روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه چهارم حوت

دوستم

منبع تصویر، صفحه فیسبوک عنایت فرهمند

توضیح تصویر،

دوستم ساعت چهار بعد از ظهر دوشنبه به دفترش رفت

ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری می‌گوید موضوع استقرار نیروهای نظامی در نزدیکی خانه و محل کارش واقعیت ندارد و ساخته رسانه‌ها است.

پیشتر از کابل گزارش شده بود که نیروهای امنیتی محل کار و خانه آقای دوستم را محاصره کرده‌اند و به ماشین‌ها اجازه رفت و آمد نمی‌دهند.

استقرار نیروهای امنیتی در اطراف خانه عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان و همکاری افغانستان و پاکستان در مبارزه با "تروریسم" مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های چهارم حوت (اسفند) کابل است.

نیروهای امنیتی در اطراف خانه ژنرال دوستم

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که دولت و ژنرال دوستم، هر دو طرف بر این نکته اذعان کرده‌اند که حضور سنگین نظامی در پایتخت، ربطی به قضیه‌ دستگیری یا تهدید محافظان و خود آقای دوستم ندارد. با این‌حال، حادثه‌ دیروز موارد پرسش‌برانگیز و مبهمی دارد که باید طرح و شکافته شود.

اطلاعات روز نوشته که حضور نیروهای امنیتی در اطراف خانه ژنرال دوستم و سکوت مقامات امنیتی، فرصتی را برای نشر شایعه فراهم آورد؛ فرصتی که منجر به تفرقه و تنش اجتماعی بیشتری می‌شود.

اطلاعات روز افزوده که پرونده جنجالی ایشچی و دوستم، عرصه را برای تنش‌های بیشتر سیاسی هموار کرده است. نادیده انگاشتن این پرونده حکم سهل‌انگاری در برابر مسایلی را مانند حمایت از حقوق بشر و قانون دارد که افغانستان نسبت به آن با حامیان بین‌المللی‌اش تعهد جدی دارد. از جهتی دیگر، ژنرال دوستم یار انتخاباتی غنی و معاون اول حکومت وی نیز است. موقعیتی که برخورد با او را به‌ویژه از این جهت که اعتبار قومی بلندی نیز دارد، سخت‌تر کرده است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، مسئولانه‌تر این است که دادستانی کل متکی بر اصول حرفه‌یی‌اش، نتیجه‌ بررسی‌هایش را همگانی سازد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که دیروز حضور دهها نفر از سربازان امنیتی در اطراف خانه ژنرال دوستم، موجی از نگرانی‌ها را در میان مردم به وجود آورد.

افغانستان نوشته که حکومت و نیروهای امنیتی باید تلاش کنند تا از طریق مذاکره و احیانا فشارهای سیاسی، مسیر رسیدگی حقوقی به قضایای اشخاص را فراهم سازند و تلاش کنند میان برخورد قانونی و حفظ همبستگی اجتماعی تعادل را برقرار کرده و از کنش‌های یکجانبه پرهیز کنند.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که دیروز چنان فکر می‌شد که جنگ و درگیری در قسمتی از شهر کابل رخ خواهد داد.

نویسنده سرمقاله آرمان ملی نوشته که مردم نگران شده بوند که نشود بار دیگر جنگ‌های داخلی آغاز گردد.

آرمان ملی افزوده که نهادهای امنیتی باید تلاش‌شان را به خرج دهند که سبب نگرانی مردم نشوند و در مورد تدابیر امنیتی‌شان به مردم آگاهی دهند تا زمینه برای تبصره و اخبار نگران کننده فراهم نگردد.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که محاصره اطراف خانه ژنرال دوستم به هر دلیلی که باشد، فضا را بر مردم کابل پر از رعب و وحشت ساخته است؛ زیرا آنان از دیروز کابل خاطرات تلخ دارند و جنگ‌های کوچه به کوچه را میان گروه‌های مختلف در برابر دولت وقت تجربه کرده اند.

ماندگار به رویداد آتش زده شدن سه خودروی پلیس در شهر کابل از سوی افرادی که گفته می‌شد وابسته به "ملا تره خیل" از نمایندگان مجلس بود، اشاره کرده و نوشته " ترساندن دیروز ژنرال دوستم از طرف ارگ و بی‌توجهی به آتش زدنِ موترهای پلیس توسط افراد ملاتره‌خیل نشان داد که ارگ و نهادهای امنیتی در برابر اشخاص، سیاسی و گزینشی عمل می‌کند. این نوع برخورد در کنار سایر تأثیرات و تبعاتی که دارد، فرهنگ نترسیدن از قانون و بی‌بندوباری را بیشتر ترویج می‌کند."

نویسنده سرمقاله روزنامه ماندگار تاکید می‌کند "انتظار این است که دولت به‌جای ایجاد ترس و هراس در کابل و اطراف خانه ژنرال دوستم، طبق قانون و موازین حقوقی و مدنی با قضایا برخورد کند."

همکاری افغانستان و پاکستان در مبارزه با تروریسم

روزنامه ۸‌صبح به حمله دیروزی به یک دادگاه در یکی از ایالات پاکستان اشاره کرده و نوشته که موجی از حملات تروریستی اخیر در پاکستان که از مردم این کشور قربانی می‌گیرد، نشان می‌دهد که رویکرد گزینشی ارتش پاکستان در مبارزه با تروریسم به هیچ وجه جواب نداده است.

۸‌صبح نوشته که راه مهار تروریسم، شکل گیری همگرایی منطقه‌ای و جهانی در مبارزه با تروریسم است. نقش پاکستان و افغانستان در این همگرایی خیلی مهم است و پاکستان باید به جای ایجاد حاشیه امن به گروه‌هایی که با دولت افغانستان دشمنی می‌کنند، وارد فاز همکاری‌های استراتژیک با کابل شود.

روزنامه چراغ نیز می‌نویسد که دولت‌های پاکستان و افغانستان برای اقدامات در مقابل "گروه‌های تروریست" فهرست‌هایی را به یکدیگر سپرده‌اند.

چراغ نوشته که پیش از این دولت افغانستان بارها همچو فهرست‌هایی را به دولت پاکستان سپرده اما هیچ نتیجه‌ای به دنبال نداشته است.

چراغ افزوده که اکنون توپ در زمین پاکستان است و دولت افغانستان کوشیده که پاکستان را به مسئولیت پذیری در قبال مبارزه با تروریسم وادار سازد.