استعفای سفیر آمریکا در استونی 'به دلیل اظهارات ترامپ'

جیمز دی ملویل

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

جیمز دی ملویل در چندین کشور اروپایی پست های بلندپایه داشته است

سفیر آمریکا در کشور استونی تصمیم گرفته است از مقام خود استعفا کند. گفته می‌شود علت این استعفا، نارضایتی او از سیاست‌ها و اظهارات دونالد ترامپ در مورد متحدان اروپایی آمریکا بوده است.

به نوشته مجله فارین پالیسی، جیمز دی ملویل در یک پست فیسبوکی فاش کرده که اظهارات دونالد ترامپ تصمیم او برای بازنشستگی را جلو انداخته است.

رییس جمهوری آمریکا بر بعضی از صنایع اروپایی تعرفه‌های تجاری وضع کرده و از متحدان ناتو هم به شدت انتقاد کرده است.

آقای ملویل در یک پست خصوص فیسبوکی که فارن پالیسی آن را دیده، به دوستانش گفته است: "اینکه رییس جمهور بگوید 'اروپا برای بهره‌کشی از آمریکا و حمله به دارایی های ما تشکیل شده 'یا اینکه 'ناتو به بدی نفتا (موافقت‌نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی) است ' ، نه تنها اشتباه و غلط است بلکه به من ثابت می‌کند که وقت رفتن است."

آقای ملویل یک دیپلمات شاغل در وزارت خارجه آمریکاست و از سال ۲۰۱۵ که باراک اوباما، رییس جمهوری وقت آمریکا او را مامور سفارت این کشور در استونی کرد، در این پست بوده است.

وی گفته است با شش رییس جمهور آمریکا کار کرده و در خلال این مدت، هیچگاه فکر نمی‌کرد به نقطه‌ای برسد که تنها کار محترمانه، استعفا باشد.

جیمز دی ملویل پیش از آن هم در چندین کشور اروپایی پست‌های مهم دیپلماتیک داشته و طبق آنچه در زندگی‌نامه او در وبسایت وزارت خارجه آمریکا آمده، به زبان‌های روسی، آلمانی و فرانسه هم حرف می‌زند.

طی ماه‌های اخیر، چند دیپلمات آمریکایی دیگر هم محل ماموریتشان را قبل از موعد ترک کردند.

در ماه ژانویه، جان فیلی، سفیر آمریکا در پاناما از مقامش استعفا کرد و گفت نمی‌تواند تحت ریاست جمهوری دونالد ترامپ به کار ادامه بدهد.

یک ماه قبل از آن هم الیزابت شکلفورد، به ماموریت خود در نایروبی پایان داد. وی از نایروبی برای دفتر نمایندگی آمریکا در سومالی کار می‌کرد.

به نوشته فارین پالیسی، خانم شکلفورد در نامه‌ای به رکس تیلرسون، وزیر خارجه وقت آمریکا نوشت به این دلیل استعفا می‌دهد که آمریکا دیگر برای موضوع حقوق بشر اولویت قائل نیست.