روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۱۰میزان

هشت صبح

منبع تصویر، 8am

توضیح تصویر،

تیتر و عکس روزنامه هشت صبح

روزنامه‌های امروز کابل بیشتر به امضای موافقت نامه‌ صلح میان دولت وحدت ملی و حزب اسلامی افغانستان پرداخته‌اند.

روزنامه افغانستان نوشته که تجرید، انزوا و به حاشیه رفتن حزب اسلامی از عرصه‌های سیاسی و نظامی واقعیتی است که نمی‌شود آن را انکار کرد. جذب شدن عناصر این گروه در درون دولت پیش از آن که از سیاست‌های آن حزب در دولت دفاع کنند، خود به زندگی در سایه نظام فعلی علاقمند ‌شدند.

به نظر سرمقاله نویس اعضای این حزب به مقامات بالای دولتی دست یافتند و هرکدام صاحب جایگاه و پایگاه سیاسی و اجتماعی در کشور شدند و این افراد دیگر حاضر نیستند دوباره به زندگی مخفی در کشورهای خارجی بر گردند. بنابراین حزب اسلامی مجبور بود که از بازی دوگانه‌ای که تاکنون در پیش گرفته بود، یکی را انتخاب کند: جنگ یا صلح؟

روزنامه ۸صبح نیز با اشاره به این توافقتامه نوشته، حالا که تطبیق برنامه‌ عدالت فراجنگی و انتقالی ممکن نیست، باید تمام گروه‌ها و اشخاصی که در جنگ‌های داخلی دست داشتند، از مردم افغانستان معذرت بخواهند. معذرت‌خواهی رفتاری پسندیده و عقلانی است. این رفتار سبب تقویت همسبتگی اجتماعی و کم‌شدن کینه و کدورت می‌شود.

سرمقاله نویس افزوده درست است که صرف عذرخواهی نمی‌تواند عدالتی را که از قربانیان جنگ‌های داخلی دریغ شد، به آنان برگرداند و نیازاست که عدالت انتقالی اجرا شود، ولی از آن‌جایی که امروز نه حقیقت‌یابی ممکن‌است و نه تطبیق عدالت جزایی؛ پس ایجاب می‌کند که گروه‌ها و افرادی که در جنگ‌های داخلی از جمله جنگ‌های دهه‌ا‌ی هفتاد کابل نقش داشتند، معذرت بخواهند.

روزنامه ماندگارنوشته که حکمتیار از یک مکان نامعلوم با فرستادن یک نوار تصویری حاوی سخنرانی و امضای موافقت‌نامه میان وی و آقای غنی، رسماً وارد برنامۀ صلح افغانستان شد و قرار است که نیروهای او سلاح بر زمین بگذارند و وارد دولت شوند و نیز حکمتیار رابطه‌اش با "تروریستان" را قطع کند و در کنار دولت و مردم افغانستان بایسـتد.

منبع تصویر، Mandegar

توضیح تصویر،

عکس و تیتر روزنامه ماندگار

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده، اینک که آقای حکمتیار درسن کهولت و در یک وضعیت تازه وارد روند سیاسی افغانستان می‌شود، باید همۀ تلاش و همت خویش را به‌کار بندد تا به مردم ثابت کنـد که انسانی تغییرپذیر، صلح‌جو و لایق عفو ملت و دولت است و می‌خواهد در باقی‌ماندۀ عمر خویش نهال دوستی بنشاند تا نسل‌های پس از وی از ثمرۀ آن بهره‌مند گردند.

روزنامه چراغ نیز نوشته که برخی مقام‌های حکومتی دراظهار نظرهای متفاوت گفته‌اند که آغوش آنها برای صلح بازاست. اما عده‌ای از سران سیاسی، حکمتیار را "جنایتکار" خوانده و گفته‌اند که او به خاطر "جنایت‌هایی" که در دهه نود انجام داده از پیشگاه ملت افغانستان عذرخواهی کند.

به نظر نویسنده این گونه اظهارنظرها نشان می‌دهد که راه حکومت افغانستان در مصالحه با حکمتیار راه همواری نیست. گرچه شهد صلح در کام رهبران حکومت شیرین‌آمده، اما هیچ تردیدی نیست که ادامه روند صلح و حل نشدن گروه حکمتیار در جامعه افغانستان می‌تواند شرنگ تلخی را درکام حکومتگران افغانستان بریزد و روزهای خوش امضای موافقت نامه را به اندوه و ناخوشی تاریخی تبدیل کند.

روزنامه اطلاعات روز نوشته که توافق‌نامه‌ا‌ی صلح میان حکومت وحزب اسلامی در حالی امضا می‌شود، که قربانیان جنگ‌های داخلی و قربانیان چند دهه جنگ جاری در افغانستان از این توافق ابراز نارضایتی می‌کنند و در روز امضای توافقنامه میان رئیس‌جمهور غنی و آقای حکمتیار مبارزه دادخواهی برای قربانیان جنگ‌های داخلی در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاد و دادخواهان از اعطای مصونیت قضایی به آقای حکمتیار و رهبران حزب اسلامی و در عین‌حال از برگشت یکی از "بدنام‌ترین" چهره‌های تاریخ افغانستان، انتقاد کردند.

روزنامه دولتی انیس نوشته که امضای مرحله نهایی موافقتنامه از یکسو مورد استقبال اکثریت مردم افغانستان که سالیان درازی است، قربانی جنگهای تحمیلی‌اند، قرار گرفته و از سوی دیگر مردم نظر به تجاربی که از گذشته دارند با آینده این توافقنامه و مرحله اجرایی آن به دیده شک می‌نگرند.

به نظر سرمقاله نویس جو ایجاد شده در ده سال اخیر این را ثابت ساخت که امروز احزاب، جریان‌های سیاسی، ایدلوژی و دیدگاه متفاوت، در زیر یک چتر قرار گرفته، منافع ملی را نسبت به منافع شخصی ترجیح داده و برای ازرشهای والای انسانی و اسلامی، مشترکا کار کرده‌اند که می‌شود به نمونه شورای ملی کشور اشاره کرد.

روزنامه دولتی اصلاح نوشته که آقای حکمتیار در سخنرانی‌اش پیام‌های تازه و واضحی داشت که مهمترین بخش آن، تاکید برقطع جنگ و پایان بخشیدن به خشونت و برادرکشی بود.

به نوشته سرمقاله نویس، پیام آقای حکمتیاراین بود که جنگ به هیج صورت راه حل نیست و احزاب و جریانهای که می‌خواهند در روند سیاسی افغانستان شرکت کنند، باید از راه‌های سیاسی و مسالمت آمیز این هدف را دنبال نمایند، نه اینکه به خشونت ورزی و زور متوصل شوند.

منبع تصویر، Etilaatroz

توضیح تصویر،

عکس و تیتر روزنامه اطلاعات روز

روزنامه عدالت و توسعه درباره این توافقنامه نوشته که توافق با حزب اسلامی یک امر مبارک است، ولی دو خواسته آقای حکمتیار، خروج نیروهای آمریکایی و آزاد سازی زندانیان طالب، مقدور نیست. خروج کامل نیروهای آمریکایی از صلاحیت دولت است و آزاد سازی زندانیان طالبان هم یک امر غیر قانونی و خلاف اراده مردم کشور است.