'سحر تبر'؛ پخش اعترافات تلویزیونی چهره اینستاگرامی

فاطمه خ. مشهور به سحر تبر حق نشر عکس Social Media
Image caption "سحر تبر" در اعترافات تلویزیونی گفت بسیاری از عکس‌های او فوتوشاپ شده است

بخش خبری ۲۰:۳۰ تلویزیون دولتی ایران سه‌شنبه شب ۳۰ مهر ۹۸/ ۲۲ اکتبر-۱۹ اعترافات فاطمه خ. مشهور به سحر تبر را در قالب گزارشی با سرفصل "صریح درباره فرهنگ" پخش کرد.

"سحر تبر" چهره‌ای اینستاگرامی است که بنا بر اعلام خبرگزاری‌ تسنیم در پی پیامهای متعدد مردمی و درخواست پیگیری ازسوی دادسرای ارشاد بازداشت شده است.

این زن که بنا بر اعلام رسانه‌های ایران متولد ۱۳۷۶ و حدودا ۲۲ ساله است، در این برنامه علیه خود اعتراف می‌کند. خبرنگار زن صدا و سیما اتهامات او را چنین فهرست می‌کند: "ترویج خشونت، گسترش اباحه‌گری، تشویق جوانان به فساد، هنجارشکنی"

مشخص نیست که پرونده قضایی سحر تبر در چه مرحله‌ای است و آیا تفهمیم اتهام شده است یا نه؟

فاطمه خ/ سحر تبر در حالی که چهره‌اش محو شده روبروی زن خبرنگاری نشسته و به سئوالات او پاسخ می‌دهد. او می‌گوید بسیاری از عکس‌هایی که از خودش در اینستاگرام منتشر می‌کرده، فتوشاپ شده است. او سپس اعلام می‌کند که تک فرزند است و والدینش از هم جدا شده‌اند.

سحر تبر در این برنامه می‌گوید که همیشه آرزوی معروف شدن داشته و علاقه‌اش به شخصیت امیلی در انیمیشین عروس مردگان ساخته تیم برتون موجب شده که با عمل‌های جراحی و گریم‌های فروان تلاش کند تا خودش را شبیه او کند.

او می‌گوید که نمی خواسته شبیه آنجلینا جولی، هنرپیشه هالیوودی شود و رسانه‌های خارجی به اشتباه به این تصور دامن زده‌اند.

سحر تبر در ادامه به تلویزیون ایران می‌گوید که در یک سال ۲۰۰ هزار نفر او را در اینستاگرام دنبال کرده‌اند و در کل ۴۸۶ هزار نفر فالوور داشته است.

حق نشر عکس Social Media
Image caption "سحر تبر" می‌خواسته شبیه شخصیت امیلی در انیمیشن عروس مردگان ساخته تیم برتون شود

دوربین تلویزیون ایران بارها روی دستها و ساعد او که آستینش تا کمی مانده به آرنج بالا زده شده، بالا و پایین می‌رود تا تتوها و جای زخم‌های جوش خورده قدیمی که احتمالا ناشی از خودزنی در نوجوانی باشد را به بیننده نشان دهد.

خبرنگار، بخش‌هایی از ویدیوی اعترافات سحر تبر را بر روی موبایل به یک روانشناس و استاد دانشگاه نشان می‌دهد و سپس روانشناس زن درباره تاثیر فضای مجازی در به وجود آمدن اعتماد به نفس کاذب و چگونگی شکل‌گیری شخصیت نابهنجار می‌پردازد و از آسیب‌هایی می‌گوید که تلاش برای به دست آوردن توجه بر روی فرد می‌گذارد.

گزارشگر زن بخش خبری ۲۰:۳۰ در خلال نمایش تصاویری از چهره‌های معروف اینستاگرام که در ایران به شاخ‌های اینستاگرامی مشهور شده‌اند می‌گوید: "شاخ‌های مجازی می‌دانند که در شبکه های مجازی ابتذال کلیک خورش بالاست"

پخش اعترافات اجباری از تلویزیون ایران پیشتر اعتراض گروه‌های حقوق‌بشری را در پی داشته است چرا که بسیاری از این متهمان پس از آزادی از اجبار به اعتراف دروغ علیه خود صحبت کرده‌اند.