هشدار درباره تبعات اقتصادی ویروس کرونا در جهان

تبعات اقتصادی ویروس کرونا در چین بر اقتصاد جهانی هم تاثیرگذار خواهد بود

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

تبعات اقتصادی ویروس کرونا در چین بر اقتصاد جهانی هم تاثیرگذار خواهد بود

کریستالینا جورجیوا، رییس صندوق بین المللی پول درباره تبعات منفی گسترش ویروس کرونا موسوم به کوید-۱۹ بر رشد اقتصاد جهانی هشدار داده است.

خانم جورجیوا که در پایان نشست دو روزه وزرای دارایی و روسای بانک مرکزی اعضای گروه ۲۰ در ریاض صحبت می کرد، ابراز امیدواری کرد تبعات این همه گیری بر اقتصاد جهانی زودگذر باشد ولی تاکید کرد که باید برای نتایج منفی آن آماده بود.

خانم جورجیوا در بیانه خود گفت: "ویروس کوید-۱۹ که یک وضعیت اضطراری جهانی است، فعالیت اقتصادی را در چین مختل کرده و می تواند به احیای اقتصاد جهانی آسیب بزند."

به پیش بینی صندوق بین المللی پول، اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۰ حدود ۳.۳ درصد رشد خواهد داشت ولی تحلیلگران می گویند تعطیلی کارخانه ها در چین و ممنوعیت تردد در استان هوبی به خاطر شیوع ویروس کرونا می تواند باعث کوچک تر شدن این رقم شود.

وزرای دارایی گروه ۲۰ هم در بیانیه پایانی خود "از آمادگی برای مقابله با تهدیدهای" شیوع ویروس کرونا خبر دادند.

پائولو جنتیلونی، کمیسر امور اقتصادی اتحادیه اروپا هم در سخنانی از آمادگی گروه ۲۰ برای مقابله با تبعات منفی این همه گیری خبر داد.

علاوه بر تهدیدهای ویروس کرونا، وزرای دارایی و روسای بانک های مرکزی گروه ۲۰ در نشست ریاض دیگر تهدیدهای اقتصاد جهانی مانند افزایش حجم بدهی کشورها و تاثیر منفی گرمایش زمین بر اقتصاد جهانی را هم بررسی کردند.

بیشتر بخوانید: