مجلس ایران کلیات لایحه بودجه ۹۹ را رد کرد

مجلس

منبع تصویر، SHARGH NEWSPAPER

نمایندگان مجلس ایران کلیات بودجه سال ۹۹ در مجلس رد کردند و به گفته مسعود پزشکیان، که ریاست جلسه علنی را برعهده داشت "مجلس بعدی آن را بررسی خواهد کرد".

به گزارش رسانه‌های ایران کلیات لایحه بودجه سال ۹۹ با ۶۷ رای موافق، ۱۱۴ رای مخالف و ۳ رای ممتنع از مجموع ۱۹۱ نماینده رد شده است.

آقای پزشکیان پس از رای‌گیری با اشاره به رای مخالف مجلس گفت: "با این اوضاع بودجه ۹۹ به مجلس دهم نخواهد رسید و احتمالا به مجلس بعد موکول می شود".

علی‌اصغر یوسف‌نژاد، عضو هیات رییسه مجلس هم به ایسنا گفته است: "با توجه به رای مخالف مجلس شورای اسلامی به کلیات لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ دولت باید لایحه جدید به مجلس ارائه کند و با توجه به کمبود وقت احتمال نیاز به چند دوازدهمی بودجه ارائه شود".

قرار است هیات رییسه مجلس ایران بعد از ظهر امروز در این باره تشکیل جلسه دهد.

به گفته آقای یوسف‌نژاد "با توجه به کمبود وقت احتمال نیاز به چند دوازدهمی بودجه ارائه شود".

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران در دفاع از این لایحه بودجه در صحن علنی به بعضی انتقادهای نمایندگان مخالف پاسخ داده است.

او به انتقادهایی نظیر مالیات بر عایدی سرمایه و سود سپرده، عدم استفاده از ۳۰ میلیارد تومان از منابع خارجی در بودجه سال بعد و فروش ارواق قرضه اشاره کرده است.

آقای نوبخت وابستگی بودجه به نفت در سال آینده را ۸/۵ درصد اعلام کرده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین گفته است: "می‌گویند بودجه را برای مجلس آینده بگذاریم، این یعنی مجلس فعلی صغیر است و مجلس آینده کبیر."

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران ۸ دسامبر ۲۰۱۹ برابر ۱۷ آذر ۱۳۹۸ با حضور در مجلس بودجه سال ۱۳۹۹ را جهت بررسی به مجلس ارائه کرد و در سخنانی اذعان کرد که سال آینده به لحاظ اقتصادی، سال "فشار حداکثری و ادامه تحریم‌هاست" و بر همین اساس نیز "بودجه سال آینده بودجه استقامت و مقابله با تحریم است"و "بر این‌مبنا بودجه ۹۹ را طراحی کردیم"و تاکید نمود که "تقریبا" بودجه سال آینده "خیلی به نفت اتکا ندارد".

آقای روحانی رقم بودجه سال آینده را "۱۹۸۸ هزار میلیارد تومان" اعلام کرده بود و رقم بودجه عمومی دولت ۴۸۴ هزار میلیارد تومان و رقم بودجه شرکتها ۱۴۸۳ هزار میلیارد تومان اعلام شد.

منبع تصویر، MEHR

نکانی درباره لایحه بودجه سال آینده خورشیدی:

  • کاهش درآمدهای نفتی؛ بر اساس پیشنهاد دولت، در لایحه بودجه سال آینده،‌سقف درآمدهای دولت از محل صادرات نفت خام، میعانات گازی و گاز طبیعی ۴۵/۵ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده؛ این رقم در قانون بودجه امسال ۱۳۷ هزار میلیارد تومان بود. مقایسه این دو عدد حاکی از کاهش حدود ۶۶ درصدی است.
  • در لایحه بودجه سال آینده همچنین پیشنهاد شده در صورتی که منابع دولت از محل صادرات نفت خام،‌ میعانات گازی و صادرات گاز به سقف تعیین شده نرسد، دولت اجازه دارد این اختلاف را از محل حساب ذخیره ارزی جبران کند. دولت ایران پیشتر گفته بود نفت از هزینه‌های جاری جدا می‌شود و به طرح‌های عمرانی اختصاص پیدا می‌کند.
  • سقف معافیت مالیاتی؛ دولت ایران در لایحه بودجه سال آینده حقوق‌های ماهانه سه میلیون تومانی و کمتر را معاف از مالیات تعیین کرده است. بر اساس تبصره شش این لایحه سقف معافیت مالیاتی در سال حدود ۳۶ میلیون تومان تعیین شده است؛ و برای مازاد آن تا ۳۵ درصد به صورت پلکانی مالیات تعلق خواهد گرفت.
  • در سال جاری حقوق کارکنان تا دو میلیون و ۷۵۰ هزار تومان از مالیات معاف بود که در سال آینده ۲۵۰ هزار تومان افزایش یافته.
  • درآمدهای مالیاتی؛ دولت ایران برای سال آینده پیش بینی کرده از محل مالیات حدود ۱۹۵ هزار میلیارد تومان درآمد داشته باشد؛ این رقم در مقایسه با بودجه امسال ۲۳ هزار میلیارد تومان افزایش داشته است.
  • یارانه‌های نقدی؛در لایحه بودجه سال آینده در بخش هدفمندی یارانه‌ها در سال آینده مجموع ۲۵۰ هزار میلیارد تومان یارانه پیش‌بینی شده است که تغییر چندانی نسبت به امسال نداشته است. همچنین ۳۱ هزار میلیارد تومان برای طرح معیشت خانوارها پیش‌بینی شده؛ این همان یارانه افزایش قیمت بنزین است که گفته شده حدود ۶۰ میلیون نفر را در قالب ۱۸ میلیون خانوار در بر می‌گیرد.
  • در لایحه بودجه سال بعد همچنین دولت پیشنهاد کرده عوارض خروج از کشور با ۴۰ هزار تومان افزایش به ۲۶۴ هزار تومان برسد؛ این عوارض برای دومین بار ۵۰ درصد و برای سومین بار ۱۰۰ درصد افزایش خواهد یافت. زائران مشمول این پیشنهاد نمی‌شوند.