درخواست دولت از مجلس یازدهم: با وجود تفاوت سیاسی همکاری کنیم

حسن روحانی

منبع تصویر، JAMARAN

در آستانه آغاز به کار مجلس یازدهم دولت ایران از مجلس جدید خواسته تا "با تمام تفاوت‌های سیاسی و جناحی" با یکدیگر همکاری و تعامل داشته باشند. مقامات دولت ایران گفته‌اند در کار مجلس دخالت نخواهند کرد.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) که به بازتاب نظرات دولت می‌پردازد، پیش از شروع به کار مجلس جدید نوشت "اظهارات انتقادی برخی از نمایندگان منتخب مجلس یازدهم درباره عملکرد دولت و تفاوت‌های سیاسی و جناحی نمایندگان دوره جدید قوه مقننه حکایت از رابطه و نحوه تعامل متفاوت قوه مقننه و قوه مجریه در یک سال پیش رو دارد".

با این حال ایرنا نوشته "دولت برای بهبود این رابطه در آستانه آغاز به کار مجلس دست دوستی دراز و اعلام کرده است برای پیشبرد برنامه‌ها و مقاصد کشور دخالتی در امور داخلی مجلس نخواهد داشت و راه تعامل را پیش خواهد گرفت".

اخیرا با برکناری رضا رحمانی وزیر برکنار شده وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) دولت حسن روحانی در آستانه رأی اعتماد دوباره قرار گرفت. اگر مجلس یازدهم که اکثر کرسی‌های آن در دست منتقدان دولت است تصمیم به استیضاح یکی از وزرای بگیرد و نیمی از هیات وزیران کابینه تغییر کند، دولت حسن روحانی نخستین دولتی خواهد بود که در چهل سال‌ گذشته ناچار شده مجددا از مجلس رأی اعتماد بگیرد.

روز گذشته نیز حسن روحانی در توئیتی خواهان همکاری یک‌ ساله دولت دوازدهم و مجلس یازدهم شده بود و نوشته بود "دولت از اکنون دست دوستی خود را به سمت مجلس جدید دراز می‌کند".

همزمان محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهوری ایران که از سوی رضا رحمانی، وزیر پیشین صنعت و معدن به دخالت در کار مجلس متهم شده بود هم گفته "همانطور که به هیچ عنوان دوست نداریم‌ شاهد دخالت افراد و نهادهای غیرمسئول در حیطه مسائل اجرایی و وظایف دولت باشیم، ‌خودمان هم چنین شانیتی برای دولت قائل نیستیم که در امور داخلی مرتبط با مجلس شورای اسلامی یا قوای دیگر دخالت کنیم".

در همین رابطه حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رییس جمهوری ایران هم گفته دولت در انتخاب رییس و هیات رییسه مجلس دخالت نخواهد کرد.

مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم صبح چهارشنبه ۷ خرداد با حضور رؤسای قوا برگزار می‌شود.