'خون ما یکی است'؛ حشد شعبی در عراق نشست 'سپاس از ایران' برگزار کرد

هادی عامری، رئیس سازمان بدر و نماینده پارلمان عراق در حال سخنرانی در نشست "سپاس از ایران" حق نشر عکس IRNA
Image caption هادی عامری، رئیس سازمان بدر و نماینده پارلمان عراق در حال سخنرانی در نشست "سپاس از ایران"

همزمان با سالروز تشکیل حشد شعبی (شبه‌نظامیان شیعی عراق)، کنگره‌ای با نام "سپاس از ایران" در بغداد پایتخت عراق، برگزار شد.

کنگره گرامیداشت نقش ایران در فروپاشی نیروهای موسوم به دولت اسلامی (داعش) با شعار "خون ما یکی است" (دمنا واحد) روز چهارشنبه در خیابان فلسطین در شرق بغداد برگزار شد.

میزبان این کنگره نیروهای حشد شعبی بودند و شماری از مقامات امنیتی، نظامی و سیاسی ایران و عراق در آن حضور یافتند.

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر و برهم صالح، رئیس جمهوری عراق نیز به این کنگره پیام فرستاده بودند.

از چند روز پیشتر پوسترهای مربوط به این بزرگداشت در سطح شهر نصب شده بود.

میزبانان این نشست ویدیویی تبلیغاتی نیز از این کنگره تهیه کرده بودند.

این کنگره چهارشنبه چهارم اردیبهشت، در تقریباً پنجمین سالگرد قمری روزی برگزار شد که آیت الله سیستانی، بزرگترین مرجع شیعیان عراق، فتوای جهاد کفائی با داعش را صادر کرد و پس از آن، حشد شعبی شکل گرفت. تاریخ صدور این فتوا چهاردهم شعبان بود.

ابومهدی مهندس نایب رئیس حشد شعبی در سخنرانی‌اش در این کنگره گفت: "جمهوری اسلامی به‌سرعت خواسته ما را اجابت کرد و انبارهای سلاحش را به روی ما گشود و در زمانی که ما با سلاح‌ها و هواپیماهای‌مان بدون مهمات مانده بودیم، هواپیماهای سوخوی ایران و موشک‌های این کشور تحول بزرگی در جنگ آفریدند".

هادی عامری رئیس سازمان بدر و ائتلاف "سازندگی" در مجلس عراق نیز در سخنرانی‌اش در این کنگره خواستار آن شد که روزی که آیت الله سیستانی در آن فتوای جهاد کفائی صادر کرد به عنوان روز ملی در عراق ثبت شود تا نسل در نسل این روز را گرامی بدارند.

حق نشر عکس IRNA
Image caption نمایشگاه تجهیزات در نشست "سپاس از ایران"

او تاکید کرد "هنگامی که در جنگ با داعش همه فقط به تماشا نشسته بودند، ایران عراق را یاری داد و انبارهای سلاحش را به روی این کشور گشود".

فالح فیاض، مشاور امنیت ملی عراق و رئیس حشد شعبی، ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد و مهدی ربانی، معاون وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران، از دیگر شرکت کنندگان‌ در این کنگره بودند.

این خبر درحالی منتشر می‌شود که ورود شبه‌نظامیان شیعی حشد شعبی به استان‌های خوزستان و لرستان، با انتقادهایی در میان شهروندان و فعالان سیاسی ایران همراه شد.

هر چند، مقامات حشد شعبی اعلام کردند هدفشان امدادرسانی به سیل‌زدگان است، اما منتقدان حضور یک نیروی نظامی رسمی خارجی را در ایران، نقض قانون اساسی و خطری در آینده تلقی کردند.

در آن سوی مرز هم وضعیت مشابهی در جریان است. در یکی دو سال گذشته، شماری از شهروندان عراقی بارها نسبت به حضور و نفوذ نیروهای ایرانی در عراق انتقاد و اعتراض کرد‌ه‌اند و حتی در جریان قطع برق به برخی از دفاتر حشد شعبی هجوم بردند.

