درگیری دراویش گنابادی و نیروهای امنیتی در تهران

دراویش گنابادی حق نشر عکس Social media

پس ساعت‌ها تنش و درگیری میان دراویش گنابادی و مأموران امنیتی و لباس شخصی در اطراف خانه نورعلی تابنده، رهبر این سلسله دروایش، سایت مجذوبان نور گزارش داده که رئیس پلیس منطقه و مقامات امنیتی در محل حاضر شده‌اند و با دراویش تجمع کرده گفت‌وگو کرده‌اند.

این سایت که خبرهای دراویش گنابادی را پوشش می‌دهد، نوشته است که سرتیپ مسعود مصدق، از فرماندهان پلیس در محل حاضر شده و قول داده به حضور نیروهای لباس شخصی در خیابان‌های اطراف پایان دهد و خواهان متفرق شدن دراویش شده است.

به نوشته مجذوبان، دراویش به او گفته‌اند که "تا بازگرداندن کامل آرامش به منطقه و تعهد متقن نسبت به جلوگیری از اقدام افراد خودسر، بر حضور پرشمار خود در این محل ادامه خواهند داد".

بازتاب خبر حضور نیروهای امنیتی در نزدیکی خانه نور علی تابنده از دراویش گنابادی در شبکه‌های اجتماعی منجر به جمع شدن تعداد زیادی از دراویش و پیروان آنها در این منطقه شد. آنها با هشتگ #گلستان_هفتم، خیابانی که خانه آقای تابنده در آن واقع است، واکنش نشان داده‌اند.

به گفته وبسایت مجذوبان نور، پایگاه خبری دروایش گنابادی، هدف نیروهای امنیتی از حضور در خیابان هفتم گلستان در منطقه پاسداران، خانه نورعلی تابنده، استقرار پست ایست بازرسی بود.

فائزه عبدی‌پور، یکی از دراویش گنابادی که عصر امروز، یکشنبه ۱۵ بهمن ماه، در محل درگیری بود، به بی‌بی‌سی فارسی گفت که از زمان حضور شب گذشته نیروهای امنیتی در اطراف خانه نورعلی تابنده، رهبر دراویش گنابادی، به تدریج به جمعیت حامیان و مریدان او اضافه شده است.

به گفته خانم عبدی‌پور، تنها خواسته دراویش آن است که ایست‌های بازرسی و "تعرض به حریم" آقای تابنده متوقف شود.

تصاویری از خیابان گلستان هفتم در شبکه‌های مجازی منتشر می‌شود که گفته می‌شود مربوط به درگیری امروز نیروهای امنیتی با دراویش گنابادی است. وبسایت مجذوبان نور در آخرین خبرهای #گلستان_هفتم گزارش داده: "دراویش نگرانی خود را از حضور غیرقانونی و تحریک‌کننده‌ی نیروهای سپاهی و لباس‌شخصی از‌‌ همان لحظات اول با پلیس ۱۱۰ برای کنترل منطقه تماس گرفته و تصاویر و شماره پلاک‌های خودرو‌های مذکور را به جهت پیگیری و شناسایی این افراد تسلیم مأموران کلانتری کردیم اما نه‌تنها پیگیری خاصی صورت نگرفت بلکه تحریکات و تردد خودرو‌های حاوی افراد لباس‌شخصی مسلح تا صبح ادامه یافت."

محمد در انتقاد به علکرد نیروی انتظامی، نوشته: "گرچه نیروی انتظامی گفته همکاری میکنه و نیروهاش رو جمع میکنه متاسفانه ناتوان هست از برخورد با لباس شخصی‌های سوار بر اتومبیل و موتورسیکلتی که با اسلحه و دوربین با دراویش درگیر میشوند. #گلستان_هفتم"

کیارش، از کاربران توییتر یکی از اولین کسانی بود که از جو امنیتی #گلستان_هفتم خبر داد (۲)

بهزاد، یکی از کاربران توییتر با #گلستان_هفتم هم به حضور نیروهای امنیتی در خیابان گلستان هفتم واکنش نشان داد و هم به خبری که روز گذشته، شنبه ۱۴ بهمن، خبرگزاری تسنیم منتشر کرده و گفته 'نتایج نظرسنجی دانشگاه نشان می‌دهد مردم ایران علی‌رغم داشتن مطالبات معیشتی و اقتصادی، از سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران حمایت می‌کنند.'

فرهاد، یک کاربر توییتری دیگر هم در حمایت از تجمع دراویش گنابادی نوشت

در دوازده ساعت گذشته با هشتگ‌های #گلستان_هفتم و #دراویش_گنابادی بیش از ۱۴ هزار بار توییت شده اشت.

موضوعات مرتبط