خلیلزاد و سخنگوی طالبان: درباره 'دولت موقت' در مذاکرات صحبت نشده

. حق نشر عکس Getty Images
Image caption شیرمحمد عباس استانکزی (سمت راست)، مسوولیت تیم مذاکره کننده گروه طالبان در دور نهم را برعهده دارد

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان که در نهمین دور مذاکرات صلح با نمایندگان طالبان در دوحه قطر است، در صفحه توئیترش نوشته که درباره دولت موقت در این دور مذاکرات هیج صحبتی نشده و این موضوع مربوط به گفتگوهای بین الافغانی است.

سهیل شاهین، سخنگوی طالبان در دوحه نیز در صفحه توئیترش نوشته است که "گزارش پخش شده در رسانه‌ها درباره توافق دولت موقت حقیقت ندارد".

پیشتر شبکه خبری الجزیره گزارش کرده بود که در این دور مذاکرات درباره یک دوره ۱۴ ماهه دولت موقت در کابل در زمان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان میان دو طرف توافق شده است.

آقای خلیلزاد و سهیل شاهین در توئیت‌هایشان زمانبندی خروج در ۱۴ ماه را تا هنوز رد یا تایید نکرده‌اند.

رهبری تیم مذاکره کننده طالبان را در این دوره، شیرمحمد عباس استانکزی برعهده دارد و از جانب آمریکا زلمی خلیلزاد و ژنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان شرکت دارند.

پس از پایان دور هشتم مذاکرات میان زلمی خلیلزاد و نمایندگان طالبان در ۱۲ آگست/اوت در دوحه قطر، و هر دو طرف اعلام کردند که باید با رهبری خود درباره آخرین تصمیم مشورت کنند.

برخی رسانه‌های پاکستانی در روزهای گذشته به نقل از منابع طالبان در دفتر سیاسی این گروه در دوحه قطر نوشتنند که ملابرادر با زمانبندی خروج نیروهای آمریکایی در مدت ۱۴ ماه، بدون مشورت با رهبری طالبان موافقت نشان داده است که سبب "ناخشنودی رهبری طالبان" شده است.

سفر رئیس جمهوری افغانستان به عربستان

همزمان با تحولات تازه در مذاکرات صلح، در خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان آمده که محمد اشرف غنی بعد از ظهر امروز، شنبه ۲ شهرویور/سنبله در راس هیات عالی‌رتبه دولتی به منظور یک سفر رسمی، عازم عربستان سعودی شده است.

رئیس جمهور افغانستان در جریان این سفر ضمن ادای حج عمره، با ملک سلمان و شمار دیگری از مقامات دولتی عربستان سعودی، دیدارهای جداگانه خواهد داشت.

انتظار می‌رود گفتگوهای بین‌الافغانی با نمایندگان طالبان موضوع محوری سفر رئیس جمهور افغانستان به ریاض باشد.

قرار است یک هفته پس از اعلام توافق میان آمریکا و طالبان، گفتگوهای بین الافغانی میان نمایندگان طالبان و هیات ۱۵ نفری نمایندگانی از کابل نیز آغاز شود. طالبان هنوز حاضر به گفتگوی مستقیم با حکومت اشرف غنی نشده است. با آن که نمایندگانی از حکومت نیز در ترکیب هیات ۱۵ نفره حضور دارند.

نگرانی‌ها در واشنگتن

در همین حال، نگرانی‌ها در واشنگتن نسبت به آسیب‌پذیری خاک آمریکا در برابر حملات تروریستی پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان افزایش یافته است.

لیندزی گراهام، سناتور ارشد جمهوری‌خواه در روزهای اخیر در مصاحبه‌ای گفته که قانونی را در ماه آینده پیشنهاد خواهد کرد که بر اساس آن وزیران خارجه و دفاع آمریکا باید تضمین دهند که خروج سربازان آمریکایی از افغانستان، آمریکا را در برابر حملات تروریستی آسیب‌پذیر نمی‌سازد.

آقای گراهام پیشتر نیز گفته بود که اعتماد به طالبان بدتر از توافق هسته‌ای اوباما با ایران است.