این نارضایتی به حدی رسیده بود که ائتلاف "سائرون"، بلوک سیاسی تحت هدایت مقتدی صدر و چپ‌های عراق، با شعار انتقاد از دخالت‌های ایران در انتخابات پارلمانی آن کشور به پیروزی رسیدند.

مقتدی صدر همین چند روز پیش نیز از حضور حشد شعبی در جریان بحران سیل در ایران انتقاد کرده بود.

انتقادها در خصوص فعالیت‌ها و حضور فرامرزی دولت ایران در عراق و شبه نظامیان شیعه حشد شعبی در ایران اما چندان مؤثر نبوده است.

نمایش روابط، بی‌پرواتر از همیشه

Image caption پوستر نشست سپاس از ایران

ورود پر سر و صدای حشد شعبی در ایران و تبلیغات حول آن را شاید بتوان علنی‌ترین و بی‌پرواترین پرده نمایش رابطه حکومت ایران و شبه‌نظامیان شیعی دانست.

در طول سه دهه گذشته روابط ایران و شبه‌نظامیان عراقی هیچ‌گاه تا این حد علنی نبوده است.

سابقه همکاری حکومت جمهوری اسلامی با این شبه‌نظامیان شیعه به دوران جنگ هشت ساله ایران و عراق باز می‌گردد. از جمله همکاری لشکر بدر با ایران در طول جنگ هشت ساله با صدام حسین؛ این شاخه نظامی مجلس اعلا که اکنون سپاه بدر خوانده می‌شود، از جمله گروه‌های بزرگ زیر مجموعه حشد شعبی است که برخی از فرماندهان آن حالا به سمت نمایندگی مجلس و ریاست وزارتخانه‌های عراق رسیده‌اند.

اما نه در زمان جنگ ایران و عراق، و نه حتی زمانی که ایران برای پشتیبانی و سازماندهی شبه‌نظامیان شیعه عراق علیه داعش وارد عراق شد، هرگز همکاری‌ها آنها تا این حد علنی تبلیغ نمی‌شد.

در جریان 'کنگره سپاس از ایران ' نیز تصاویر و فیلم های مستندی از مشارکت جمهوری اسلامی ایران و حزب‌الله لبنان در جنگ با داعش در عراق پخش شد.

حکومت ایران و حشد شعبی، این‌روزها بی‌پرواتر از همیشه روابط نزدیک‌شان با یکدیگر را به نمایش عموم گذاشته‌اند.

چندی‌ پیش، فرماندهان حشد شعبی گفته بودند، مرزهای آنان "جغرافیایی" نیست و حالا می‌گویند "خون ما یکی است".

تجلیل از خانواده کشته‌شدگان ایران در جنگ با داعش

تجلیل از خانواده سربازان و شبه‌نظامیان کشته‌شده ایرانی در جنگ با داعش، بخشی دیگر از برنامه‌های این کنگره بود.

این کشته‌شدگان در ادبیات رسمی ایران "شهدای مستشاری ایران در جنگ علیه داعش" و " شهدای مدافع حرم" خوانده می‌‎شوند.

سال ۱۳۹۵، محمدعلی شهیدی، رییس بنیاد شهید ایران اعلام کرد که تعداد کسانی که به گفته او برای "دفاع از حرم" جان خود را از دست داده‌اند به ۲۱۰۰ نفر رسیده است.

هر چند روشن نیست چه تعداد از این افراد در سوریه و چه تعداد در عراق کشته‌ شده‌اند.

اما آنچه روشن است اینکه بیش از نیمی از این کشته‌شدگان، افغانستانی‌هایی بودند که از سوی سپاه قدس ایران و در قالب "لشکر فاطمیون" به سوریه اعزام شده بودند.