روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۱۱ میزان

کرزی

منبع تصویر، AP

توضیح تصویر،

شماری در مراسم بزرگداشت از برهان الدین ربانی، شعار "مرگ بر کرزی" سردادند (عکس از آرشیو)

روزنامه‌های امروز کابل بیشتر مطالب خود را به حمایت و مخالفت با شعار "مرگ بر کرزی" در مراسم سالگرد برهان‌الدین ربانی، رئیس جمهوری پیشین مجاهدین اختصاص داده‌اند.

روزنامه ماندگارنوشته که حامدکرزی، رئیس جمهوری پیشین، در هنگام سخنرانی خود در مراسم یاد بود آقای ربانی با شعارهای اعتراض‌آمیز و انتقادی روبه‌رو شد و برای لحظه‌ای، کُل فضای مراسم برهم خورد. همه نگران به عقب نگاه می‌کردند تا ببینند چه حرف شده‌ است.

نویسنده این روزنامه افزوده که برخی از جوانان شرکت‌کننده با تحکم موضع اخیرآقای کرزی را در برابر طالبان، با شعارهای خویش نقد می‌کردند. آقای کرزی که معلوم بود سراسیمه شده، تلاش کرد که خود را از مخمصه برهاند. به همین دلیل، فردی را که بیشتر از همه علیه او شعار سر می‌داد، فراخواند و در آغوش گرفت. او در سخنان خود گفت که این فرد برادرش هست ولی می‌داند که بیگانه‌ها سبب چنین تفرقه‌ای میان او و برادرانش شده‌اند.

به نظر نویسنده از نظر عاطفی، آقای کرزی کاری را انجام داد که می‌بایست در چنین برخوردهایی صورت گیرد. واکنش آقای کرزی، واکنشی آنی و دوراندیشانه بود. او حتی با این نمایش خود توانست به مقدار زیادی سنگینی جو انتقادآمیز علیه خود را کم کند که در چند روز گذشته پس از سخنان اخیر او در مورد طالبان، در میان مردم افغانستان شکل گرفته بود.

آقای کرزی چندی قبل به بی‌بی‌سی گفته بود که اگر طالبان ولایتی از این کشور را بگیرند نیز نباید بمب باران شود. این گفته‌های او واکنشهای تندی را در افغانستان در پی‌داشت. گفته می‌شود که شعار "مرگ بر کرزی" در مراسم یاد بود از آقای ربانی نیز پیامد این سخنان آقای کرزی بوده‌است.

سرمقاله نویس روزنامه آرمان ملی آقای کرزی را مستحق چنین واکنش دانسته و افزوده که او حکومتی را به میراث گذاشت که در ردیف کشورهای‌ پیشتاز در فساد جا داشت و رهایی از چنگال فساد شایع شده از آن دوران اینک به یکی از چالش‌های عظیم دولت کنونی افغانستان مبدل شده‌است.

نویسنده افزوده که به شعار دهنده گان "مرگ بر کرزی" در تالار لوی جرگه که با کدام گروه رابطه دارند، کاری نداریم ولی نفس این شعار دادن را "تقدیر" می‌کنیم تا یک رئیس جمهور در محضر مردم نیک بداند که اگر برای مردمش میراث بدی گذاشته‌، مستحق چنین شعاری است.

به نظر این نویسنده موضوع قابل تأمل این است که آقای کرزی پس ازاین رخداد، مسئله را قومی ساخت و به بستگان‌اش دستور داد که از وی حمایت کنند و سروصدا برپا نمایند!

روزنامه ویسا با دفاع از آنچه که آقای کرزی انجام داده نوشته که مردم ما حالا در چنگال اهداف شوم آمریکا گیرمانده‌است. متاسفانه در میان مردم به جز کرزی کسی دیگری نیست که مردانه وار در برابر وحشت‌ها ایستاد شود و آنرا نکوهش کند.

به نظر نویسنده رهبران حکومت وحدت ملی که خود را مدیون تلاش جان کری، وزیر خارجه آمریکا می‌داند و به امید باران دلار مصروف ستایش از آمریکا هستند. رهبران سیاسی و جهادی برای طالبان آیات و احادیث دارند اما برای نکوهش وحشت آمریکا "مردانگی لازم و دلیلی" را ندارند.

