وزیر خارجه ایران می‌گوید توافق هسته‌ای با قدرت‌های بزرگ از بین نرفته

حق نشر عکس IRNA
Image caption وزیر خارجه ایران می‌گوید آینده توافق هسته‌ای بر دوش اروپا است

محمد‌‌ جواد ظریف، وزیر خارجه ایران امروز در هند گفت که توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ جهان از بین نرفته ‌است.

او گفت مطمئن نیست که هرگونه قرارداد جدید هسته‌ای با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، دوام بیاورد.

آقای ظریف که در یک کنفرانس امنیتی در دهلی‌نو صحبت می‌کرد، گفت: "آمریکا تعهداتش در توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ را اجرا نکرد و از آن بیرون کشید ...ما با آمریکا توافقی کردیم ... و آمریکا خود این توافق را نقض کرد. اگر ما توافقی با ترامپ داشته باشیم، معلوم نیست این توافق چه مدت به طول خواهد انجامید."

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، دیروز، سه‌شنبه، خواستار جایگزین شدن توافق هسته‌ای کنونی با "توافق ترامپ" شد.

رئیس جمهوری آمریکا خود در توئیتی نوشت در این مورد با نخست‌وزیر بریتانیا هم عقیده است که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران، به "قرارداد ترامپ" نیاز است.

دونالد ترامپ توافق هسته‌‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ را که بعد از سال‌ها مذاکره حاصل شد در سال ۲۰۱۸ به طور یکجانبه نقض و تحریم‌های اقتصادی شدیدی علیه ایران اعمال کرد.

به گزارش رویترز، وزیر خارجه ایران گفته که کشورش مایل به حل مشکلات از طریق مذاکره است اما نه با آمریکا. او همچنین گفته که توافق هسته‌ای موجود بهترین توافقی است که او می‌توانست انتظارش را داشته باشد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
محمد جواد ظریف خطاب به کشورهای اروپایی گفت که اجازه زورگویی به آمریکا ندهند

فعال شدن سازوکار رفع اختلاف برجام از سوی اروپا؛ بریتانیا: هدف تشویق ایران به اجرای تعهداتش است

نخست وزیر بریتانیا: طرح ترامپ می‌تواند جایگزین برجام شود

ایران 'تمام محدودیت‌های عملیاتی' برنامه هسته‌ای خود را کنار می‌گذارد

صحبت‌های آقای ظریف یک روز پس از آن صورت گرفت که سه کشور اروپایی آلمان، بریتانیا و فرانسه ایران را متهم به نقض تعهداتش در توافق هسته‌ای کردند. اقدامی که می‌تواند به اعمال تحریم‌های سازمان‌ملل علیه ایران منجر شود.

این سه کشور در نامه‌ای که به امضای وزرای خارجه فرانسه، بریتانیا و آلمان رسیده، گفته‌اند "با توجه به اقدامات انجام شده توسط ایران، ما انتخاب دیگری به جز توسل به کمیسیون مشترک در چارچوب مکانیسم حل اختلاف نداریم".

آنها در عین حال گفته‌اند "به کارزار فشار حداکثری علیه ایران نمی‌پیوندند". این کارزار را دولت دونالد ترامپ با خروج از توافق هسته ای برجام راه انداخته است.

ایران با اشاره به اینکه به نامه سه کشور در این باره پاسخ خواهد داد، گفته توافق هسته‌ای هنوز از بین نرفته و آینده این توافق بر دوش کشورهای اروپایی است.

حق نشر عکس AFP
Image caption ایران همواره گفته که برنامه هسته‌ای‌اش اهداف صلح‌آمیز دارد

ایران همواره تاکید کرده که برنامه هسته‌ای‌اش اهداف صلح‌آمیز دارد و در صورتی به اجرای کامل تعهدات خود در برجام بازمی‌گردد که کشورهایی اروپایی بتوانند زمینه صادرات نفت و بازگشت پول آن را به داخل ایران فراهم کنند.

مقامات دولت ایران همچنین گفته‌اند که طبق برجام، ایران حق دارد به تلافی تامین نشدن انتظاراتش از این توافق، تعهدات خود را کاهش دهد اما هرگاه تمامی انتظاراتش برآورده شود، آماده است بار دیگر به این تعهدات به طور کامل عمل کند.