دادگاه هلند دو عامل قتل محمدرضا کلاهی را به ۲۵ و ۲۰ سال زندان محکوم کرد

راست، عکس منتشر شده از محمدرضا کلاهی در دهه شصت و چپ، تصویری از علی معتمد در هلند که پس از قتل مشخص شد نام واقعی‌اش محمدرضا کلاهی است
Image caption راست، عکس منتشر شده از محمدرضا کلاهی در دهه شصت و چپ، تصویری از علی معتمد در هلند که پس از قتل مشخص شد نام واقعی‌اش محمدرضا کلاهی است

دادگاه در هلند پس از دو سال، دو فرد متهم به قتل محمدرضا کلاهی را به ترتیب به ۲۵ و ۲۰ سال زندان محکوم کرده است.

بنابر مدارکی که در دادگاه مطرح شده دو متهم پرونده، انور. آ ۲۸ ساله و مورو‌ا. میم ۳۵ ساله برای قتل آقای کلاهی ۱۳۰ هزار یورو پول گرفته بودند. اما مشخص نیست که این افراد از چه کسی پول را دریافت کرده بودند.

دادگاه یک نفر دیگر را نیز در ارتباط با این پرونده بازداشت کرده است که دو متهم اصلی این پرونده با او هماهنگ بوده‌اند و دستور قتل را از او دریافت کرده‌اند. این متهم سوم، برای ارتکاب به جرم دیگری، دوران حبس ۱۸ ساله خود را در زندان سپری می‌کرده است.

در ابتدا نام مقتول ۵۶ ساله، علی معتمد اعلام شده بود. اما بعدتر مشخص شد نام واقعی مقتول محمدرضا کلاهی صمدی است. مردی که جمهوری اسلامی ادعا می‌کرد عامل بمبگذاری در دفتر حزب جمهوری اسلامی در هفتم تیرماه سال ۱۳۶۰ بود.

محمدرضا کلاهی صمدی که ساکن شهر آلمیره هلند بود پانزدهم دسامبر ۲۰۱۵ در نزدیکی خانه‌اش کشته شد. چندی بعد دو عامل اصلی قتل او بازداشت شدند.

این دادگاه از سال ۲۰۱۷ در جریان بوده است.

انگیزه قتل چه بود؟

سه ماه پیش، سازمان اطلاعات و امنیت هلند اعلام کرده بود که درباره نقش ایران در ترور علی معتمد در سال ۲۰۱۵ و همچنین احمد نیسی در سال ۲۰۱۷ در شهر لاهه، "تقریبا یقین" دارد.

اما کمی بعد دادستانی هلند اعلام کرد هنوز شواهدی مبنی بر دست داشتن ایران در این سوء قصد پیدا نشده است.

دادستان عمومی هلند همچنین گفته بود علی معتمد در این کشور هیچ سابقه قضایی نداشته و انگیزه اصلی قتل او همچنان نامعلوم است.

در نهایت دادستانی خواستار حکم ۲۲ سال زندان برای متهمان شد. اما اکنون قاضی دو متهم پرونده را به ۲۵ و ۲۰ سال زندان محکوم کرده است.

مرتضی صادقی، فعال سیاسی ساکن هلند و از نخستین کسانی که در جریان رسیدگی به پرونده قتل علی معتمد نام واقعی او را افشا کرد، به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "متهمان در دادگاه از حق سکوت استفاده کرده‌اند. تنها یکی از متهمان گفته او کسی را نکشته است".

به گفته آقای صادقی، "در مدارک پلیس که در دادگاه عنوان شد، متهمان نمی‌دانستند که چه کسی را کشته‌اند و تصورشان بر این بوده که او یک فرد ۴۰ ساله و ترک تبار و خانواده‌دار است".

بر اساس شواهد موجود، دو متهم اصلی این پرونده در ارتباط با گروه‌های تبهکار در آمستردام سابقه قضایی داشتند.