انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برای بار دوم به تعویق افتاد

انتخابات افغانستان
توضیح تصویر،

انتخابات افغانستان برای دومین بار به تاخیر افتاده است

کمیسیون انتخابات افغانستان بار دیگر تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای ولایتی و انتخابات پارلمانی ولایت غزنی را به تعویق انداخت.

حوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان در یک نشست خبری اعلام کرد که این انتخابات با دو ماه تاخیر به تاریخ شش میزان/مهر ۱۳۹۸برابر با ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۹ برگزار می‌شود.

خانم نورستانی امروز در نشست خبری در کابل گفت: "برگزاری انتخابات به تاریخ تعیین شده قبلی مقدور نیست. به منظور تطبیق بهتر قانون انتخابات و به ویژه احکام ماده ۱۹ تعدیل قانون انتخابات، تامین شفافیت و عملی شدن ثبت نام و تشخیص رای‌دهندگان به طور مصون، انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شوراهای ولایتی و ولسی جرگه ولایت غزنی به تاریخ ۶ میزان ۱۳۹۸ برگزار شود."

او همچنین افزود: "در صورت انتخابات به تاریخ فوق‌الذکر برگزار شده می‌تواند که جوانب ذیربط به ویژه حکومت بودجه مورد نیاز را به موقع در اختیار حکومت قرار دهند."

هارون چخانسوری، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان گفته با آنکه حکومت انتظار داشت انتخابات در تاریخ اعلام شده برگزار شود ولی با توجه به "استقلالیت" کمیسیون انتخابات حکومت به تصمیم این کمیسیون احترام دارد.

آقای چخانسوری در صفحه توییترش نوشته است: "قرار معلومات كميسيون مستقل انتخابات پس از مشورت‌ها با احزاب سياسی و نهادهای مدنی ناظر انتخابات به اين فيصله رسيدند. اكنون حكومت با تمام امكانات آماده همكاری با‌كميسيون مستقل انتخابات می‌باشد، تا شاهد برگزاری انتخابات شفاف در كشور باشيم."

این دومین بار است که تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تعویق می‌افتد. ابتدا قرار بود این انتخابات در ۳۱ حمل/فروردین سال ۱۳۹۸ برگزار شود ولی سه ماه پیش کمیسیون انتخابات اعلام کرد که این انتخابات با سه ماه تاخیر در ۲۹ سرطان/تیر برگزار می‌شود.

دو هفته پیش اعضای جدید کمیسیون‌های مستقل انتخابات و شکایت‌های انتخاباتی افغانستان انتخاب و معرفی شدند. اعضای جدید این کمیسیون‌ها پس از برکناری اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی و توشیح قانون جدید انتخابات از سوی رئیس‌جمهوری معرفی شدند.

روسا و دوازده عضو قبلی کمیسیون‌های انتخابات و شکایات انتخاباتی ممنوع‌الخروج شده‌اند. دادستانی کل افغانستان اعلام کرد که هدف از این کار بررسی اتهام‌های سوءاستفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌ای است.

قانون جدید انتخابات افغانستان حدود چهار ماه پس از انتخابات جنجالی پارلمانی توشیح شد. انتخابات پارلمانی افغانستان که تاکنون نتایج نهایی آن اعلام نشده است، به دلیل بی‌نظمی و ادعاهای تقلب و جرایم انتخاباتی، انتقادهای گسترده‌ای را در پی داشته است.