روزنامه‌های کابل؛ شنبه اول عقرب

ارگ
توضیح تصویر،

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، چند روز قبل طی فرمانی از دادستانی کل خواسته است "ظرف مدت دو ماه مصونیت رهبر و اعضای حزب اسلامی را نسبت به اقدامات قبلی سیاسی و نظامی‌شان تامین کند."

روزنامه‌های امروز کابل(شنبه اول عقرب/ آبان) بیشتر مطالب تحلیلی و سرمقاله‌های خود را به فرمان رئیس جمهور غنی درباره مصونیت قضایی به گلبدین حکمتیار اختصاص داده‌اند.

روزنامه 8صبح نوشته که در فرمان رئیس‌جمهوری هیچ ضرب‌الاجلی برای حزب اسلامی آقای حکمتیار تعیین نشده‌ است. در این فرمان نیامده که شاخه‌ا‌ی نظامی حزب آقای حکمتیار طی دو ماه آینده، تمام جنگ‌افزارهای خود را به وزارت دفاع یا امنیت ملی تسلیم می‌کند یا نه.

نویسنده افزوده که در این فرمان رئیس‌جمهوری هیچ نوع مکلفیتی برای حکمتیار در نظر گرفته نشده‌است. نظر به‌فرمان رئیس‌جمهور و موافقت‌نامه صلح با تنظیم حکمتیار، دیگر زمینه برای افرادی هم باقی نمانده است تا به‌عنوان شاکی خصوصی، از حکمتیار شکایت کنند. از آن‌جایی که اجرای مکلفیت‌های حکمتیار ضرب‌الاجل ندارد، او زیر هیچ‌نوع فشاری نیست. مثلا حکمتیار زیر هیچ نوع فشاری نیست تا هرچه زود‌تر مواد انفجاری، موشک‌ها، موشک‌انداز‌ها و دیگر جنگ‌افزارهای خود را به دولت تسلیم کند و این خیلی خطرناک است

نویسنده این روزنامه ابراز نگرانی کرده که ممکن این سلاح‌ها به شبکه‌های مافیایی قاچاق سلاح برسد که از طالبان، فرماندهان حزب حکمتیار و دیگر گروه‌های جنگی پول می‌گیرند و برای آنان سلاح و گلوله می‌رسانند. این گروه‌های مافیایی هم اکثرا در پاکستان حضور دارند. شبکه‌های مافیایی تامین‌کننده‌ا‌ی اسلحه به مقام‌های پاکستانی از جمله به‌مقام‌های نظامی و استخباراتی آن کشور نیز رشوه می‌دهند.

روزنامه ماندگار نیز نوشته است که رئیس‌جمهور غنی طی فرمانی که روز پنجشنبه گذشته صادر شد، از دادستانی کُل خواسته است "ظرف مدت دو ماه، مصونیت رهبر و اعضای حزب اسلامی را نسبت به اقدامات قبلی سیاسی و نظامی‌شان تأمین کند."

نویسنده افزوده که حزب اسلامی افغانستان مطابق با احکام قانون اساسی و سایر قوانین کشور، از تمام حقوق مدنی و سیاسی برخوردار است و با رعایت قانون احزاب و سایر قوانین کشور، به فعالیت سیاسی می‌پردازد. همچنین آقای غنی گفته است که دولت نباید بر مراکز حزب اسلامی بعد از این حمله کند؛ ادعایی که هیچ‌گاه مصداق عینی نداشته است.

به نظر سرمقاله نویس احتمال می‌رود تا دو ماه دیگر، به آقای حکمتیار مصونیت قضایی داده شود؛ امری که به‌شدت در برابر خواست اکثریت مردم افغانستان قرار دارد. با این حساب، مردم می‌دانند که صلح با حکمتیار نه‌تنها هیچ دردی را دوا نکرده و نمی‌کند، بلکه مخارج و مصیبت‌های بزرگی را بر شانه‌های آن‌ها قرار داده و خواهد داد. دیگر هیچ نیازی به اغراق در موردِ برنامۀ صلح با حزب اسلامی نیست و آقای غنی اصلاً به خود زحمت بزرگ‌سازی حکمتیار را ندهد.

توضیح تصویر،

سرمقاله ماندگار

روزنامه اطلاعات روز نوشته که از طرف دیگر دادن مصونیت قضایی به حکمتیار و افرادش، عملاً بازمندگان قربانیان جنگ را از دادخواهی محروم کرد و دولت بدین ترتیب فراتر از صلاحیت‌های خود عمل کرده‌است.

سرمقاله نویس این روزنامه نوشته که اصولاً دولت و هیچ مرجع دیگری نمی‌تواند حق‌العبد را بر کسی ببخشد و یا آن را به سود فرد و یا گروه خاصی مصادره کند. در حالی که انتظارات این بود تا دولت راه قانونی و حقوقی دادخواهی را برای قربانیان باز بگذارد، اما دولت این کار را نکرد و اکنون عملاً با نافذ بودن موافقت‌نامه‌ا‌ی صلح دولت و حزب اسلامی، امکان دادخواهی برای بازماندگان قربانیان منتفی شده است.

به نظر این نویسنده از همه بدتر، دولت حزبی را که دست بسیار بالا در جنگ‌ها و کشتارهای خونین در کشور داشت و می‌رفت تا به شکل طبیعی روند فرسایش خود را طی کرده و از رده خارج شود، دوباره احیا می‌کند. این در حالی است که هیچ ضمانتی وجود ندارد که در آینده این حزب باردیگر علیه امنیت کشور اقدام نکند و یکبار دیگر خون مردم بی‌گناه را به ناحق نریزد.

روزنامه افغانستان نوشته است که درسالهای گذشته هیات حزب اسلامی چندین بار به کابل آمد و بدون مسئله‌ای هفته‌ها در کابل اقامت ورزید و با افراد، گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی دیدار و ملاقات کردند. این حزب کمتر در عملیات‌ها و انفجارها سهم می‌گرفت.

به نظر نویسنده همه اینها نشان می‌دهد که حزب اسلامی برخلاف آنچه وانمود می‌سازد، با نظام کنونی مشکل فکری و ایدلوژیک ندارد بلکه اختلاف سیاسی و برآورده نشدن برخی انتظاراتی که این حزب در شمولیت خود در ساختار جدید سیاسی داشت، سبب دوری آن از عرصه سیاسی کشور گردید و آنرا تا سرحد جنگ با دولت فعلی کشاند.

روزنامه ویسا نیز با اشاره به فرمان رئیس جمهوری افغانستان درباره حزب اسلامی افغانستان نوشته است که این فرمان زمانی صادر می‌‍شود که صحبت از مذاکرات پنهانی گروه طالبان و دولت افغانستان در قطر مطرح است. طالبان این دیدارها را رد کرده و گفته که این کار و زار تبلیغاتی دولت است.

به نظر نویسنده که اگر این خبرها به واقعیت بدل شود، نیروهای حزب اسلامی و گروه طالبان تمام نیروهای خود را به سمت صلح بکشاند، این به معنی این خواهد بود که در افغانستان صلح بیاید و بدبختی در کشور پایان یابد؟ جواب سوال منفی است.