صفحه ویژه نوروز ۱۳۹۷

مهمترین خبرها

 • نوروز

  برنامه ویژه نوروز ۱۳۹۷

  از کنسرت ابی تا مسابقات فوتبال؛ برنامه‌های ویژه نوروز ۱۳۹۷ در تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی

 • نوروز

  نوروز، هویت ملی و دینی ایرانیان

  نوروز فقط جشن آغاز سال نو نیست. بلکه با بزرگداشت جشن نوروز ما سه مرحله بزرگ از تاریخ فرهنگی و باستانی ایران را نیز جشن می‌گیریم. اول تاریخ کهن ایران که شاهد جشن‌ها و شادی‌های گوناگون بوده، دوم جشن تداوم سنن باستانی و حیات فرهنگی ایران که توانسته تا امروز ادامه یابد و سوم شادمانی امیدوار کننده‌ای به سال‌های پیش رو و امید به آینده‌ای بهتر.

 • افغانستان

  عکس, رنگ و بوی نوروز در کابل به روایت تصویر

  نوروز یکی از جشن‌های باستانی مردم در افغانستان به حساب می‌آید. تنها در دوران حاکمیت گروه طالبان برگزاری این جشن در افغانستان ممنوع اعلام شده بود. نوروز اما قبل از حاکمیت طالبان به صورت گسترده و بعد از آن هم به صورت باشکوه در بسیاری از شهرهای این کشور جشن گرفته می‌شود. عکس‌ها از ملائیکه احمدزی خبرنگار بی‌بی‌سی

 • برنامه ویژه نوروز ۱۳۹۷ با گروه موسیقی (band 25)

  ویدیو, برنامه ویژه نوروز ۱۳۹۷ با گروه موسیقی (band 25), مدت 4,22

  برنامه ویژه نوروز ۱۳۹۷ با گروه موسیقی (band 25)

 • برنامه ویژه نوروز ۱۳۹۷ با احمد آزاد

  ویدیو, برنامه ویژه نوروز ۱۳۹۷ با احمد آزاد, مدت 6,01

  برنامه ویژه نوروز ۱۳۹۷ با احمد آزاد

 • برنامه ویژه نوروز ۱۳۹۷ با معین

  ویدیو, برنامه ویژه نوروز ۱۳۹۷ با معین, مدت 13,49

  برنامه ویژه نوروز ۱۳۹۷ با معین

 • برنامه ویژه نوروز ۱۳۹۷

  ویدیو, برنامه ویژه نوروز ۱۳۹۷ - گفت‌و‌گو با فرداد فرحزاد, مدت 3,31

  برنامه ویژه نوروز 1397

 • برنامه ویژه نوروز ۱۳۹۷

  ویدیو, برنامه ویژه نوروز ۱۳۹۷ - حافظ خوانی, مدت 9,40

  برنامه ویژه نوروز ۱۳۹۷

 • برنامه ویژه نوروز ۱۳۹۷

  ویدیو, برنامه ویژه نوروز ۱۳۹۷ - گفت‌و‌گو با رعنا رحیم‌پور, مدت 3,28

  برنامه ویژه نوروز ۱۳۹۷

 • اولین جشنواره "نوروز - میراث فرهنگی گردشگری" در تاجیکستان

  ویدیو, اولین جشنواره "نوروز - میراث فرهنگی گردشگری" در تاجیکستان, مدت 3,47

  در شهر دوشنبه اولین جشنواره "نوروز - میراث فرهنگی گردشگری" برگزار شده. در این جشنواره، تاجیکستان نوروز را به عنوان نشانه ملی گردشگری‌اش معرفی کرده.

 • شیرازه ٤

  بشنوید, شیرازه (۴): شهر و حافظه, مدت 10,00

  این قسمت درباره شهر و حافظه است. خاطراتی که شهرها حفظ می‌کنند و اثری که تغییرات در شهرها بر خاطرات ما از مکان‌های شهری می‌گذارد.

 • هفت شنبه

  بشنوید, هفت‌شنبه: نرم نرمک می‌رسد اینک بهار, مدت 9,54

  هفت‌شنبه یک برنامۀ هفتگی از رادیوی فارسی بی‌بی‌سی است که به تازه‌های موسیقی پاپ ایران اختصاص دارد

 • قافله نوروز و آنها که جا می‌مانند

  ویدیو, قافله نوروز و آنها که جا می‌مانند, مدت 1,36

  با وجود شادی و خوشی که ایام نوروز آورنده آن است، درهمین ایام است که مشکلات اقتصاد و معیشت بیشتر خودش را نشان می‌دهد.

 • لیلا حاتمی

  سینما در سالی که گذشت: از توقیف فیلم و ممنوع‌الخروجی فیلمساز تا ماجرای لیلا

  سینمای ایران سال درخشانی را پشت سر نگذاشت، علاوه بر این که برخی فیلمها مانند 'عصبانی نیستم' با وجود وعده‌های مکرر به پرده نقره‌ای اکران راه پیدا نکردند، برخی سینماگران مانند رضا درمیشیان و حمیدرضا آذرنگ با انتقاد از فضای فرهنگ و هنر موجود در ایران گفتند از رأیی که به حسن روحانی داده‌اند راضی نیستند.