نویسنده افزوده که نویسندگان مزدور که از سفارتخانه‌ها تغذیه می‌شوند و منتظراشاره هستند؛ تا بدون اصول، منطق و انسانیت و احساس؛ صدای که به پشتبانی از مردم افغانستان بلند می‌شود را بد نام سازند. "اگر در فضای سیاسی ما جلو این روند ابتذال گرفته نشود، همه داشته‌های ما قربانی هوسهای غلام بیگانگان می‌شود."

روزنامه سرنوشت با اشاره به سخنان ژنرال رازق، فرمانده پلیس ولایت قندهار در جنوب افغانستان نوشته که این فرمانده پلیس هتک حرمت کردن حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین را درست ندانسته و گفته که این کار درست نبوده و ملامت خود کرزی است که مردم را به این روز رساند.

نویسنده افزوده که ژنرال رازق گفته که این اشتباه رئیس جمهور سابق بود که خود این مردم را موقف داد تا به این روز برسد. اما به گفته او این توهین به کرزی پذیرفتنی نیست و آنرا به شدت محکوم می‌کند و افزوده که در آینده با این گونه رفتار برخورد مشابه خواهد شد.

روزنامه 8صبح با اشاره صحبتهای فرمانده پلیس ولایت قندهار نوشته که قانون، نظامیان را از ورود به مباحث سیاسی منع کرده‌است. حتی در درون پایگاه‌های نظامی‌ و واحدهای نظامی، بحث سیاسی ممنوع است. قانون اساسی افغانستان در این مورد صراحت دارد. منع ورود نظامیان به بحث‌های سیاسی، مختص افغانستان نیست. در تمام کشورهای دموکراتیک دنیا، نظامیان از ورود به بحث سیاسی منع شده‌اند. نظامیان عضو سازمان‌های سیاسی شده نمی‌توانند.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که نظامیان حتی در مصاحبه‌های رسانه‌ای حق ندارند که موضع سیاسی بگیرند. در نشست‌های خبری نظامیان صرف از مسایل مربوط به جنگ، مانورها، رزمایش‌های نظامی ‌و دیگر رویدادهای مربوط به این حوزه حرف به میان می‌آید. حتی سربازان حق ندارند که با هم‌قطارهای‌شان در مورد احزاب سیاسی، موضع‌گیری‌های سیاسی چهره‌های مشهور و رویداد‌های سیاسی، حرف بزنند. این‌ها همه به این دلیل است که از سیاسی‌شدن نیروهای نظامی‌جلوگیری شود.

نویسنده تاکید کرده که وقتی ژنرالی از یک سیاستمدار بدگویی کند و سخنانی بگوید که از آن بوی نژادپرستی آید، طبیعی است که ژنرال‌ها و نظامیان دیگر را هم تحریک می‌کند و این امرسبب می‌شود که رهبری و صفوف نیروهای امنیتی افغانستان، دچار بحران شود.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که حکومت باید جدا به این موضوع رسیدگی کند. سیاست‌مداران افغانستان هم باید تعهد کنند که در رقابت‌های سیاسی‌شان، نظامیان را دخیل نمی‌‌سازند. سیاستمدار نباید نظامیان را وارد بازی سیاسی‌کند. سیاستمداران ما باید تجربه‌ا‌ی کودتا‌های ۲۶ سرطان/ تیر و۷ هفت ثور/ اردیبهشت را در نظر داشته باشند.

بعد از اینکه بعضی از شرکت کنندگان در مراسم بزرگداشت از برهان الدین ربانی شعار "مرگ بر کرزی" را سر دادند ، این کار واکنش‌های گسترده را در شبکه‌های اجتماعی در پی‌داشت.

ژنرال رازق در پیام ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی همرسانی کرده بود، گفته بود که جهاد مربوط به همه مردم افغانستان است و فرزندان مردم افغانستان در جهاد کشته شده‌اند.

او گفته بود که اگر بحث جهاد مطرح باشد، مجاهد اصلی ملا دادالله، فرمانده کشته شده طالبان و ملا عمر، رهبر در گذشته این گروه است.

آقای رازق تاکید کرده بود که رهبران جهادی باید از این موضوعات دست بکشند.