برنامه عربستان برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای

محمد بن سلمان

منبع تصویر، AFP

عربستان سعودی، بزرگترین صادر کننده نفت جهان، از برنامه‌های خود برای کاهش انتشار کربن، کاهش آلودگی و مقابله با تخریب زمین خبر داد.

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان اعلام کرد که این کشور قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ میلادی نیمی از سوخت و انرژی مورد نیاز خود را از منابع تجدیدپذیر به دست آورد. منابع تجدیدپذیر انرژی مثل بادی، خورشیدی و آبی از اجزای مهم تلاش بین المللی برای مقابله با تغییرات آب و هوایی به شمار می‌آیند.

ولیعهد عربستان در تازه‌ترین‌ اظهارات خود گفت که کاشت ۱۰ میلیارد درخت بخشی از این استراتژی است. او از برنامه کشورش برای تشویق کشورهای منطقه برای کاهش گازهای گلخانه‌ای خبر داد.

محمد بن سلمان گفت کشورش، منطقه و جهان باید برای مبارزه با تغییرات اقلیمی "سریعتر" عمل کنند.

موسسه آمریکایی "Climate Accountability" هشت سال پیش اعلام کرد شرکت‌های "آرامکو" غول نفتی سعودی عربستان سعودی یکی از ۹۰ شرکتی در جهان است که عامل تولید دو سوم از گازهای گلخانه‌ای جهان به شمار می‌آیند.

توسعه بستر استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر یکی از برنامه‌های محمد بن سلمان بود که در برنامه چشم‌انداز ۲۰۳۰ عربستان سعودی معرفی شده بود.

بنابر این برنامه چشم‌انداز، عربستان قرار است برای دوران "پس از نفت" آماده ‌شود و همچنان جایگاه ژئوپلیتیکی خود را در این دوره حفظ کند.

جغرافیای عربستان سعودی و بهره‌ای که از تابش خورشید می‌برد به نظر برای این کشور بستری مناسب برای سرمایه‌گذاری در استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر فراهم می‌کند.

این مواضع تازه عربستان در حالی اعلام می‌شود که عربستان این کشور در جریان مذاکرات برای توافق اقلیمی پاریس از خود مقاومت نشان داد و بعدتر در کنفرانس مهم آب و هوایی لهستان در کنار آمریکا و روسیه به نتایج مجمع بین‌المللی تغییرات آب‌و‎هوایی روی خوش نشان نداد.