 • وزرا

  مجلس در سال ۹۶؛ مجلسی با چهره‌های درجه دو

  نمایندگان مجلس در سال ۹۶ چندین اولین را تجربه کردند، حمله "تروریستی"، بازتاب گسترده بودجه سالانه و رد کلیات لایحه بودجه درصحن علنی، استیضاح همزمان سه وزیر، ریاست ده ساله رئیس مجلس و حضور مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درصحن علنی و سلفی دردسرساز.

 • تئاتر

  تئاتر ٩٦ : سال توقیف و اتحاد

  سال ٩٦ نيز همچون سال هاى پيش از خود فراز و نشيب ها و تلخى و شيرينى هايى را براى جامعه تئاتر ايران به همراه داشت. آثارى بر صحنه رفتند و بخت يارشان بود و توانستند ركوردهاى فروش را بشكنند. آثارى نيز گرفتار تيغ بلاى مميزى شده و از رفتن بر صحنه محروم ماندند.

 • احمزاده

  درگذشتگان ۹۶: مرگ در سال ابری

  یک سال دیگر هم گذشت و در ۳۶۵ روز گذشته بسیاری از چهره‌ها رخت از جهان بربستند. در میان تمامی آن‌هایی که جای‌شان بر سفره هفت‌سین سال ۱۳۹۷ خالی‌ست، مروری داریم بر ۱۸ تن از آن‌ها که یا بر اثر بیماری، کهولت سن یا حادثه‌ای ناگهان نام‌شان به لیست متوفیان اضافه شده است:

 • زنان

  زنان و سالی که گذشت؛ بر بلندای اعتراض

  سال ۱۳۹۶ در حوزه قانون‌گذاری و سیاسی سال پر خبری در حوزه زنان نبود اما در عوض اعتراضات زنان به ویژه به موضوع حجاب اجباری، بیشترین توجه‌ها را به خود جلب کرد. بخش دیگری از این اعتراضات به مسایل معیشتی و اقتصادی و بخشی دیگر، مطالبه ورود به ورزشگاه‌ها بود.

 • کتابخانه

  سال ۱۳۹۶؛ کسی به داد 'یار مهربان' نرسید

  تغییر مدیریت وزارت ارشاد و سپردن سکان تصمیم‌گیری به معاون فرهنگی سابق از مهمترین رخدادهای حوزه نشر در سال ۱۳۹۶ بود.

 • ایران

  ۹۶ سال خشم؛ از دراویش تا زنان و کارگران

  سال ۱۳۹۶، سال برون آمدن «خشم سیاسی و اجتماعی» بود. روزهایی سخت و پرچالش برای حاکمیت که با حرکت‌های اجتماعی، اعتراض‌های عمومی و موضع‌گیری‌ علیه نحوه سیاست‌ورزی و ایدئولوژی راس هرم قدرت، غافلگیر شد.

 • تهران

  ۹۶: وقتی یاس بر ترس غلبه کرد

  اتفاقی که در دی ماه ۱۳۹۶ و بعد از آن با نفی حجاب اجباری در فضای سیاسی ایران افتاد در چهار دهه‌ اخیر بی نظیر بوده است. دو دهه طول کشید تا مقامات جمهوری اسلامی از حیطه‌ خصوصی خود را کنار کشیدند چون رویای آنها برای کنترل این فضا به کابوس تبدیل شده بود.خیابان نیز به تدریج دارد از انحصار گفتمان اسلامگرایی خارج می شود.

 • ترامپ

  سیاست خارجی ایران ۹۶: مهار مثلث ترامپ، نتانیاهو و بن سلمان

  سال ۱۳۹۶ سال پر تلاطمی برای ایران بود. این تلاطم‌ها در عرصه سیاست خارجی نیز مشکلات جدی پیش روی ایران قرار داد. این مسائل شامل چالش‌های قابل‌توجه در اجرای برجام، فشارهای تازه غرب بر سر برنامه موشکی ایران، تنش‌های بیشتر با عربستان و هم‌پیمانانش در منطقه، ادامه جنگ در سوریه و یمن و تحولات دیگری چون اعلام استقلال کردستان عراق، بحران میان عربستان سعودی و قطر و استعفای پر هیاهوی سعد حریری (نخست‌وزیر لبنان) در عربستان بود که همگی به نحوی سیاست خارجی ایران را تحت‌تاثیر قرار دادند.

 • روحانی

  اقتصاد ایران ۹۶؛ سالی که کاسه‌ صبر مردم لبریز شد

  انتخابات دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری از مهمترین رخدادهای سال ۱۳۹۶ بود و حسن روحانی با پیروزی در این انتخابات دومین دولت خود را تشکیل داد. مسایل اقتصادی در دوران رقابت‌های انتخاباتی، یکی از فصول اصلی تبلیغات و مناظره‌ها بود.

 • خامنه ای

  ۹۶؛ مطالبه رهبر از زمین سوخته

  سال نود و شش را میتوان سال برزخی محیط زیست و محیط بانان نامید. سالی که بحران اب، کشاورزان را به معترضان بدل کرد و محیط زیست هم امنیتی شد.

 • تهران

  تهران ۹۶؛ کورسوی نور در شهر بی شهردار

  تهران در آستانه آغاز سال ۱۳۹۷، شهری است خسته و نگران که با تردید به آینده‌ می‌نگرد؛ آینده‌ای که دورنمای آن چندان روشن و امیدوارکننده نیست. تهران شب عید، شهری است که بدون شهردار که تا خرخره در بحران فرو رفته است.