برنامه جشن‌های 'عید استقلال' امان‌الله در پغمان

.
Image caption مسجد پغمان

دولت امان‌الله اولین سالگرد استقلال را در سال ۱۲۹۸ در دره پغمان که 'خانه ملت ' نامیده می‌شد، جشن گرفت. در ساحه باغ عمومی کابل زیر نام 'عید استقلال ' هشت شبانه روز چراغانی می‌شد. رقص و موسیقی‌، نمایش‌های ورزشی و رزمی، چوب‌جنگی و تیراندازی در روزهای جشن در این محل برگزار می‌شد.

شاه امان‌الله و ثریا همسرش در بازگشت از سفر شش ماهه اروپا، تحت تاثیر طرح‌های معماری اروپایی قرار گرفتند. با آن که افغانستان تازه از جنگ با بریتانیا نفس تازه کشیده بود و اقتصاد شکننده داشت اما دولت امانی ساخت و ساز برخی بناها و قصرها را شروع کرد. 'طاق ظفر ' بنای تاریخی در دروازه ورودی دره پغمان که به‌سبک 'تاق پیروزی ' پاریس احداث شده، هنوز هم در این منطقه خودنمایی می‌کند.

Image caption طاق ظفر

باآن که عبدالرحمان خان و حبیب‌الله خان هم در پغمان برخی محلات تفریحی و ساختمان‌های دولتی احداث کرده بودند اما شاه امان‌الله این محل را که زادگاهش بود، از محدوده تصرف خانواده سلطنتی بیرون کرده و در اختیار بازدید عمومی قرار داد.

فیل‌ پایه‌ها در میان باغ عمومی پغمان که شاهد نخستین جشن استقلال بود.

Image caption در پغمان، شاه امان‌الله اولین سالگرد جشن استقلال افغانستان را برگزار کرد

فیل پایه‌ها در حال ویران شدن است و اطراف این محل تاریخی هم به آشغال‌دانی مبدل شده است. بخش‌هایی از این پایه‌های سنگی فرو ریخته و به مرمت کاری نیاز دارد. محلی که بعد از جشن استقلال چندین بار شاهد گردهمایی‌های تاریخی بوده؛ از جمله لویه‌جرگه تصویب نخستین قانونی اساسی افغانستان در سال ۱۳۰۷/۱۹۲۸ در این محل برگزار شده بود.

امان الله خان با حضور در میان مردم در این روز سخنرانی معروفی ایراد کرد. سند تاریخی دیگر در آرشیف ملی افغانستان نگهداری می‌شود که متن سخنرانی شاه در این روز است. شاه در این سخنرانی جشن استقلال را به مردم تبریک گفت و از مردم خواست تا در حفظ استقلال تلاش کنند.

بخش‌هایی از این متن به دلیل فرسوده شدن به درستی خوانده نمی‌شود. در ادامه شاه به مردم می‌گوید که ویرانی‌ها و استقلال کشور همه از اعمال خود ماست و از آن باید درس گرفته شود.

نگاهی به چگونگی برگزاری 'جشن استقلال' در افغانستان

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
هنرمندان افغان، صد سال استقلال این کشور را جشن می‌گیرند

شاه امان‌الله گفت "اکنون که اتفاق کردید و بر حکومت اعتماد نمودید الحمدالله از ماه میزان ۱۳۰۸ الی میزان ۱۳۰۹ آرام و با شرف زیست می‌کنید و در خارج و داخل عزت و اعتبار کامل دارید"

مسجد تاریخی پغمان از بناهای دیگری است که در دوره شاه امان‌الله ساخته شده است. امان‌الله در نخستین سالگرد استقلال در سال ۱۲۹۸ پیش از آن که به محل جشن برود در این مسجد در میان مردم حضور یافت و بعد از ادای نماز جشن استقلال را تبریک گفت.

این مسجد که در دو منزل بنا شده، در زمان جنگ شوروی در افغانستان تخریب شده بود و بعد از آن در جنگ‌های مجاهدین در کابل در آتش سوخت و در سال‌های اخیر به همان شکل اولی بازسازی و حالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.