رئیس‌جمهور فرانسه شعارهای ضد یهودی 'جلیقه زردها' را به شدت محکوم کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption وزارت کشور فرانسه، تعداد معترضین روز شنبه در پاریس را پنج هزار نفر تخمین زده است

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، شعارهای یهودستیزانه گروهی از معترضین "جلیقه زرد" را در این کشور به شدت محکوم کرد.

روز شنبه، عده‌ای از معترضین، شعارهایی ضدیهودی و توهین‌آمیز علیه آلن فینکل‌‌کوت، روشنفکر و فیلسوف فرانسوی سردادند که در حال عبور از کنار آنها بود.

آقای مکرون این اتفاق را "نفی کامل" همه آن چیزهایی دانست که فرانسه را به گفته او، با عظمت کرده، و افزود که چنین حوادثی، تحمل نخواهد شد.

آلن فینکل‌‌کوت که یک استاد دانشگاه ۶۹ ساله است، به روزنامه پاریزین گفت که به هنگام عبور از کنار تظاهرات، برخی معترضین او را "صهیونیست کثیف" خوانده‌اند و به او گفته‌اند که خودت را در کانال بیانداز و غرق کن.

به گفته آقای فینکل‌‌کوت، حضور پلیس در محل موجب شد تا امنیت او تضمین شود.

این روشنفکر که فرزند یک مهاجر لهستانی است، خود از معترضین "جلیقه زرد" حمایت کرده، اما در عین حال انتقادهایی نیز از آنها به زبان آورده است.

او گفت که امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه بعد از این حادثه شخصا با او تلفنی تماس گرفته و از او حمایت کرده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption الن فینکل‌‌کوت از روشنفکرانی است که درباره موضوعات مختلف از جمله استعمار فرانسه، هویت یهودی و نظام آموزشی فرانسه کتاب‌هایی منتشر کرده است

دهها هزار نفر از معترضینی که به "جلیقه زردها" معروف شده‌اند، روز شنبه تظاهراتی ضد دولتی در پاریس و برخی دیگر از شهرهای فرانسه برگزار کردند.

پلیس برای متفرق کردن معترضین از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

این چهاردهمین هفته پیاپی است که معترضین در روزهای تعطیلات آخر هفته در اروپا (شنبه و یکشنبه) تظاهرات برپا می‌کنند.

این اعتراض‌ها در ابتدا به دلیل افزایش مالیات سوخت آغاز شد.

اما از آن زمان گروههای سیاسی مختلف از راست افراطی تا چپ‌های رادیکال به این اعتراض‌ها پیوسته‌اند و مجموعه‌ای از خواسته‌های متنوع را بیان کرده‌اند.

اعتراض‌های "جلیقه زردها" همچنین در مواردی به خشونت کشیده شده و حتی برخی از میراث فرهنگی شهر پاریس نیز در جریان این اعتراض‌ها آسیب دیده است.

منتقدین می‌گویند که پلیس فرانسه، خشونتی غیرضروری علیه این معترضین اعمال کرده است.

هر چند که از تعداد شرکت‌کنندگان در این اعتراض‌ها به مرور کاسته می‌شود، اما همچنان تعداد آنها بالای چندین هزار نفر تخمین زده می‌شود.

بر اساس اعلام وزارت کشور فرانسه، تعداد معترضین در روز شنبه در سراسر کشور، ۴۱ هزار و ۵۰۰ نفر بوده است که از این تعداد، پنج هزار نفر در پاریس به خیابان آمده بودند.

معترضین تعداد شرکت‌کنندگان را بسیار بیشتر از این ارقام اعلام می‌کنند و دستکم یکی از آنها به خبرگزاری فرانسه گفت که تنها در پاریس، ۱۵ هزار نفر به خیابان‌ها آمده بودند.

حق نشر عکس AFP
Image caption از آغاز اعتراضها ۱۴ هفته گذشته است، اما همچنان برخی در روزهای آخر هفته به خیابان می‌آیند

موضوعات مرتبط