دفتر رهبر ایران 'وارد پرونده‌ بازداشتی‌های محیط زیست نمی‌شود'

فعالان محیط زیستی حق نشر عکس Socail media
Image caption فعالان محیط زیستی بازداشت شده در تهران

با گذشت ۱۱۷ روز از بازداشت فعالان محیط زیستی در ایران، امروز دو‌شنبه ۳۱ اردیبهشت، دفتر رهبر ایران در پاسخی غیر رسمی به نامه خانواده این بازداشت‌شدگان گفته است که "این پرونده ویژه اطلاعاتی قوه قضاییه است و قرار نیست دفتر به آن ورود کند."

میرحسام خالقی، برادر امیرحسین خالقی، یکی از فعالان محیط زیستی بازداشت شده در توییتر خود از ارسال نامه به دفتر رهبر ایران و پاسخ آن خبر داده است.

به گفته نزدیکان فعالان محیط زیستی بازداشت شده، خانواده این افراد تاکنون چندین نامه به مجلس، دولت و رهبر ایران نوشته‌اند، اما پاسخ مشخصی دریافت نکرده‌اند.

در همین حال در حالیکه پیشتر به نقل از ایلنا و ایسنا اعلام شد که پیام درفشان، وکیل خانواده کاووس سیدامامی و تعدادی از فعالان محیط زیستی بازداشت شده اعلام کرد: "حدود ۲۰ نفر دیگر در جنوب کشور در رابطه با این پرونده بازداشت شده‌اند که دلیل اصلی بازداشت آنها نیز مشخص نیست."

آقای درفشان در گفتگو با اعتماد آنلاین هر نوع مصاحبه‌ای در این باره را تکذیب کرد و گفت: "اطلاعی از بازداشت ۲۰ نفر ندارم."

بیشتر بخوانید:

هومن جوکار، امیرحسین خالقی، سام رجبی، طاهر قدیریان، نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی، مراد طاهباز و کاووس سیدامامی اوایل بهمن ماه سال گذشته دستگیر شدند.

دو هفته بعد از بازداشت به خانواده آقای امامی اعلام شد که او در زندان "خودکشی" کرده و جان باخته است.

در ادامه روند بازداشت‌ها حسن راغ، عارف زارع، محمد زارع در جنوب ایران بازداشت شدند.

حق نشر عکس Social medai
Image caption کاووس سید امامی

قوه قضاییه اتهامات این افراد را جاسوسی اعلام کرد. اما وزیر اطلاعات ایران در مصاحبه‌ای اعلام کرد که این افراد جاسوس نیستند.

به گفته برخی از خانواده‌ها در طول این مدت ملاقات یا تماس تلفنی به طور نامنظم امکان پذیر بوده است. این در حالی است که گفته می شود بعضی از خانواده‌ها مانند خانواده طاهر قدیریان ۴ ماه است که ملاقات یا تماس تلفنی نداشته و از وضعیت فرزندشان بی‌اطلاع هستند.

همچنین مریم ممبینی همسر کاووس سیدامامی که می‌خواست با فرزندانش به کانادا برود، ممنوع الخروج شده است. خانم ممبینی به دلیل فشارهای روحی مدتی است در بیمارستان بستری شده است.

موضوعات مرتبط