حذف مدافع قهرمانی از ویمبلدون؛ پایان رویای تکرار 'فدال'

حق نشر عکس Reuters
Image caption راجر فدرر که ماه آینده ۳۷ ساله می‌شود تا قبل از این بازی عملکردی کاملا مقتدرانه داشت

راجر فدرر، بخت اول و مدافع عنوان قهرمانی ویمبلدون با شکست مقابل کوین اندرسون از یک‌چهارم نهایی این مسابقات حذف شد.

فدرر که امسال به دنبال کسب نهمین قهرمانی در این مسابقات بود در ست سوم مسابقه یک "مچ پوینت" (امتیاز منجر به بردن بازی) را از دست داد. تنیس‌باز سوئیسی این بازی که چهار ساعت و سیزده دقیقه طول کشید را با نتایج ۱۱-۱۳ ۴-۶ ۵-۷ (۷-۵) ۷-۶ ۶-۲ به حریف اهل آفریقای جنوبی که بخت هشتم قهرمانی بود، باخت.

راجر فدرر تا همین الان هم بیشتر از هر مردی قهرمان ویمبلدون شده است اما با قهرمانی در رقابت‌های امسال می‌توانست با رکورد مارتینا ناوراتیلوا مساوی کند.

راجر فدرر که ماه آینده ۳۷ ساله می‌شود تا قبل از این بازی عملکردی کاملا مقتدرانه داشت و دوزان لایوویچ، لوکاس لاچکو، جان لنارد اشتراف و آدرین ماناروینو را بدون واگذاری حتی یک ست و مجموعا در کمتر از ۶ ساعت شکست داد. اما اندرسون که برای اولین بار به یک‌چهارم نهایی ویمبلدون رسیده بود، با حذف دارنده ۲۰ گرند‌اسلم، ثابت کرد فدرر هم انسان است و شکست می‌خورد.

کوین آندرسون که در سال ۲۰۱۷ نایب قهرمان اوپن آمریکا شده، در طول این مسابقه لحظه به لحظه بهتر شد و توانست برای اولین بار در ۵ دیداری که به مصاف اسطوره سوئیسی رفته بود، او را شکست دهد. بوریس بکر، قهرمان سال‌های دور ویمبلدون پس از بازی در مورد آندرسون گفت : "او بهترین بازی زندگیش را انجام داد."

با عملکرد عالی فدرر در ست نخست، هیچکس نمی‌توانست پیشبینی کند که این مسابقه با باخت او به پایان می‌رسد. تا قبل از این مسابقه هیچ بازیکنی نتوانسته بود از سرویس‌های بی‌نقص راجر فدرر جان سالم بدر ببرد، اما آندرسن کاری کرد که فدرر برای اولین بار در ۸۵ گیمی که سرویس زده بود، بازنده شود. آخرین باری که فدرر در ویمبلدون گیمی که سرویس می‌زد را باخت، در مسابقه نیمه‌نهایی پارسال مقابل توماس بردیچ بود.

آندرسون که اولین تنیس‌باز آفریقای جنوبی پس از کوین کارن (سال ۱۹۸۳) است که به نیمه‌نهایی ویمبلدون می‌رسد، پس از مسابقه گفت: "مسابقه‌هایی مانند این خیلی خاص هستند. بردن راجر فدرر، اتفاقی است که در خاطر من خواهد ماند، اما امیدوارم که دو مسابقه بعدی را هم با پیروزی پشت سر بگذارم."

با حذف فدرر رویایی بسیاری از هواداران تنیس که امیدوار بودند دیدار کلاسیک ده سال پیش "فدال" تکرار شود، بر باد رفت. راجر فدرر و رافائل نادال در فینال ویمبلدون ۲۰۰۸ به مصاف هم رفتند؛ مسابقه‌ای که بسیاری معتقدند بزرگ‌ترین بازی تاریخ تنیس است. نادال آن بازی را ۲-۳ برد.

موضوعات مرتبط