کشته شدن ۴ ایرانی در حمله به پایگاهی در سوریه؛ ایران اسرائیل را محکوم کرد

بهرام قاسمی

منبع تصویر، AFP

وزارت امور خارجه ایران با محکوم کردن حمله به پایگاه هوایی تی‌-۴ در سوریه، اسرائیل را مسئول این حمله خوانده است؛ هم‌زمان خبرگزاری‌های ایران از کشته شدن چهار ایرانی در این حملات را تایید کرده‌اند.

پیشتر گزارش شده بود که در حمله موشکی به پایگاه تی‌-۴ در شمال شرق دمشق، دست کم ۱۴ نظامی کشته شده‌اند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از این حمله به عنوان "تجاوز رژیم صهیونیستی به سوریه" یاد کرده و آن را "نقض حاکمیت ملی و تمامیت ارضی این کشور و مغایر با تمامی قوانین و موازین بین‌المللی" خوانده است.

آقای قاسمی گفته است که چنین حمله‌ای شرایط بحرانی در سوریه و معادلات منطقه را پیچیده‌تر می‌کند.

روسیه همزمان گفته است که این حمله را اسرائیل انجام داده است اما اسرائیل تاکنون به این گزارش واکنشی نداشته است.

کمتر از دو ماه پیش (فوریه) نیز همین پایگاه نظامی از سوی اسرائیل و در پاسخ به "حمله‌ای از سوی یک پهپاد ایرانی" مورد هدف قرار گرفته بود.

اسرائیل روز شنبه دهم فوریه گفت که یک حمله هوایی در مقیاس وسیع علیه اهداف سوری و ایرانی در سوریه انجام داده است. سوریه هم در همین خصوص اعلام کرد که چند هواپیمای اسرائیلی را هدف قرار داده است. ایران نیز در واکنشی این ادعای اسرائیل را "مضحک" خوانده و گفت که حضور ایران در سوریه صرفا "مستشاری" است.

پیشتر وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای گفت که ارتش این کشور حمله‌ای هوایی در سوریه انجام نداده است.

در پی این گزارش ها کریستوفر شروود از سخنگویان پنتاگون در بیانیه ای ضمن تکذیب نقش آمریکا در چنین حمله ای نوشت: "با این حال ما اوضاع را دنبال می کنیم و از تلاش های جاری دیپلماتیک برای مسئول شناختن کسانی که در سوریه یا سایر نقاط از سلاح های شیمیایی استفاده کرده اند حمایت می کنیم."

روز شنبه (۷ آوریل) گزارش شد که "حمله‌ای شیمیایی" در شهر دوما در حومه دمشق انجام شده است که به دولت سوریه نسبت داده شد. سوریه این حمله را تکذیب کرده است.

گفته می‌شود در این حمله ده ها نفر کشته و صدها نفر دیگر مصدوم شده‌اند و عکس‌ها و فیلم‌های دلخراشی از کودکانی منتشر شده که در مکان‌های سرپوشیده کنار اعضای خانواده‌شان روی زمین افتاده‌اند.

دونالد ترامپ دیروز یکشنبه (۸ آوریل) در یک رشته توییت دولت بشار اسد و حامیانش روسیه و ایران را مقصر شناخت و گفت سوریه "بهای سنگینی" خواهد پرداخت.

همزمان دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه یکشنبه شب به وقت آمریکا با انتشار بیانیه مشترکی قول "واکنشی هماهنگ، شدید و مشترک" به حمله ادعایی در دوما را داده اند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است امروز دوشنبه برای بررسی حمله شیمیایی به دوما در غوطه شرقی تشکیل جلسه دهد.

اتحادیه اروپا هم در بیانیه‌ای گفته است که "شواهد" حاکی از این است که حمله شیمیایی کار "رژیم" سوریه بوده است.