انتخابات افغانستان؛ رحمت‌الله نبیل، نامزدی که می‌خواهد جنگ افغانستان را 'استخباراتی' بسازد

بی بی سی

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ششم میزان/مهر برگزار می‌شود. کارزار انتخاباتی ۶ اسد/مرداد آغاز شد و تا ۴۸ساعت قبل از روز برگزاری انتخابات ادامه خواهد داشت. در این انتخابات ۱۵ نامزد حضور دارند. بی‌بی‌سی در سری‌ گزارش‌هایی به معرفی این نامزدها پرداخته‌ است.

نبیل
Image caption رحمت‌الله نبیل بر اطلاعات استخباراتی خود اتکا کرده است

رحمت الله نبیل، یکی از نامزدان این دوره ریاست‌جمهوری افغانستان است که کارزار انتخاباتی خود را با تمرکز بر افشاگری‌ درباره نامزدان دیگر به پیش‌ می‌برد. او با اطلاعات استخباراتی که از سه دوره کاری به عنوان رئیس امنیت ملی افغانستان در اختیار دارد، ناگفته‌ها و پس پرده سیاست افغانستان در یک دهه اخیر را به خوبی می‌داند.

آقای نبیل در یک گفتگوی ویژه به بی‌بی‌سی گفت که درصورت پیروزی در انتخابات، '"جنگ افغانستان را استخباراتی" می‌سازد و در ولایات و ولسوالی‌های مرزی، والیان و ولسوالان نظامی و استخباراتی تعیین خواهد کرد.

او در این گفتگو به پرسش‌های بی‌بی‌سی درباره طرح و برنامه‌هایش در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری پاسخ داده است.

در حالی که مذاکرات صلح با طالبان و نگرانی‌های امنیتی، محور کارزارهای انتخاباتی این دوره انتخابات قرار گرفته است، این نامزد انتخابات ادعا می‌کند که دسته انتخاباتی‌اش با شعار "امنیت و عدالت" جامع‌ترین طرح امنیتی برای آینده افغانستان را تنظیم و ارائه کرده است.

اما این نامزد باور دارد که مذاکرات صلح میان آمریکا و طالبان به زودی دوباره آغاز خواهد شد.

رحمت‌الله نبیل در سال ۲۰۱۰ توسط حامد کرزی، رئیس جمهوری وقت به عنوان رئیس اداره امنیت ملی افغانستان تعیین شد و تا ۱۰ دسامبر ۲۰۱۵ این پست را در اختیار داشت. پیش‌تر از آن نیز برای مدت ۷ سال ریاست گروه محافظان رئیس جمهوری را برعهده داشت.

او در سال‌های آخر ریاست جمهوری حامد کرزی، در زمان انتقال مسئولیت‌های امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای افغانستان، برگزاری انتخابات جنجالی ۲۰۱۴ که با ادعاهای تقلب گسترده به ایجاد "حکومت وحدت ملی" انجامید و نیز در دو سال نخست ریاست جمهوری اشرف غنی، رئیس اداره امنیت ملی بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای نبیل از ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ به عنوان رئیس امنیت ملی افغانستان ایفای وظیفه کرد

آقای نبیل در حالی‌که اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در نشستی در اسلام آباد به سر می‌برد، از استعفایش در صفحه فیسبوکش خبر داده بود.

در این استعفانامه دلیل استعفا، اختلاف نظر با رئیس‌جمهوری درباره آنچه که آقای نبیل "مداخلات صریح کشورهای مغرض به ویژه پاکستان در امور داخلی افغانستان {که} منتج به ناامنی‌های شدید در کشور گردیده" خوانده، ذکر شده بود.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری، مرادعلی مراد ژنرال پیشین ارتش افغانستان را به عنوان معاون اول در دسته انتخاباتی خود آورده است.

معاون دوم آقای نبیل در این انتخابات، مسعوده جلال است. خانم جلال تنها زن نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ۲۰۰۴ بود.

جنگ را استخباراتی می‌سازم

آقای نبیل می‌گوید امنیت برای او مهم‌تر از همه چیز است، زیرا به باور او در صورت تامین امنیت، فرصت رشد اقتصاد و کاریابی نیز فراهم می‌شود. او توجه به روستاها، عالمان دینی، نهادهای امنیتی، همکاری با احزاب سیاسی و نیز بهبود وضعیت شهر نشین‌ها را از جمله برنامه‌های عمده‌اش یاد می‌کند.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تاکید دارد که درصورت پیروزی، جنگ افغانستان را استخباراتی می‌سازد.

با آنهم، آقای نبیل گفته درصورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، نخستین سفر خارجی‌اش به پاکستان خواهد بود؛ با این پیام به گفته او که افغانستان منافع مخفی هیچ کشوری را در خاک خود قبول ندارد.

حق نشر عکس Rahmatullah Nabil Facebook
Image caption آقای نبیل برای سال‌ها به عنوان رئیس تیم محافظتی رئیس جمهور کرزی کار کرد

او با تاکید بر تجربیات دوره کاری در نهاد امنیت ملی می‌گوید: "این جنگ استخباراتی است و باید به جنگ استخباراتی تمام عیار تبدیل شود". "نقش ستون پنجمی‌ها را جدی نگرفتیم و حتی کوشش کردیم به کشورهایی که با افغانستان دشمنی دارند طوری وانمود کنیم که با آنها مشکلی نداریم".

آقای نبیل معتقد است که افغانستان باید یک "حریم امنیتی و استخباراتی" برای خودش تعریف کند و در صورتی که کشورهای منطقه به دنبال منافع پنهانی در افغانستان باشند این کشور نیز عمل مشابهی انجام دهد.

او علت گسترش ناامنی‌ها را ناکامی دولت در روستاهای افغانستان دانسته و معتقد است که باید به بیگانگی و دشمنی "قریه، ملا و مسجد" پایان دهیم.

آقای نبیل همچنین در مصاحبه با تلویزیون طلوع گفت که حدود ۳۵ درصد خاک افغانستان در اختیار طالبان است، اما جمعیت بیشتری از مردم تحت حاکمیت دولت قرار دارند.