فلج کودکان در افغانستان؛ مرگ یک کودک در سه مورد جدید

فلج کودکان در افغانستان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

افغانستان، در کنار پاکستان و نیجریه، یکی از تنها سه کشور در جهان است که در آن‌ها بیماری فلج کودکان هنوز ریشه‌کن نشده است

مقام‌ها در وزارت صحت عامه/بهداشت افغانستان می‌گویند سه مورد جدید از بیماری فلج کودکان در ولایت‌های هلمند و ارزگان در جنوب این کشور ثبت شده است.

میرجان راسخ، مسئول آگاهی عامه برنامه محو پولیو (فلج کودکان) می‌گوید یکی از این کودکان در نتیجه این بیماری جان خود را از دست داده و دو کودک دیگر فلج شده‌اند.

آقای راسخ گفت با ثبت این سه مورد، شمار مبتلایان به فلج کودکان در سال ۲۰۱۹ در افغانستان به شش مورد رسیده است.

در سال گذشته میلادی در تمام افغانستان ۲۱ مورد بیماری فلج کودکان ثبت شده بود که ۱۵ مورد آن در جنوب افغانستان بود.

آقای راسخ ممانعت ایجاد شده از سوی مخالفان مسلح برای تطبیق کمپین‌های واکسن فلج کودکان در جنوب را دلیل اصلی افزایش موارد این بیماری در این منطقه می‌خواند.

توضیح تصویر،

صلیب سرخ در هفده ولایت افغانستان فعالیت داشته است

گروه طالبان حدود دو هفته پیش فعالیت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و سازمان جهانی بهداشت را در مناطق تحت کنترلش در افغانستان ممنوع اعلام کرد و در نتیجه فعالیت صلیب سرخ در این کشور معلق شد.

سازمان جهانی بهداشت در افغانستان در بخش کارزارهای واکسینه کردن کودکان دربرابر فلج و دیگر بخش های بهداشت فعالیت دارد.

این سازمان در ولایت‌های جنوبی افغانستان از جمله قندهار، هلمند و ولایت‌های شرقی مثل ننگرهار و کنر که حضور طالبان در آن گسترده است، فعالیت دارد.

گروه طالبان گفت که کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به تعهداتش با این گروه درست عمل نکرده و بخش واکسینه سازمان جهانی بهداشت ( WHO) هم "فعالیت‌های مشکوک" انجام می‌دهد. طالبان افزوده، به این دلیل تا اطلاع ثانوی، امنیت کارمندان این نهاد را در افغانستان تضمین نمی‌کنند.

در سال گذشته میلادی اتحادیه اروپا اعلام کرد که برای حمایت از کودکان بیجاشده در افغانستان و ریشه‌کن ساختن بیماری فلج در این کشور حدود ۳۰ میلیون دلار در اختیار دولت افغانستان قرار داده است.

توضیح ویدئو،

سی میلیون دلار کمک اتحادیه اروپا به افغانستان برای درمان فلج اطفال

صندوق حمایت کودکان سازمان ملل (یونیسف) نیز در تطبیق واکسن فلج کودکان در افغانستان نقش دارد

افغانستان، در کنار پاکستان و نیجریه، یکی از تنها سه کشور در جهان است که در آن‌ها بیماری فلج کودکان هنوز ریشه‌کن نشده است.

فلج کودکان یک بیماری ویروسی است که قابل درمان نیست و از سال ۱۹۸۸ اقدام جهانی برای ریشه‌کن کردن آن آغاز شد و از آن سال تاکنون، موارد ابتلا به این بیماری به میزان بیش از ۹۹ درصد کاهش یافته است.