وزیر امور خارجه آمریکا: ایران باید از سوریه خارج شود

رکس تیلرسون حق نشر عکس Getty Images

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا که در امان پایتخت اردن به سر می‌برد، از ایران خواسته که سوریه را ترک کند.

آقای تیلرسون گفته که آمریکا به شدت از "حادثه اخیر بین اسرائیل و عوامل ایران در جنوب سوریه" نگران شده و معتقد است که این حادثه بار دیگر نشان داده که حضور ایران در سوریه، منطقه را بی‌ثبات می‌کند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: "به عقیده ما ایران باید نظامیان و شبه‌نظامیان خود را از سوریه خارج کند و اجازه دهد که روند صلح در گفت‌وگوهای ژنو شکل بگیرد".

+ سقوط جنگنده اسرائیلی و حمله به اهدافی در سوریه؛ ایران اسرائیل را به دروغگویی متهم کرد

+ آمریکا: از اسرائیل در مقابل نفوذ ایران حمایت می‌کنیم

+ هشدار نتانیاهو به ایران و سوریه: هر حمله‌ای علیه اسرائیل را تلافی می‌کنیم

اسرائیل روز شنبه ۱۰ فوریه (۲۱ بهمن) اعلام کرد که یک پهپاد ایرانی را ساقط کرده است که به حریم هوایی‌اش وارد شده بود.

ساعتی بعد اعلام شد که هواپیماهای اسرائیلی مرکز هدایت این پهپاد را در داخل خاک سوریه هدف قرار داده‌اند، اما پدافند هوایی سوریه دست کم یک جنگنده اف-۱۶ اسرائیلی را ساقط کرده است.

ایران از متحدان اصلی بشار اسد، رئیس جمهور سوریه است و به همراه روسیه در سال‌های اخیر در حفظ حکومت او در مقابل گروه‌های مخالف مسلح نقش حیاتی داشته.

مقام‌های ایران می گویند که به درخواست دولت قانونی سوریه در این کشور حضور "مستشاری" دارند.

علی اکبر ولایتی، وزیر امور خارجه پیشین و مشاور امور بین‌الملل رهبر ایران امروز گفته است: "کسانی باید از سوریه بروند که بدون اجازه دولت قانونی آنجا هستند."

'ایران و حزب الله می خواهند در سوریه بمانند'

همزمان در روز چهارشنبه نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل، در یک جلسه شورای امنیت برای بحث درباره سوریه، ایران و حزب‌الله را متهم به برنامه ریزی برای "ماندن در سوریه" کرد.

وی همچنین درباره پهپاد ایرانی که اسرائیل زد گفت: "ورود پهپاد ایرانی به حریم هوایی اسرائیل، افزایش آشکار و نامطلوب منازعه بود."