال فعلی افراد است. امام حکیم بود، معنای این سخن آن است که هیچ‌کس ضمانت درست بودن تا دم مرگ را ندارد."