مصوبه مجلس در اصلاح قانون مبارزه با پولشویی در مجمع تشخیص مصلحت تصویب شد

از راست صادق لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس قوه قضائیه و عضو شورای نگهبان، علی لاریجانی رئیس مجلس و احمد جنتی دبیر شورای نگهبان.
توضیح تصویر،

از راست صادق لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس قوه قضائیه و عضو شورای نگهبان، علی لاریجانی رئیس مجلس و احمد جنتی دبیر شورای نگهبان.

مجمع تشخیص مصلحت نظام در اولین جلسه خود به ریاست صادق لاریجانی که پس از درگذشت محمود هاشمی شاهرودی به این سمت منصوب شده است، مصوبه مجلس در اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را تصویب کرده است.

پیشتر شورای نگهبان با طرح ایراداتی به این مصوبه از تایید آن خودداری کرده بود اما با اصرار نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر مصوبه خود، موضوع برای رفع اختلاف به تعیین تکلیف نهایی به صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده شد.

مطابق قانون اساسی ایران در صورت بروز اختلاف میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام، تصمیم گیر نهایی خواهد بود. علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و صادق لایجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو شورای نگهبان است.

غلامرضا مصباحی مقدم از اعضای مجمع تشخیص مصلحت به خبرگزاری ایرنا گفته است که قانون مبرارزه با پولشویی برای ابلاغ، از سوی مجمع تشخیص برای رئیس مجلس شورای اسلامی ارسال می شود. او به خبرگزاری مهر هم گفته که مدیریت صادق لاریجانی در این باره " قابل توجه بود".

توضیح تصویر،

مصوبه مورد اختلاف مجلس و شورای نگهبان در اولین جلسه مجمع به ریاست صادق لاریجانی تصویب شده است

اصلاح قانون مبارزه با پولشویی یکی از چهار پیشنهاد گروه ویژه اقدام مالی (اف ای تی اف) برای خروج قطعی نام ایران از فهرست سیاه این نهاد است. اف ای تی اف یک سازمان بین المللی است که با هدف جلوگیری از پولشویی و مقابله با تامین مالی گروه های تروریستی و قاچاقچیان مواد مخدر تشکیل شده است.

اجرای پیشنهادهای این گروه به بهبود وضعیت مبادلات بانکی ایران منجر می شود. محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران به تازگی گفته بود که پولشویی گسترده در جمهوری اسلامی ایران "یک واقعیت است". این اظهارات او باعث حملات بی سابقه از سوی گروه هایی از حامیان آیت الله علی خامنه ای، به او شد.

سه پیشنهاد دیگر این گروه اصلاح قانون مبارزه با تروریسم، الحاق به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم و الحاق به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی است.

از چهار پیشنهاد گروه اف ای تی اف برای اصلاح قوانین در ایران فعلا دو پیشنهاد (اصلاح قانون مبارزه با تروریسم و اصلاح قانون مبارزه با پولشویی) به طور نهایی تصوییب شده است. الحاق به دو کنوانسیون بین المللی دیگر در مجلس شورای اسلامی تصویب شده اما شورای نگهبان هنوز آن را تایید نکرده و در حال حاضر موضوع اختلاف میان دو طرف است.